Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Varis Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis, toplardamarların derinin alt tabakasında mavi renklerde genişleyen ve kıvrımlı bir yapı olarak görülmesidir. İlk aşamada damarların genişlemesi ile şişlikler meydana gelse de belirtilerin artması sonucu daha büyük damarlar oluşabilir ve çatlamalar da görülebilmektedir. İlk senelerde genellikle görüntü bakımından kişiye rahatsızlık verebilirken ilerleyen dönemlerde ağrılara neden olabilir. Ayrıca damarlarda pıhtılaşma olduğunda (tromboflebit) bacaklarda ağrılar, şişlik ve kızarıklık durumu oluşabilir.

Erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olan bu durumun oluşması, yaşın ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. Yaşlılık ile birlikte kişide görülme ihtimalinin arttığı durumlarda genellikle 50 yaş ve üzeri her iki kişiden birinde görülmektedir. 

Varis Neden Olur?

Oluşma nedenleri arasında birçok faktör bulunmaktadır. Hamilelik, obezite, çok uzun ve tekrar eden ayakta kalmalar, birtakım meslek grupları, kadınlar, doğum kontrol hapları, hormonal değişiklikler, çok dar giysiler tercih etmek, uzun süren kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler bu durumun yaşanmasına neden olabilmektedir. 
Toplardamarlar kapakçığının yetmezliği durumunda oluşabilmektedir. Kan devamlı olarak geriye gider ve birikir. Biriken kan damarlarda basıncı artırır ve damarların şişmesine neden olur. 
İlerleyen zamanlarda damarlar genişler ve kıvrımlar meydana gelir. Bu durum toplardamarlarda herhangi bir düzeyde görülebilir. Kasık bölgesinde de toplardamar yetmezliği görülebileceği gibi farklı bacak yüzeylerinde de bu durul oluşabilmektedir.

Varis Kimlerde Görülür?

Erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olarak görülen bu durum genetik olarak ailesinde bulunanlarda da görülmektedir. Bunların yanında çok fazla kilosu olan kişilerde, yaşlı bireylerde, menopoz dönemlerinde, iş gereği uzun süreli ayakta duran kişilerde görülebilirken toplardamarın tıkanması ve pıhtılaşması durumundan ve kapakçık yetmezliği gibi durumlarda görülebilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Dolaşım sistemi problemleri arasında bulunan bu sorunun meydana gelme nedenleri değişiklik gösterse de genellikle oluşan olumsuz durumlar ve etkiler benzerlik gösterir.
Varis belirtileri ve bu durumun oluşmasına neden olabilen birtakım bulgular ve şikayetler şu şekildedir:

 • Bacakların morarması ve mavimsi damarlar
 • Ağrılar
 • Bacakların şişmesi ve ağırlaşması
 • Bacakların uyuşması
 • Kaşınma durumları

Varis Türleri Nelerdir?

Türleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; kılcal damar, büyük toplardamar ve retiküler olarak bilinmektedir. Çoğunlukla kılcal damar çatlaması sonucunda oluşmaktadır. Hamilelik ve birtakım hormonlar kullanan kadınlar daha çok görülebilir. Varis türleri açıklamaları ile birlikte şu şekildedir:
Kılcal Damar Varisleri: En hafif türdür. Deri yüzeyinde çıkıntı gibi durumlara neden olmaz. Ayrıca ilerleme göstermezler.
Retiküler Varisler: diz arkasında ve ayak bileğinde görülmekte olan cildin kabarması ve renginin mavi olması sonucu görülmektedir.
Büyür Toplardamar Varisleri: Bacakta bulunan ve safen ven adı verilen büyük toplardamarda yetmezlik durumunda meydana gelir. Belirtilerin tümünü ortaya çıkarırlar. 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide cerrahi müdahale ile sorunlu damarın çıkarılması sağlanabilirken bu durum iyileşmeyi uzatır ve hastanın güçlük çekmesine neden olabilir. Bir diğer yöntem de damarın içerisine köpük verilerek oluşan problemi ortadan kaldırmaktır. Bu tedavinin adı ise skleroterapisi olarak bilinmektedir. Bu yöntemde sorunun tekrar etme ihtimali daha yüksektir. 
Lazer tedavisi yönteminde ise lazer cihazı yardımıyla sorunlu olan damarlar yakılır. Radyofrekans uygulamasında damara bir radyo dalgası gönderilir ve ısı oluşturulur. Bu durumda damar yakılarak tedavi sağlanır. Yapılan uygulamalar sırasında kişiye lokal anestezi uygulanmaktadır. Hasta genellikle aynı gün içinde taburcu edilir. 

Varis Gelişimi Nasıl Engellenir?

Gelişimini engelleyebilecek ve önüne geçebilmek adına yapılabilecek birtakım uygulamalar ve yöntemler bulunmaktadır. Kişi sağlıklı ve düzeli yaşam tarzını benimseyerek ve aşağıda verilecek olan maddeleri yerine getirerek bu durumun önüne geçebilir. Yapılacak bilecek uygulamalar şunlardır:

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak
 • Uzun bir süre sabit ve ayakta durmamak veya oturmamak
 • Çok dar kıyafetler giymemek
 • Uzun süreli ve düzenli olarak topuklu ayakkabı tercih etmemek
 • Kilosu fazla olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi ve kilo vermesi
 • Bacak bacak üstüne atarak uzun bir süre oturmamak
 • Kabızlığın oluşmasına karşı lif oranı yüksek besinler tüketmek
 • Bacakları ve uzun süreli ayakta kalmadan sonra havaya kaldırmak
 • Meslek grubuna bağlı olarak varis çorabı tercih etmek
Kalıtımsal olarak aile bireylerinde bu durumu yaşayan kişilerin bulunması halinde diğer kişilerde de bu sorun yaşanabilmektedir. Ayrıca ağırlık sporları ile uğraşan kişilerde, uzun süreli ayakta duran kişilerde ve bir yere çarpma gibi durumlarda bu sorun görülebilir.
Ortaya çıktıkları ilk zamanlarda rahatsızlık durumu yaşanmazken sadece görünüm bakımından bir sorun oluşturabilirler. Sonrasında ilerlemesi durumunda kişilerde; ağrılara, iltihaplanmalara, kanamalara ve pıhtılaşma gibi sorunlara neden olabilirler.
Yürüyüş bu soruna iyi gelen en faydalı fiziksel aktivitedir. Kişilerin hareketli bir şekilde aktif olmaları bu gibi durumların önüne geçerken fayda sağlamaktadır.
Ağrılar bacaklardan başlayarak baldır ve ayaklara kadar ilerleyebilmektedir. Ayrıca diz kapağının üst kısmında da ağrılar yaşanabilir.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 02 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,