Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Tetik Parmak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tetik parmak, elde görülen önemli rahatsızlıklardan biridir. El parmaklarında ortaya çıkan takılma, kilitlenme, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi durumlarla kendini belli edebilir. Özellikle sabahları daha fazla olabilir. Aniden ortaya çıkan takılma biraz zorlama ile açılabilirken, zaman içerisinde bu takılma artabilir ve el parmakları sabit bir şekilde takılabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, hastanelerin Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerine giderek tedavi görebilmektedir.

Genellikle orta ve ileri yaş grubundaki kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Çocuklarda da görülebilen bu rahatsızlık, çoğunlukla 1-2 yaş grubunda, doğuştan gelmekle birlikte daha çok başparmakta görülmektedir. Başparmaktaki takılma, hareket kısıtlılığı ve avuç içindeki şişlik ile kendini gösterebilir. Bu rahatsızlık, eldeki tek bir parmağı etkileyebildiği gibi bütün parmakları da etkileyebilir. Aynı zamanda iki eldeki parmaklarda da bu rahatsızlık görülebilmektedir. 
İleri yaşlardaki kişilerin bu rahatsızlığı yaşamaları durumunda ellerini zorlayıcı hareketlerden uzak tutmaları gerekmektedir. Uzman tarafından önerilen, avuç içine kremler ve belirlenen masaj teknikleri uygulanarak, bazen de kortizon iğneleri ve enjeksiyonları ile takılma sorunları tedavi edilebilir. Takılma sorunu çok fazla yaşandığında ve uzun süre devam etmesi halinde beraberinde karpal tünel denilen eldeki sinir sıkışıklığı ile görülebilir. Bu rahatsızlığın tedavisi cerrahi müdahale ile sağlanabilir. Çocuklarda görülen bu sorun masaj ve krem tedavisi ile düzelmediği durumlarda cerrahi müdahale önerilmektedir. Genellikle sık karşılaşılan tetik parmak belirtileri şu şekildedir:

 • Sabahları el parmaklarının sert olması
 • Parmakların hareketi sırasında istemsizce oluşan atma problemi ve duyulan ‘tık’ sesi
 • Etkilenen parmağın veya parmakların olduğu bölümde avuç içi şişliği ve hassasiyet hissi
 • Parmağın ya da parmakların takılması, bükülmesi, hareket ettirmede zorlanma ve kitlenme durumları

Tetik Parmak Neden Olur?

Tendonlar, kasları ve kemikleri birbirine bağlayan, hareketlerin yapılmasını sağlayan bağlardır. Tendonların zarar görmesi ve iltihaplanması durumunda bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun ortaya çıkması da parmaklarda takılmaya, sıkışmaya ve şişliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çoğunlukla tekrar eden hareketlerden veya parmakların sürekli olarak zorlanması durumundan kaynaklanabilir. Tendonların fonksiyonlarını yerine getirememesi durumu, tetik parmak hastalığına neden olabilir. 

Tetik Parmak Kimlerde Daha Çok Görülür?

Çoğunlukla ileri yaşlardaki kişilerde meydana gelen bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Pek çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu durumun görüldüğü rahatsızlıklar, hastalıklar ve kişiler şu şekildedir:

 • Çiftçiler
 • Sanayi alanında çalışan kişiler
 • Müzisyenler
 • Parmak hareketlerini sürekli tekrarlayan meslek grupları
 • Diyabet
 • Gut hastalığı
 • Romatoid artrit

Tetik Parmak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığın teşhis edilmesi konusunda yapılan herhangi bir görüntüleme tekniği veya uygulama bulunmamaktadır. Tanı konulması için doktor tarafından hastaya sorulan sorular, hastanın öyküsü, hastada meydana gelen belirtiler ve fiziki muayene ile belirlenmektedir. Doktor, muayene esnasında parmakta görülen takılma ve nodülleri tespit etmesi halinde hastalığı teşhis edebilmektedir.

Tetik Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi cerrahi ve fiziki olarak ikiye ayrılmaktadır. İki tedavide de ana hedef şişliğin giderilmesi ve parmakların hareket özelliklerini geri kazanmasını sağlamaktır. Genellikle ilk tercih edilen tedavi yöntemi cerrahi müdahale olmayan yöntemlerdir. Bu yöntemlerde masaj teknikleri, kremler ve bazı kortizon iğneleri ve enjeksiyonları kullanılabilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile iyileşen rahatsızlıklarda cerrahi müdahale gerekmemektedir. Ancak yöntemlerin fayda sağlamaması durumunda, uzun süredir devam eden ve sürekliliği olan rahatsızlıklarda, baş parmakta bulunan kasılma, takılma gibi sorunlarda baş parmağın dinlendirilmesi zor ve kullanımı çok fazla olduğu için cerrahi müdahale önerilmektedir.

Parmağında veya parmaklarında bu rahatsızlığı yaşayan kişiler uzman bir doktor tarafından muayene edildikten sonra doktor tarafından belirlenen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Doktor, kişiye ilaç veya krem tedavisi önerebilir. Belirlenen masaj teknikleri ile bölge üzerindeki ağrı ve şişlik giderilmeye çalışılır. Zorlayıcı hareketlerden uzak durmalı ve sorunlu bölge dinlendirilmelidir.
Cerrah tarafından yapılan 2 tür cerrahi müdahale bulunmaktadır. Bu müdahaleler açık cerrahi ve peruktan serbest bırakma cerrahisidir. İki operasyon da yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürmekte ve hasta ameliyat sonrası gün içerisinde taburcu edilmektedir. Tendonların zarar görme ihtimalinin düşük olması nedeniyle çoğunlukla tercih edilen yöntem lokal anestezi altında yapılan açık cerrahi yöntemidir.
Cerrahi müdahale yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, kişide herhangi bir rahatsızlık durumunun olup olmadığını doktoruna anlatması ve ayrıntılı olarak konuşmasıdır. Operasyon öncesi ve sonrası için neler yapılması gerektiği konusunda doktordan bilgi alınmalıdır. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken konular; operasyondan yaklaşık 2-3 hafta öncesine kadar, kanı sulandırıcı herhangi bir ilaç ve vitamin alınmamalı, kullanılan herhangi bir vitamini ve takviyeyi doktor ile konuşarak ameliyat öncesi belirlenen sürede bırakılmalı, tütün, sigara ya da alkol kullanımının en aza indirilmesi veya durdurulması gerekmektedir.
Tetik parmak egzersizleri, cerrahi müdahale sonrası kişilerde veya hafif şekilde görülen rahatsızlıkları yaşayan kişilerin rahatlaması için yapılmaktadır. Egzersizler arasında en çok bilineni yumruk hareketidir. El yumruk haline getirilip daha sonra tüm parmakların oldukça açılarak yapılmasıdır. Farklı bir egzersiz türü de avuç içine alınan top ile yapılmaktadır. Uzman doktor tarafından verilen bu egzersizler tavsiye edilen şekilde yapılması durumunda fayda sağlamaktadır.
Çok fazla rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan pek çok farklı durum bulunmaktadır. Bu nedenlere dikkat edilmesi ve kontrol altına alınması durumunda hastalıktan korunmak mümkün olabilir. Korunma yolları arasında; 3 saatten fazla süren telefon kullanımı yapılmamalı, eller aralıklı olarak dinlendirilmeli, çok hızlı ve sürekli klavye kullanımına dikkat edilmeli, ağrı oluşması halinde erken müdahale yapılmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 14 Ekim 2022

Kategori: Ortopedi

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,