Vestibüler Nörit Nedir?

Dengeden sorumlu olan vestibüler sinirin akut iltihabıdır. Kişide ani ve şiddetli yaşanan baş dönmesi, denge kayıpları, mide bulantısı ve kusma gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olabilecek bir iç kulak rahatsızlığıdır. Vertigo şikayetleriyle başvuran hastalarda önemli nedenlerden birisidir. Kadın ve erkeklerde görülme oranları aynıyken çocuklarda görülme oranı çok düşüktür. Vertigodan ayrılan farklarından biri ise kişinin duyma ile ilgili bir sorununun olmamasıdır.

Vestibüler Nörit Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, çoğu zaman uykudan uyandırabilen ya da yataktan kalkma sırasında başın dönmesi gibi belirtilerle başlamaktadır. Başın her pozisyonunda baş dönmeye devam eder ve mide bulantısı oluşur. Hasta, ataklar esnasında bulantı ve dönme hissi azalana kadar sakin bir yerde oturmayı ya da yatmayı seçebilir. Başın dönme durumu vertigonun aksine bir günden uzun sürebilir. Bazı zamanlar haftalar veya aylarca sürebilmektedir. İyileşme hızlı ilerlemez. Zamanla yaşanılan ataklar hafifler fakat dengesizlik duygusu devam edebilir. İyileşmede ise yaşanan değişkenlik organların aldıkları zarara göre belli olur. Belirtilerden bazıları da şunlardır;

  • Yürümede zorlanma
  • Görme bozukluğu, 
  • Okumada yaşanan zorlanma
  • Odaklanmakta ve konsantre olmakta zorlanma
  • Kusma

Vestibüler Nörit Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın tanısında önemli etmenlerden birisi de öyküdür. Bunun dışında tanı, hastaya fiziki yönden muayene, işitsel testler, vestibüler değerlendirme ve görüntülemelerle belirlenir. Öykü, teşhisin ilk aşamasıdır ve hastalığı belirler. Hastalar, aniden başlayan aşırı baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmalardan şikayet ederler. Yapılan fizik muayene sırasında, hastalığın akut evresinde istemeden meydana gelen ritmik göz hareketlerine rastlanır. Odyolojik değerlendirmede, öncesinde bir rahatsızlık oluşmaması durumunda duyma eksikliği görülmez. Hastalık kaynaklı olup olmadığını anlamak için hastaya işitme testleri, denge testleri ve vestibulokoklear sinirde belli bir alanın zarar alıp almadığını kontrol etmek için testler yapılmaktadır.

Vestibüler Nörit Hastalığında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastada ortaya çıkan bazı belirtilerin; şiddetli baş dönmesi, dengesizlik, kusma ve mide bulantısı gibi semptomların etkisini azaltmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde amaç, hastanın günlük işlerini yaparken birinden destek almadan yapabilmesini sağlamak ve etkisini gösteren belirtileri azaltmaya çalışmaktır. Hastada yoğun olarak görülen baş dönmesinin azalması durumunda, hastaya fizik tedavi programları önerilmektedir. Bu program, hastanın yaşadığı denge problemlerine alışmasını sağlamak ve beyni yeniden eğitmektir.

Vestibüler Rehabilitasyon Egzersizleri

Vestibüler rehabilitasyon, dengeyi düzeltip geliştirmede ve baş dönmesini azaltmada faydalı olan egzersiz tabanlı uygulamadır. Vestibüler rehabilitasyon dengeyi tedavi etmeye yardımcı olur. Başın dönmesinde ve denge korumada yardım eden egzersizler yapılır. Tedavide hedef, hastanın günlük yaşantısında yaptığı etkinlikleri yardım almadan ve korku duymadan yapabilmesini sağlamak, hastanın bakış stabilizasyonunda artış sağlamak ve postural stabilitesini artırıcı egzersizler yapmak.

Vestibüler Rehabilitasyon Egzersizleri Kimlere Yapılır?

Vestibüler rehabilitasyon egzersizinden yararlanabilecek hastalar şu şekildedir;

  • Denge sorunu olan hastalara
  • Vestibüler migreni olan hastalar
  • Kristal oynaması yaşayan ve iyileşmeyen hastalar
  • Dengesizlik şikayetleri olan hastalar
  • Beyin operasyonu geçiren ve sonrasında dengesizlik yaşayan hastalar
Yapılan çalışmalar sonucu hastalığın neden ortaya çıktığı tam olarak belli değildir. Araştırmacılar, en muhtemel nedenin iç kulakta oluşan rahatsızlığın ya da vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan viral enfeksiyondan kaynaklandığını belirtilmiştir.
Hasta, yaşadığı şiddetli ve yoğun baş dönmelerinden, bulantı ve kusmadan şikayet edebilmektedir. Bu süreçte hastaya ilaç tedavisi önerilmektedir. Bu tedavi ile kişinin yaşadığı problemler azaltılmaya çalışılır. Daha sonra egzersiz uygulamalarıyla kişinin dengede durması sağlanmakatır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217