Apandisit Nedir? Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisitin genel olarak vücuttaki görevi tam olarak bilinmemektedir. Apandisit, bağırsakların genel mekanizmasını düzenlediği için bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Apandisit iltihaplanması tedavi edilmezse hayati risk oluşturmaktadır çünkü bağışıklık sistemini etkilemektedir. Apandisit teşhisi hamile kadınlarda ve çocuklarda daha zor olmaktadır bu yüzden ameliyat gerekmektedir. Apandisit ameliyatı açık ve kapalı olarak yapılmaktadır. Günümüzde daha çok apandisit ameliyatı kapalı olarak yapılmaktadır.

apandisit

APANDİSİT NEDİR?

Apandisit kalın bağırsakta yer alan ve genellikle 3 mm çapında ve 4-6 cm boyutunda olan bir bağırsak parçasıdır. Apandisit işlevi tam olarak bilinmez fakat bağışıklık sistemi için önemlidir. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için önemlidir. Apandisit hastalığı, apandisit iltihaplanması olarak adlandırılmaktadır . Genel tanımıyla apandisit patlaması olarak nitelendirilmektedir. Apandisit iltihabının oluşma sebebi apandisitin iç kısmının tıkanması anlamına gelmektedir.  Organın içerisindeki başınç yükselirse organın beslenmesi de bozulur. Bu yüzden de iltihaplanma oluşur. İltihaplanmanın oluşması ile birlikte apandisit belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve genel tabloda vücut tepki verir.

APANDİSİT BELİRTİLERİ

Apandisit iltihabının belirtileri genellikle herkeste farklı olarak gerçekleşmektedir.

  • Karın Ağrısı: Karın ağrısı genellikle aniden oluşur ve yumruklanıyor hissi yaratır. Ağrı ani ve şiddetlidir.
  • Sağ Kasık Ağrısı: Sağ kasık ağrısı apandisit iltihaplarında yoğun bir şekilde görülmektedir.
  • Bulantı ve Kusma: Apandisit iltihaplarının sık görülen belirtileri arasında yer almaktadır.
  • İştahsızlık: İştahta azalma görülme yemek yeme isteğinin olmaması durumudur.
  • Sindirim Sorunları: Kişi sindirim sisteminde bağırsaklarda sorun yaşar ve genellikle tuvalete çıkmakta zorlanır. Kişinin gaz çıkarması da bu durumda oldukça zor olabilir.
  • Ateş: Apandisit iltihabında vücutta yüksek ateş görülebilir.
  • Ağızda kuruluk: Genellikle ağızda kuruluk meydana gelebilmektedir.

APANDİSİT NEDEN OLUR?

Apandisit oluşum sebebi iç kısmının tıkanması kaynaklıdır. Apandisitin iç kısmı tıkanır ve sonuç olarak apandisitte boğulma olur. Organın mevcut basıncı dışındaki basınç yükseldiğinde beslenmesi de bozulmaktadır. Bu durumda da apandisitte iltihaplanma oluşur.

apandisit neden olur

APANDİSİT TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Apandisit teşhisi konulurken hekim hastanın genel olarak sürecini detaylı olarak dinler. Hastanın söylediği belirtiler, fiziksel olarak olan değişiklikler, yapılan kan tahlilleri ve ultrason ile apandisit teşhisi konulmaktadır.

Fakat apandisit teşhisi gebelerde daha zor olmaktadır çünkü MR ya da tomografi yapılamamaktadır bu yüzden gebelerde ultrasonla bakılması gerekmektedir.  Çocuklarda ise apandisit farklı bazı hastalılarla karışabilir bu yüzden teşhisin doğru konulması çocuğun sağlığı için önemlidir. Kişi doktora gelmeden önce kullandığı ağrı kesici ilaçlar varsa bu kan tahlillerinde yapılacak teşhisi zorlaştırmaktadır çünkü değerler kullanılan ilaçlardan dolayı farklı çıkabilmektedir. Çocuklarda apandisit teşhisi için tahlil tek başına yeterli olmayabilir bu yüzden doktorun detaylı muayenesi önemlidir.

APANDİSİT TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Apandisit tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılan bir tedavidir. Apandisit ameliyatında, apandisit vücuttan çıkarılır. Apandisit ameliyatının diğer adı apendektomidir.

Apandisit ameliyat açık veya laparoskopik olarak yapılabilmektedir. Özel bir durum olmadığı sürece ameliyat kapalı olarak yani laparoskopik olarak yapılmaktadır.  Kapalı yapılan apandisit ameliyatı sonrası hastalar daha çabuk ayağa kalkmakta ve günlük işlerini daha kolay yapabilmektedir.

Apandisit vakaları genellikle hastanelere acil vakalar olarak gelmektedir. Bu durumda da bazı yerlerde ameliyatlar açık ameliyat olarak yapılabilmektedir. Fakat apandisit ameliyatının kapalı olarak yapılması genellikle daha uygun bir yöntemdir. Apandisit ameliyatla iyileşen bir rahatsızlıktır, nadir olarak ilaçla iyileşen vakalar vardır.

Apandisitin vücuttaki görevi tam olarak bilinmemektedir fakat bağırsakların defans mekanizmasını düzenlediği kabul edildiğinden bağışıklık sistemi açısından önemlidir.
Apandisit insan vücudunda ince bağırsak ve kalın bağırsağın bileşme noktasının alt tarafında ve vücutta karın kısmının sağ alt tarafında yer almaktadır
Apandisit iltihaplanması çoğunlukla iki yaşından sonra görülmektedir fakat her yaşta görülebilir. Apandisit iltihaplanmasında yaş sınırı yoktur.
Apandisit ağrısı genellikle apatdisit patlaması sonucu yani iltihaplanması sonucu oluşur. Bu durumda karında şiddetli ağrı, belde ağrı, ve karnın özellikle sağ tarafında ağrı görülür. Hareket edildiğinde karnın sağ tarafına şiddetli bir ağrı saplanır.
Çocuklarda apandisit görülebilir. Genellikle çocuklarda karın ağrısı şikayeti oldukça yaygın bir şikayettir. Çocuklarda karın ağrısı kabızlık, ishal gibi nedenlerle olabileceği gibi apandisit iltihaplanması gibi ciddi rahatsızlıktan da kaynaklanabilmektedir. Aniden beliren karın ağrısı ile gelen çocukların genellikle apandisit iltihabı olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden net tanının konulması tetkik ve muayenelerle mümkündür.
Çocuklarda apandisit sebepleri yetişkinlerden farklıdır. Çocuklarda oluşan viral enfeksiyonlar apandisit iltihabının oluşmasına neden olabilmektedir. Apandisitin iç kısmı çocuklarda daha ufak olduğundan bu alana giren dışkı dışarı çıkmakta zorlanır ve apandisit enfeksiyonuna yol açar. Bu durumda ailenin çocuğunu iyi gözlemlemesi gerekmektedir.
Çocuklarda apandisit belirtileri, yemek yeme isteğinin azalması, halsizlik, karın ağrısı özellikle sağ tarafın ağrıması, ateş en sık görülen apandisit iltihabı belirtilerindendir.
Çocuklarda apandisit teşhisi doktor muayenesi ve tetkiklerle konulur. Apandisit belirtileri karın ağrısı gibi durumlarla karışabileceğinden doktor muayenesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu noktada ailenin dikkati çok daha önemlidir. Ani ağrı durumlarında mutlaka doktora başvurmak gereklidir
Apandisitin patlaması ve içerideki iltihabın vücutta yayılması çocukta septik şok dediğimiz tabloya neden olur. Bu da hayati riske yol açan önemli bir durumdur. Apandisit teşhisi için gecikilmemesi çok önemlidir.
Apandisit ameliyatı açık ve kapalı olarak yapılmaktadır. Günümüzde genellikle tercih edilen yöntem kapalı ameliyattır. Apandisit ameliyatı cerrahi işlem olarak geçer. Genel anestezi ile yapılan apandisit ameliyatı göbek deliği ve kasık bölgesinden açılan ufak delikten yapılmaktadır. Apandisit iltihabı patlamadan önce ameliyat yapıldıysa kişi bir gün hastanede kalır taburcu olur fakat patlamışsa 4 ile 5 gün arası yatış gerekebilir.
Apandisitin beslenmeyle direk ilgili değildir. Fakat özellikle küçük çocuklara verilen çekirdekli gıdalarda dikkatli olunması gerekmektedir. Basit olarak nitelendirilen çekirdek bile o alanı tıkayabilir. Herhangi bir şey neden olmasa bile bazen fekalit adını verdiğimiz katılaşan dışkı deliği tıkar ve apandisitin patlamasına neden olabilir.
Hamilelikte apandisitin tanısı zor olabilmektedir. Nedeni ise bazı ileri görüntüleme tekniklerinin kullanılamamasıdır. Bu durum bebeğe zarar verebileceğinden ileri tanı yöntemleri kullanılmaz. Doktorun tecrübesi ve klinik bilgisi tanının konulmasını kolaylaştırmaktadır. Kan tahlilleri ve şiddetli ağrı kusma tanı da belirleyici olabilmektedir.
Apandisit patlaması karın içerisinde enfeksiyona neden olabileceğinden annenin ve bebeğin hayati riski bulunmaktadır. Patlayan apandisit durumlarında o bölgenin iyi bir şekilde temizlenmesi ve çocuk için zararlı olmayan bir antibiyotik tedavisi uygulanarak müdahalede edilmesi gerekir.
Hamileliğin, gebeliğin en başından son zamanlarına kadar tüm önlemler alınarak ameliyat yapılabilir. Hamileliğin ilk aylarında operasyon düşü gebeliğe yol açabilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde ise bazı noktalara daha çok dikkat edilmesi gerekir. Rahme dokunulmaması ve uyaran da bulunulmaması gereklidir bu durum erken doğuma yol açabilir.
Hamileler genel cerrah ve kadın doğum tarafından takip edilir. Herhangi bir sorun yoksa kişi normal doğum yapabilir. Ameliyat olan kişilere sezaryen doğum önerilmez. Doktor onayı olursa sezaryen doğum yapılabilir.
Apandisit patlarsa kişi yürümekte zorlanır, beslenmede zorlanır ve genellikle kusma olur. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.
Apandisit tedavi edilmezse iltihap karın boşluğuna yayılabilir. Yayıldığı sırada hastada ağrı olmaz fakat ilerleyen zamanda yani birkaç saat sonra karın zarına yerleşir iltihap ve ateş karın ağrısı oluşur. Bu durumda hastanın hayati tehlikesi oluşabilir. Bu yüzden akut apandisitin tedavisinde direk cerrahi yöntem uygulanır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217