Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Tırnak Batması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Tırnak batması, tırnağın deri üzerinde uzaması yerine, derinin iç kısımlarına doğru büyümesi sonucunda ortaya çıkan durumdur. Özellikle ayak tırnaklarında ve sıklıkla ayak baş parmağında görülür. Bu duruma genellikle mantarlar, yanlış tırnak kesimi, dar ayakkabı tercihi ve parmak deformiteleri neden olur. Ortaya çıkan şikayetler arasında şişme, ağrı, kızarıklık, iltihap ve enfeksiyon durumları yer alabilir.

Tedavisi genellikle evde uygulanabilecek farklı yöntemlerle mümkün olabilir. Ancak ağrının şiddeti çoksa ve yayılma durumu varsa, ortaya çıkabilecek komplikasyonlara karşı önlem almak için bir uzmandan destek alınmalıdır. 

Tırnak Batması Nedir ve Neden Olur?

Tırnak batması, tırnağın normal olarak boyuna uzaması yerine, tırnak etine doğru ilerlemesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Çoğunlukla ayak baş parmağında görülür.
Şiddetli bir ağrıya neden olabilir ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediği durumlarda birtakım komplikasyonlara yol açabilir. Tedavisinin geciktirilmesi bazı enfeksiyonlara, iltihaplanmalar, aşırı şişlik durumuna, akıntılara ve sıcaklığa neden olur.
Tırnak batması nedenleri arasında en önemli etken, kişinin sahip olduğu tırnak büyüklüğünün tırnak yatağı genişliğinden farklı olmasıdır. Ayrıca tırnak kesiminin yanlış yapılması, genetik faktörler ve yanlış ayakkabı seçimi de bu duruma neden olur. 

 • Ayak tırnağında yaralanma
 • Anormal ve kavisli bir ayak tırnağına sahip olmak
 • Ayak ve tırnak bakımının uygun şekilde yapılmaması (manikür ve pedikür)
 • Kalıtsal olarak kişiye geçen tırnak yapısı

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Bu durumda görülen en yayın semptom ağrıdır. Ağrılar, sorunun geliştiği bölgenin her iki tarafında da olabilir. Ayrıca temasa karşı hassasiyet meydana gelir. Tırnak batması belirtileri genellikle şu şekildedir:

 • Şişme
 • Hassasiyet
 • Sertlik
 • Kızarıklık ve kanama
 • Isı artışı ve akıntı

Bebeklerde Tırnak Batması

Bebeklerin ayak tırnakları çok hızlı uzama gösterir. Bu nedenle bakımının ve tırnak kesiminin iyi yapılması önemlidir. Bebeklerde batık tırnak gibi durumlarda ise kızarıklık, şişlik ve akıntı şeklinde ortaya çıkar. Sorunlu bölgeye dokunmak bebeklerde acıya ve şiddetli ağlamalara neden olur. Bu nedenle bebeklerde ayak ve tırnak bakımına özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir. 

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Bu durum yaşandığında olası bir enfeksiyon riskini önlemek için müdahale etmek önemlidir. Genellikle evde uygulanan yöntemlerle tedavi edilebilir durumlardır. Ancak ağrıların şiddeti çok fazla olduğunda tıbbi müdahale gerekebilir. 
Olası komplikasyonları ve enfeksiyon gelişimini engellemek için, batık tırnak durumu ortaya çıkar çıkmaz müdahale etmek önemlidir. Hafif ilerleyen durumlarda evde yapılabilecek basit uygulamalarla iyileşme sağlanabilir. Şiddetli vakalarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak batmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak evde uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

Sıcak Su Banyosu
Batık görülen ayağı ılık suya sokarak şişlik ve hassasiyeti azaltılabilir. Ayrıca, suya epson tuzları eklenerek ayakların rahatlaması da sağlanabilir. 

Elma Sirkesi
Bilimsel yönden kesin bir kanıt olmasa da elma sirkesi, antienflamatuar özelliği ile ortaya çıkan şişliği azaltabilir. Bir kova içerisine ılık su ve yarım çay bardağı elma sirkesi eklenerek yapılabilir.

Ayağa Uygun Ayakkabı
Yanlış ayakkabı tercih edilmesi sonucu kişilerin parmak uçları sıkışabilir. Bu gibi durumlarda tırnak yanlara doğru sıkışarak ete batabilir. Bu nedenle çok sıkı ve dar ayakkabılar giyilmemelidir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Batık tırnakların daha kolay ve hızlı iyileşmesi için bazı önlemler ve uygulamalar mevcuttur. Tırnak batması nasıl geçer gibi sorulara cevap olacak yöntemler ve uygulamalar vardır.
Ayakların gün içerisinde üç ila dört kez yaklaşık 15-20 dakika kadar ılık suda bekletilmesi, şişlik ve hassasiyetin azalmasını sağlar. Gün içerisinde ayakların kuru tutulması ter gibi durumları önler ve ayakların rahat nefes almasını sağlar. 
Batık tırnak gelişimi sonrasında bu durum iyileşme gösterene kadar tırnak kesilmemeli ve beklenmelidir. Ayrıca bu süreçte enfeksiyon oluşabileceğinden antibiyotikli kremler uzman kontrolünde kullanılabilir. 

Tırnak Batması Tedavisi

Evde uygulanan yöntemler bir fayda sağlamadığında, şişlik durumu arttığında, ağrı şiddetlendiğinde, hassasiyet arttığında, irin akması ve ısının artması halinde, enfeksiyon ihtimaline karşı uzman doktora gidip tırnak batması tedavisi yapılmalıdır.
Uzman tarafından yapılan kontroller sonrası herhangi bir enfeksiyon semptomu gözlemlendiğinde oral yoldan antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca tırnağın kesilmesi veya tamamen çıkarılması gibi cerrahi yöntemler de gerekebilir.

Tırnak Batması Ameliyatı

Batık durumunun şiddetlenmesi halinde tırnağın bir bölümü veya tamamının tırnak batması ameliyatı ile çıkarılması gerekebilir. Uzman tarafından ameliyatın gerekli görüldüğü durumlar ise şu şekildedir:

 • Evde uygulanan tedavilerin başarısız olması ve komplikasyon gelişmesi
 • Tekrar eden ve şiddetli ağrıya neden olan bir durum varsa
 • Diyabet gibi bu durum için riskli bir hastalık olduğunda
Evde uygulanan basit yöntemlerle herhangi bir tıbbi tedaviye gerek kalmadan geçebilir. Ancak bazı vakalarda bu durum şiddetli görülebilir ve tedavisinin bir uzman tarafından yapılması gerekebilir.
Tedavi edilmediği durumlarda ilerleme gösterebilir ve enfeksiyon riskine neden olur. Enfeksiyon sonucu ayak ülseri, açık yaralar ve kan akışının durması gibi ciddi sorunlar görülebilir.
Bu durum kişiden kişiye ve batık tırnağın durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak genellikle 3 ila 7 gün içinde iyileşme görülür.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 29 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,