Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Victoria Hastalığı Nedir?

Victoria hastalığı olarak bilinmekte olan tüberküloz, tedavisi yapılmazsa ölümcül olabilmektedir. Enfeksiyon genellikle akciğerleri etkilemektedir, fakat karın bölgesi, kemikler, lenf bezleri ve sinir sistemi üzerinde de etkisini gösterir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tüberküloz ile ilgili yayımlanan bir rapora göre, bu rahatsızlık 2021 yılında yaklaşık 1,6 milyon kişiyi öldürmüştür ve Covid-19’dan sonra gelen bulaşıcılığı olan bir hastalıktır.

Victoria hastalığı bedenin sağ tarafında sinir hasarına neden olmaktadır. Sinir hasarı bazı zamanlarda beyne yeteri kadar oksijen gitmemesine yol açar. Sinir hasarı bedenin bir kısmında uyuşma yapmaktadır. Ellerde tamamı ile uyuşma meydana gelebilir ve sinirler batma hissi verebilir. Vücudun sağ tarafında iğnelenme meydana gelebilir. Bu ağrı boyun bölgesine kadar hissedilebilir. Bu hastalığın öncelikle akciğerler olmak üzere karın, kemik ve sinir sistemi üzerinde etkileri vardır.

Victoria Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İngiltere, 3 haftadan fazla devam eden öksürüğü olan her kişinin bir uzmana gitmesi gerektiği ile ilgili uyarıda bulunmuştur. Vücudun belirli kısımlarında uyuşma hissetme, vücudun sağ kısmında iğne şeklinde batmalar, ağrılar yoğun bir biçimde oluşmaya başladıysa dikkat edilmesi gerekmektedir. Victoria hastalığının diğer belirtileri şu şekildedir;

  • Bedende uyuşukluk
  • Ellerde uyuşma
  • Vücudun iğnelenmesi
  • Bedenin karıncalanması
  • Şiddetli ağrı
  • Hareket kabiliyetini kaybetme
  • Kasların kasılması
  • Çene kitlenmesi

Victoria Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Victoria hastalığı tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilmektedir. Enfeksiyon öncelikle akciğerleri etkilemektedir. Fakat karın bölgesi, kemikler, lenf bezleri ve sinir sisteminde de çok etkilidir. Şimdiye kadar, ölümcül enfeksiyon vakaları son yirmi yılın genelinde yılda yaklaşık %2 azalmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tüberküloz ile alakalı bir rapora göre, bu rahatsızlık 2021 yılında yaklaşık olarak 1,6 milyon insanın ölümüne neden olmuştur ve TB'yi Covid-19'un ardından ikinci önde gelen bulaşıcı hastalık olarak belirtmiştir.

Tüberküloz Nedir?

Verem ya da tüberküloz, bakteri içeren ve bulaşan bir rahatsızlıktır. Halk deyimi ile ince rahatsızlık şeklinde de bilinmektedir. Mycobacterium tuberculosis mikrobunun yol açtığı uzun dönemli ve granülomatöz şekilde bakteri ve bulaşan bir enfeksiyon rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Bulaşma şekli, genellikle, bir tüberküloz hastalığına sahip bireyin etrafına saçtığı balgamı veya öksürdüğünden saçılan basil yüklü damlacıklar ile meydana gelir. 
Tüberküloz pek çok organda meydana gelen bir enfeksiyon olması ile birlikte, daha fazla akciğer ve akciğerlere ait olan lenf bezlerinde gözlemlenmektedir. Bu hastalığı taşıyan kişiden öksürük, hapşırık veya öteki yollar ile tükürük içinde havaya damlacık yolu ile saçılarak, havada asılı kalmış olan partiküllerin alınması ile virüs yayılmaktadır.

Bu hastalık, Covid-19’ dan sonra en bulaşıcı ve öldürücü hastalıklarından biridir. Victoria hastalığı tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilmektedir. Oluşan enfeksiyon ilk olarak akciğerlere etki etmektedir.
Victoria hastalığının net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Enfeksiyon öncelikle akciğerleri etkilemektedir. Covid-19'un ardından ikinci önde gelen bulaşıcı hastalık olarak belirtilmiştir.
Tüberküloz hastalığı, kendisini fark ettirmeden ilerleme kaydeden ve dünya üzerinde hala en çok ölüme yol açan hastalıklar arasındadır.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 27 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,