Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Genellikle yaz dönemlerinde ortaya çıkan sivrisinekler pek çok kişinin kabusu haline geliyor. Sivrisinek ısırığı sonrası meydana gelen kaşıntı ve şişlikler kişilerin gündelik hayatını da olumsuz etkiliyor. Deniz veya su birikintilerinin bulunduğu bölgelerde artan sivrisinekler, kaşıntılı ısırıklarından, bazı hastalıklara kadar, ufak veya büyük pek çok probleme zemin hazırlayabiliyor.

Sivrisinek Isırığı Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Sivrisinek ısırdığı zaman kan emmek için hortum kullanıp, deriyi deler. Sivrisinek beslendiği sırada cilde tükürük enjekte etmektedir. Bedenini salyaya tepki vermesi şişmeye ve kaşınmaya neden olmaktadır. Bazı kişilerin bedeni, bir ısırık ya da ısırmalara sadece ufak bir tepki gösterirken, diğer kişiler daha kuvvetli tepki gösterir verilen bu tepkiler sonucunda şişlik, ağrı, kızarma oluşur.
Sivrisinek ısırık belirtilerini şu şekilde sıralanabilir;

 • Isırdıktan bir süre sonra meydana gelen kabarıklık
 • Ufak kabarcıklar
 • Çürümüş gibi görünmekte olan koyu lekeler
 • Geniş bir şişkinlik ve kızarma
 • Düşük derecede ateşlenme
 • Kurdeşen
 • Şişkin lenf düğümleri

Sivrisinek Isırdığı Zaman Ne Olur?

Pek çok kişi sivrisinekler tarafından ısırılmaktadır. Sivrisinek ısırıkları herkesi çeşitli biçimde etkilemektedir. Sivrisinekler ısırdıkları zaman, organizmadan bir taraftan kan alırken bir taraftan da tükürüklerinin bir bölümünü de organizmaya enjekte ederler. Sivrisinek salivasında antikoagülan ve yabancı proteinler bulunur. Bu yabancı proteinler, vücudun bağışıklık sistemini tetikler. Bunun sonucunda vücudun bağışıklık sistemi, beyaz kan hücrelerinin etkilenen bölgeye ulaşmasına yardımcı bir bileşen olan histamin salgılar. Histamin, vücudun yabancı maddelere karşı savaşması için gerekli olmasına rağmen, kaşıntı, iltihaplanma ve şişmeye neden olan bir maddedir. 
Erkek ve dişi sivrisinekler, bitki nektarları ve su ile beslenmelerini gerçekleştirir. Ancak dişi sivrisinekler üremek adına diyetlerinde kana muhtaçtırlar. Bu yüzden yalnızca dişi olan sivrisinekler bireyleri ısırır. Sivrisinek ısırıkları çok ender olarak önemli alerjik durumlar oluşturmaktadır. Ender gözlemlenen bu alerjik durumlarda, nefes almada zorluk, tüm bedende gözlemlenen kızarma, boğazın kapanması gibi bir his gözlemleniyorsa, en kısa zamanda acil servise gidilmelidir. Sivrisinek ısırdıktan sonra yüksek ateş eklemlerde şişkinlik gibi semptomların olması, alerji sebebiyle olmaz, sivrisineklerin taşımakta olduğu rahatsızlıklar sebebiyle görülmektedir. Böyle bir problemde de zaman kaybetmeden bir sağlık kurumuna danışılması gerekmektedir.

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Sivrisineğin bireyle teması yaklaşık olarak 6 dakika sürmektedir. Normal zamanlarda sivrisinek ısırmasının semptomları bireye temastan sonraki ilk 48 saat içinde gözlemlenir. İlk etapta küçük kırmızı bir nokta oluşur ve ardından kaşıntı ile bu kısımda ödem oluşabilir. Sivrisinekten korunma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uyku esnasında imkan dahilinde uzun kıyafetler tercih edilebilir.
 • Sivrisinek kovuculardan destek alınabilir.
 • Siyah giysiler giyilmemelidir.
 • Terli ve nemli olunmamalıdır.
 • Gece ve sabah vakitlerinde dışarıda fazla vakit geçirilmemelidir.
 • Camlara sivrisineklerin eve girmesini önlemek için tül takılabilir.
Sivrisinek ısırığı yolu ile geçen rahatsızlıklar için tedavi veya engelleyici aşılar şimdilik gelişmiş durumda değildir. Genel olarak gelişmekte olan semptomların azalmasına yol açan bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Yalnızca sarı humma mikrobuna karşı aşı geliştirilmiştir.
Sivrisinekler kaşıntı yaptığı zaman, eczanelerde satılmakta olan ve cilt yüzeyine uygulanmış olan topikal anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyen kremler kullanılabilir. Kaşıntıyı aza indirmek için sivrisineğin ısırdığı bölgeye buz da uygulanmaktadır.
Böcek, sivrisinek ısırıklarının ardından meydana gelen kaşıntı ve kızarıklığın geçmesi için eczane tarafından önerilmekte olan topikal anti-histaminik kremler kullanılabilir.
Ceviz kabuğundan daha büyük sivrisinek ısırıkları ile oluşan kaşıntı hissi daha geniş bir bölgededir. Isırığın etrafında morarma, sivrisinek ısırığının olduğu bölgenin fazla şişmesi sonucu oluşan tehlikeli durumlar yaşanabilir.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 06 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,