Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yeni tehlike: Siber kumar

  İnternet ortamında çevrim içi oynanan bazı oyunlarda kullanılan silahların gerçek parayla alındığına dikkat çeken uzmanlar, oyunlarda kullanılan yöntemlerin kumara teşvik ettiğini vurguluyor. Şans kutusu formatında satılan çeşitli ürünlerin yine internetteki farklı uygulamalarda değerinin çok üstünde satılabildiğini ifade eden uzmanlara göre küçük miktarlarda yapılan alışverişler fark edilemeyebilir. Aileler dikkatli olmalı.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, online yani çevrim içi oynanan bazı oyunlardaki kumar bağımlılığı tehlikesine dikkat çekti.

  Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, özellikle gençlerin son dönemlerde online yani çevrim içi olarak oynadıkları bazı savaş oyunlarında farklı kozmetik ürünler kullanıldığını, bunun da bir çeşit kumar olduğunu belirterek risk oluşturabileceğini kaydetti.

  Gerçek para ödenerek alınan silahlar var

  Oyunlarda şans kutusu adı verilen bazı içeriklerin gerçek parayla satıldığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, şu bilgileri verdi:

  “Kişilerin internet ortamında kendi aralarında kimi zaman internet kafelerde çevrim içi olarak başka kişilerle oynadıkları savaş oyunlarında bazı farklı silahlar var. Bu silahlar kozmetik anlamda kullanılabiliyor. İngilizce skin denilen yani kılıf olarak adlandırabileceğimiz farklı renkte bir silah ortaya çıkıyor. Bu nasıl elde ediliyor? Şans kutuları denilen bazı oyun içi içerikler var. Belli miktarlarda alıyorsunuz bunu. Alırken de gerçek para ödüyorsunuz. Örnek veriyorum; kişi bu parayı ödüyor, 3 liralık bir şans kutusu açılıyor ve bu kutunun içinden o esnada oyuncular arasında değeri yüksek olan ejderha figürlü bir kozmetik içerik ortaya çıkıyor. Bunun değeri oyuncular arasında 300 lira. Şu da olabiliyor; siz o 300 liralık estetik anlamda daha güzel gözüken size göre içeriği farklı internet sitelerinde bu oyunlarla ilgili farklı internet sitelerinde diğer kişilere satabiliyorsunuz. Bu da şunu ortaya çıkarıyor; 3 liraya 5 liraya o şans kutusunun içinden bazen oyun içinde kullanılan bir bıçak çıkıyor. Oyuncuların hoşuna giden bir bıçak ortayan çıkabiliyor. Siz bunun değerli bir silah olduğunu biliyorsanız, gidip bunu farklı bir internet sitesinde satışa sunabiliyorsunuz. Yani 3 lira koyup aynı kumarda olduğu gibi 3 bin lira da kazanma ihtimaliniz olabiliyor. Yani 3 lira koyduğunuzda çok popüler olmayan bir kozmetik kılıf da çıkabilir, 1 liralık bir bıçak da çıkabilir, bir silah boyası da çıkabilir ama bin liralık değeri olanbaşka bir şey de ortaya çıkabilir.”

  Kumar oynamaya teşvik ediyor

  Gençlerin ilgi gösterdiği bu oyunların aynı anda çok sayıda kişi tarafından izlendiğini, bir çeşit kumar yöntemi olan uygulamaların kumar bağımlılığı riski oluşturduğunu kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “İnternette bunların takip edilebildiği farklı siteler var. Bazı oyun yayıncıları bu sitelerde bu şans kutusu açma işlemini yayınlıyorlar. Bunu yayınlarken belki aynı anda 2 bin, 3 bin, 5 bin ya da 10 bin kişi izliyor. Yani kişi o kutuyu açarken, insanlar bunu izliyor. Bu heyecanı beraber yaşıyorlar. O kişi mesela ‘Bugün şansıma silahla ilgili bin liralık bir kozmetik ürün çıktı’ diyor. Bunu kutluyor. Ne oluyor o zaman? Bunu izleyen kişiler farkında olmadan bunun yapılmasına dair teşvik ediliyor” uyarısında bulundu.

  Söz konusu durumla ilgili İngiltere’de yasal düzenlemelerin yapıldığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “Avrupa’da bazı ülkeler çevrim içi oyunlardaki bu şans kutularına bağlı kumar riskinin farkına vararak, bu oyunlarla ilgili yasal düzenlemelere gitmeye başladı. Bunun başında İngiltere geliyor” diye konuştu.

  Küçük miktarlar fark edilemeyebilir

  Söz konusu içerik ve şans kutularının 2 lira gibi, 3 lira gibi, 5 lira gibi çok da dikkat çekmeyecek şekilde alınabildiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, ebeveynleri de dikkat olmaları konusunda uyardı. Dr. Öğretim Üyesi Alptekin Çetin, “Bu şans oyunlarına yapılan harcamalar, ebeveynlerin çok da dikkatini çekmeyecek şekilde düzenleniyor. Yani anne-babalar çocuklarının oynadığı bu oyunlarda yaptıkları bu tarz harcamaları fark edemeyebilirler. Total olarak ayın sonunda 300 – 500 lira harcanmış olabiliyor. Bu paralar çok ciddi miktarlar ne yazık ki ve bu ortamda dönüyor. Bu çocuk ve gençler için büyük bir risk. Dopamin üzerinden kumar bağımlılığıyla ilgili bir risk henüz o yaşlardayken ortaya çıkmış oluyor” uyarısında bulundu.

  Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Bağımlılık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217