Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Adenovirüs Nedir? Adenovirüs Belirtileri Nelerdir?

Adenovirüs, vücutta hafif ya da şiddetli enfeksiyona neden olabilen virüs grubu olarak adlandırılır. Bu tür virüs enfeksiyonların vücutta etkilediği en yaygın bölge solunum sistemidir. Enfeksiyonlar soğuk algınlığı veya grip benzeri belirtilere neden olabilir. Enfeksiyonların çoğu kez hafif seyreder ve tedavisi genellikle semptom ve belirtileri düzeltmeye yönelik yapılır.

Bu tür virüsler ve enfeksiyonlar çoğunlukla solunum yollarını veya bağırsak sistemini etkiler. Boğazda ağrı, burun ve gözde akıntı, baş ağrısı, ateş ve öksürük gibi semptomlara neden olabilir. Bazı vakalarda krup ya da bronşit gözlemlenirken, bazılarında ise deride döküntü, ishal ve mesane enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Adenovirüs Nasıl Bulaşır?

Adenovirüs enfeksiyonu farklı yollarla bulaşabilir. En yayın görülen bulaşma yolu ise enfekte kişi ile temas etme sonrasında ellerin yıkanmaması, ağız ve göz çevresine temas edilmesidir. Yaygın olarak bilinen bulaşma yolları şu şekildedir:

 • Enfekte kişi ile temasta bulunma
 • Enfekte hastanın öksürmesi ve hapşırması 
 • Hastanın temas ettiği nesne veya bölgeye dokunma ve ellerin yıkanmaması
 • Yüzme havuzu gibi toplu kullanılan bölgelerde bulunma
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin virüse temas etmesi
 • Enfekte kişinin çocuklara teması sonrası çocuklara bulaşması

Adenovirüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyonlar, çoğunlukla grip benzeri ya da soğuk algınlığı gibi belirtilere, ateş veya boğaz arısına yol açabilir. Ayrıca gözlerde kızarıklık, bronşit, zatürre, akciğer enfeksiyonu ve mide veya bağırsak iltihabı gibi hastalıklara sebep olabilir. bunların yanı sıra Adenovirüs belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Öksürük
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Farenjit (boğaz ağrısı)
 • Pembe göz (konjonktivit)
 • Orta kulak iltihabı (kulak enfeksiyonu)
 • Lenf düğümlerinde şişlik
 • Zatürre ve bronşit
 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın hassasiyeti ve şişlik

Adenovirüs Enfeksiyonu Kimlerde Görülür?

Adenovirüs enfeksiyonu her yaş grubunda görülebilir. Ancak genellikle 5 yaşından küçük çocuklarda yaygın görülür. Bebeklere ve çocuklara daha çok kreş ya da anaokulu gibi ortamlarda yayılır. Bu ortamlarda birbiri ile yakın temasta olan çocuklarda yayılma ihtimali daha yüksektir.
Yetişkin bireylerde görülmesi ve bulaşması kalabalık ortamlarda ortaya çıkabilir. Yurt gibi kalabalık insanların kaldığı yerlerde yaşamak, virüse yakalanma riskini artırır. Ayrıca hastane ve bakım evlerinde de yaygın olarak yayılabilir.
Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin bu tür virüslere yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca kanser ya da HIV/AIDS hastası olan bireylere de bulaşma riski fazladır. Kalp ya da solunum hastalığı olan kişilerde görülme ihtimali de fazladır.

Adenovirüs Nasıl Teşhis Edilir?

Enfeksiyon belirtilerinin şüphesi ile uzman doktora görünen kişilerin, tıbbi öyküsü ve şikayetlerinin anlaşılması için doktor tarafından bazı sorular yöneltilir. Sonrasında kişi muayene edilir ve virüslerin belirlenmesi için laboratuvar testi gerekebilir. Testler sonucunda hastalığa tanı konulur. Adenovirüs teşhisi yöntemleri için antijen testi, viral genetik materyali belirleyen polimeraz zincir reaksiyonu bilinen diğer adıyla PCR testi de yapılabilir.

Adenovirüs Enfeksiyonu Tedavisi

Adenovirüs tedavisi için spesifik bir yöntem bulunmamaktadır. Enfeksiyonlar genellikle hafif semptom ve belirtilere neden olduğu için bazı durumlarda tedaviye gerek duyulmaz. Tedavi gerektiren vakalarda belirtileri azaltmak ve kontrol altına alabilmek için doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılır.
Herhangi bir komplikasyon söz konusu olmadığında hastalara çoğunlukla dinlenme, izolasyon, hijyen sağlığı, doktor tarafından önerilen ateş düşürücüler ve bol sıvı tüketimi önerilir. Konjonktivit gibi durumlarda suni göz yaşı damlası, ciddi seviyelerde tıkanma ya da burun akıntısı olduğunda, nemlendirici ve hava yollarını genişletmek için ilaç önerilebilir.

Virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar, solunum yollarını, göz ve göz çevresini ve bağırsak sisteminin etkilediğinden şiddetli seyreden vakalarda tehlikeli olabilir. Ayrıca bağışık sistemi zayıf olan kişilerde ve özellikle 5 yaş altı bebek ve çocuklarda ağır seyredebilir.
Enfeksiyonlar genellikle enfekte kişiye temas edilmesi ve sonrasında ellerin yıkanmadan ağız ve göz çevresine dokunulması ile bulaşabilir. Ayrıca enfekte kişi ile aynı ortamda bulunma ve hastaların öksürmesi ya da hapşırması sonucu hava yoluyla bulaşabilir.
Genellikle 1 ila 3 hafta arasında iyileşme sağlanır. Tedavisinde belirtileri hafifletmek ve kontrol etmek amaçlı uygulamalar yapılır.
Hafif belirti gösteren ve enfeksiyonda ilerleme olmayan vakalarda tedaviye gerek duyulmayabilir. Bu kişiler dinlenerek ve bol sıvı tüketerek iyileşme görebilir. Ancak nadir de olsa ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden belirtilerin yaşanması durumundan bir uzman doktora görünmeli ve destek alınmalıdır. İlerleyen dönemlerde solunum yolu hastalıklarına ya da kalp rahatsızlığı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 23 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,