Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

WBC Yüksekliği Nedir?

Kan tahlili sonuçlarında hasta kişilerin karşılaştığı değerler merak edilmektedir. Bu referans değerlerinden biri de WBC değeri olarak karşımıza çıkmaktadır. WBC değeri, bedenin savuma fonsksiyonunda oldukça önemli bir yere sahiptir, akyuvarları temsil etmektedir. İnsan bedeninde enfeksiyon veya değişik bir rahatsızlık olduğunda bedenin öncelikli savunmasından sorumludur. WBC, ani bir savunma hattı oluşturur ve genellikle rahatsızlığın semptomları meydana gelmeden artar ve aksiyon alır.

WBC Normal Değerleri Nedir?

WBC oran aralığı laboratuvarlara göre değişiklik göstermektedir. Ancak bir mikrolitre (mcL) kan durumunda yaklaşık olarak 4 bin ila 10 bin mcL oranında akyuvar hücresi olması normal olarak kabul edilmektedir.
Yenidoğan bebeklerde WBC seviyesinin yaklaşık olarak 9 bin ila 30 bin mcL aralığında olması gerekir, 2 yaşın altında olan çocuklarda ise yaklaşık olarak 6200 ila 17 bin mcL aralığında görülmesi beklenmektedir.

WBC Yüksekliği Nedir?

Sağlığı yerinde olan bireylerin kanında, 4 bin ila 10 bin mcL WBC veya değişik bir söylemle lökosit bulunur. Yapılmış olan kan testlerinin sonuçlarına göre WBC oranının 10 bin mcL'den fazla çıkması olması, WBC yüksekliği olarak adlandırılır. WBC yüksekliği tek başına yorumlanamaz. Genellikle bakteri, mikrop ve parazitlere karakterize olarak meydana gelen bu virüsler, kan seviyesinde WBC seviyesinin artmasına sebep olabilir. WBC değerinin yükselmesine sebep olan farklı nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hamilelik
  • Depresyon
  • Hormonal problemler
  • Sigara içilmesi
  • Yoğun egzersiz hareketleri
  • Lösemi
  • Bağışıklık problemleri
  • Kan bölünmesi rahatsızlıkları 
  • Kalp krizi

WBC Düşüklüğü Nedir?

WBC düşüklüğü gribal enfeksiyon, mikrobik hastalıklar, genetik kemik iliği yapımının bozuk olduğu rahatsızlıklar, bedenin bağışıklık fonksiyonunun bu hücreleri ve kemik iliğini tahrip etmesi, yoğun ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar, kemik iliği yetmezlikleri AIDS rahatsızlığına neden olan HIV virüsü, yoğun seviyede dalak büyümesine, romatizma hastalıkları, yeme problemleri, vitaminsizlik beyaz küre azalmasına sebep olabilmektedir.

Beyaz Kan Hücresi sayımı WBC Ne İçin Kullanılır?

Bir kişinin bedeninde herhangi bir virüs, inflamasyon veya otoimmün rahatsızlık semptomu mevcutsa WBC testi uygulanır. Yüksek derecede ateş ve bununla karakterize olarak titreme, beden ağrıları, baş bölgesinde ağrı gibi problemlerde WBC sayımı önerilmektedir. WBC sayımı yapılabilmesi için koldan alınan bir miktar kan yeterli olur. Beyaz kan hücresi sayımı WBC kanda bulunan beyaz kan hücre sayısını ölçmektedir. Beyaz kan hücreleri bağışıklık sistemi ile bir bütün içindedir. Bedenin virüslere ve diğer rahatsızlıklarla mücadele etmesine katkı sağlar.

WBC Beyaz Kan Hücresi Sayımı Nasıl Yapılır?

WBC referans seviyesi laboratuvarlara göre farklılık göstermektedir. Ancak bir mikrolitre (mcL) kanda yaklaşık olarak 4 bin ila 10 bin mcL aralığında akyuvar hücresinin olması normal değer olarak görülür. Yenidoğmuş bebeklerde WBC oranının yaklaşık 9 bin ila 30 bin mcL civarlarında olması gerekir, 2 yaşından ufak olan bebeklerde ise yaklaşık 6200 ila 17 bin mcL oranında olması beklenmektedir.

Herhangi bir enfeksiyonda, romatizma rahatsızlıklarında, kronik bağırsak problemlerinde, kalp problemlerinde ve kanserlerde yükselme durumu vardır. Genellikle beyaz kürenin artması öncelikle infeksiyon oluşturabilir.
WBC (beyaz kan hücresi) kan sayımında değerlendirilen bir orandır. Beyaz kan hücresi oranı yetişkin bireylerde 4.000-10.000 arasında olmalıdır. Beyaz kan hücresi oranının bu değer aralığından az olduğu durumlar ise lökopeni olarak tanımlanır ve bazı rahatsızlıklara zemin hazırlar.
Kan tahlilleri insan sağlığı için oldukça önemlidir. WBC testinin sonucunda devamlı kişilerin karşılaştığı, beyaz kan hücrelerini, akyuvarları temsil etmekte olan değer olarak bilinir.
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Ağustos 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,