Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Saç Dökülmesinin Tedavisi Nedir? Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi yaşayan kişiler ayna karşısında karşılaştıkları görüntü sonucu duygusal açıdan etkilenebilirler ve günlük hayatlarında özgüven problemi yaşayabilirler. Saç dökülmesi tedavisi ile saç dökülmesi neden olur sorularının cevabına göre tedavi planlanabilir. Günlük yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilecek saç dökülmesi probleminin kesin bir çözümü olmasa da dökülme büyük ölçüde önlenebilir. Saç dökülmesinin tedavisi nedir, evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri dışında, bir dermatoloğa başvurularak tıbbi operasyonlar aracılığıyla saç kaybı önlenebilir ya da kayıp telafi edilebilir.

  Çoğu zaman genetik sebepler nedeniyle oluşan saç dökülmesi önüne geçilemeyen bir problem olabilir ve bireyi kişisel yaşamında oldukça rahatsız edebilir.

  Sağlıklı bir insanın günde ortalama 100-150 tel saçının dökülmesi olası bir ihtimal olmakla beraber normal bir durumdur. Fakat yine de bireyde aşırı saç dökülmesi gözlemleniyorsa ve şikâyetler varsa bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Bazı durumlarda saç dökülmesi geçici ya da kalıcı olabilir ve her yaştan insanda görülmesi muhtemeldir. Ayrıca birçok hastalığın da habercisi olabilir. Saç dökülmesinin tedavisi nedir, hormonsal değişimler, kötü beslenmek, şok diyetler, stres ve ilaçlar saç dökülmesine sebep olabilecek bazı unsurlardır.

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, bir dermatoloğa başvurulduktan sonra hekim, saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce saçın dökülme tipi ve dökülmenin şiddetini belirler. Dökülmenin altında yatan nedenler araştırılır ve daha sonra duruma ve kişiye göre bir tedavi protokolü izlenir.

  Saç dökülmesi bir insanın saç sağlığı için gereklidir. Zayıflayan saçlar bir süre sonra yeni ve sağlıklı bir saç çıkması için dökülür.

  Saç dökülmesi nedir, saç dökülmesi genellikle genetik problemlerden kaynaklanmaktadır. Bazen bu durum çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.

  Saç dökülmesi aslında normal olan bir durumdur. Zayıflayan her saç kökü kendisini yenilemek için dökülme sürecine girer ve yeni saçlar aynı kökten gelerek bu durum sürekli bir akışta devam eder.. Bu şekilde alttan yen ve sağlıklı saçlar gelmektedir.

  Saç dökülmesi zayıflayan saçların yerine yenilerinin çıkması sağlıklı ilerleyen bir döngüdür fakat ne kadar döküldüğü burada en önemli nedenlerden bir tanesidir.

  Normal durum olarak belirtilen durum mevcut saç oranının yüzde onluk bir kısmının dökülmesidir. Sağlıksız bir dökülme varsa mutlaka bir uzman dermatoloğa görünmek gerekmektedir.

  Günlük olarak saç telleri dökülmektedir. Bu duş sonrası saç tarandığında da sıkça yaşanan bir durumdur. Bazen saç dökülmeleri mevsimsel bazen e kullanılan şampuan ve saç kremlerinin içeriğine bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

  sac dökülmesinin nedenleri

  Saç Dökülmesi Neden Olur?

  Saç dökülmesi günlük rutinde her bireyde gerçekleşen normal bir durum olarak görülmektedir. Bu durum altta yatan herhangi bir hastalık yoksa basit nedenlere hatta strese bağlı olarak gelişmektedir.

  Erkeklerde genellikle bu durum ergenlikten sonra başlamaktadır. Bu durum yani saç dökülmesi erkeklerde genetik etkiye daha ok bağlıdır ve ileride kellik durumunun oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzde bu durumunda çaresi saç ekimi yaptırmaktır.

  Kadınlarda genellikle belirli dönemlerde hormonal değişimler neticesinde bu durum gerçekleşmektedir. Kadınlarda kellik derecesine varacak kadar dökülme genellikle nadiren görülmektedir. Bunun da sebebi yine genetik etmenlerdir.

  Kadınlarda da saç dökülmesine neden olan durumlar genellikle yukarıda da belirttiğimiz hormonal durumlar olabilmektedir.

  Saç Dökülmesinin Tedavisi Nedir?

  Saç dökülmesine engel olmak ne yazık ki mümkün değildir. Saç dökülmesini yavaşlatabilecek ilaçlar mevcut olsa da, uzun süre kullanılması gereken bu ilaçların yan etkileri daha büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, saç dökülmesine yönelik en çok kullanılan tedavi yöntemi saç ekimidir. Mezoterapi ve PRP saç dökülmelerinde kullanılabilen saç kökünü güçlendirmeye yönelik diğer tedavi yöntemleridir. Saç dökülmesi dengesiz beslenme sebebiyle bazı vitamin eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkmışsa protein ve vitaminlerden oluşan zengin içerikli bir beslenme düzeni uygulanabilir.

  • Saç Mezoterapisi

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, saç mezoterapisi saç dökülmesi tedavisinde sık sık başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, saçın sağlıklı büyümesini sağlamak amacıyla saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, aminoasit, antioksidan ve minerallerin, saçlı deriye mikro iğneler aracılığıyla enjekte edilmesi sürecini kapsar. Bu işlem sonrası saç derisi ve saç kökleri beslenir. Saç daha hızlı büyür ve kan dolaşımı ile birlikte saç derisinin kalitesi artar. Bu işlem hem erkeklere hem kadınlara uygulanabilmektedir.

  • PRP

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, PRP saç dökülmesi için uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Bireyin kendi kanından elde edilerek alınan trombositler saç köklerine enjekte edilir. İnsan vücudunun kendini iyileştirme, yenileme ve yoğun büyütme gücünü içeren bu trombositler sayesinde hücreler uyarılır.

  • Saç Ekimi

   Saç dökülmesinin tedavisi nedir, saç ekimi özellikle erkek tipi saç dökülmesi olan kişilere uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi yani kellik, genetik olarak saç dökülmesine yatkın bireylerde erkeklik hormonu sebebi ile gelişir. Saç folikülü etrafında saçı üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle ölür. Böylece saç incelir, ardından uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülme görülür. Bu durumdaki hastalarda saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir.

  Günlük koşullar çerçevesinde bir insanın saçı hava ve çevre faktörlerden ya da su temasıyla oldukça kirlenip zarar görebilir. Stres, gerginlik, uykusuzluk gibi etmenler de saç sağlığını tehdit eder. Sağlığa etki eden bu faktörlerden olabildiğince uzak olmak saç ve saç derisi sağlığı için önemli bir adım olacaktır.

  sac dökülmesi nasil onlenir

  Saç dökülmesi nedenleri;

  • Stresli zamanlar ve durumlar

  • Yanlış şampuan ve bakım ürünleri kullanımı

  • Yanlış beslenme ve obozite

  • Tiroit hormonunun fazla çalışması

  • Kadınlardaki menopoz

  • Kadınlardaki hamilelik durumları

  • Saç şekillendiricilerden kaynaklanan fazla ısı ile saça zarar verilmesi

  • Kadınların kullandığı doğum kontrol hapları

  • Yanlış yapılan saç bakımları

  • Kadınların hamilelikten sonraki emzirme dönemleri

  Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

  Saç dökülmesi nasıl önlenir, tıbbi olarak “alopesi” diye adlandırılan saç dökülmesi, çeşitli faktörler sebebiyle oluşabilir. Androjenik alopesi yani kellik, herkeste görülme ihtimali olan özellikle erkeklerde, ergenlik döneminde görülme ihtimali yüksek olan bir durumdur.

  Kadınlara nazaran, erkeklerin genetik yapısı saç dökülmesine daha müsaittir ve yaş ilerledikçe bu dökülmeler artar.

  sac dökülmesinin tedavisi

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, kadınlarda stresli bir yaşam sürmek, tiroit hormonlarının dengesizliği, doğum kontrol hapı kullanımları, doğum süreci, menopoz dönemi gibi etkenler saç dökülmesini tetiklemektedir. Saç bakımı sırasında yapılan perma işlemi, fön çektirmek, saç kurutma makinesi, maşa ve düzleştirici kullanmak, kimyasal yüklü kozmetikler ve saç boyalarının teması zarar saça ve saç derisine zarar vermektedir. Daha sonra da dökülmeler meydana gelir.

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, uzman yardımı alındıktan ve uzman tarafından tanı konulduktan sonra herhangi bir rahatsızlık dolayısıyla bir dökülme mevcutsa buna göre bir tedavi yolu izlenir. Dengeli ve düzenli beslenme, saç sağlığına iyi gelmektedir. Gerekli durumlarda vitamin takviyesi yapılabilir, protein temelli beslenme yoluna gidilebilir, hormonsal bir denge bozukluğu söz konusu ise hastalık tedavi edilir. Saç dökülmesinin tedavisi nedir, saç köklerinden beslenir.  Bu nedenle özellikle saçların gelişimi için önemli olan çinko, folik asit, biotin, B12 ve D vitamini açısından zengin besinler sıkça tüketilebilir. Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler; yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve kuru baklagiller gibi çeşitli gıdaları tüketmek saç sağlığı için önem taşır. 

  Saç dökülmesinin tedavisi nedir, genetik saç dökülmesini önlemek mümkün değildir. Ancak saçların incelmesine ve güçsüzleşmesine sebep olan kaynakların neden olduğu hasarlardan kaçınmak mümkün olabilir. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için saçı doğal halinde bırakmak; mümkün olduğunca saçı kendi renginde ve formunda bırakmak etkili bir yöntem olacaktır. Saç dökülmesinin tedavisi nedir, saç boyama gibi herhangi bir kimyasal kullanımı arasında saçlara iyileşmeleri için zaman vermek ve besleyici yağ ve serumlar takviye etmek sürece etki edebilir.

  Her birey kendi saç tipi için tasarlanmış bir şampuan kullanır ise bu durum saç sağlığına önemli katkılar sağlayabilir. Saçlar ıslakken taranmamalıdır ve saç sağlığına zarar vermeyecek fırça taraklar kullanmak yine faydalı olacaktır.

  Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

  Günlük olarak saçın yani sağlıklı bir saçın dökülmesinin önüne geçilemez çünkü bu durum zaten normal bir döngüdür. Fakat bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler özellikle kadınlarda saçları hasara uğratabilecek işlemlerden uzak durmayla başlanabilir. Saçlara fazla ısı uygulamak, saç düzleştirici ürünleri sürekli kullanmak, kimyasal yüklü ürünleri kullanmak, sık sık saç rengini değiştirmek ve boyatmak saçların yıpranmasına ve daha fazla dökülmesine neden olacaktır.

  Saçlara düzenli bakım yaptırmak, ısıdan ve düzleştirici maşa gibi fazla ısı uygulanan saç malzemelerinin kullanımını azaltmak, saçın yapısına uygun saç bakım ürünleri ve şampuanlara yönelmek, saç tararken saçları yıpratmadan ve saç tipine uygun tarak kullanmak saçların dökülmesini yavaşlatacak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  Günlük yaşam stresi, başka etkenlerle birleştiğinde tetikleyici olarak saç dökülmesinin şiddetini artırabilir. Örneğin, öfke ya da stres haliyle saç çekiştirmek, yolmak ya da kıvırmak saça zarar vererek dökülmesine sebep olur.
  Siyah sarımsak çeşitli saç sorunlarının giderilmesi için tercih edilen etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Siyah sarımsak yağı içerisinde bulunan vitaminler saçı kökünden besleyerek kuvvetlendirir, uzamasını sağlar. Hindistan cevizi ise saçın protein kaybını azaltan yağ asitlerini içerir. İçeriğinde biberiye yağı bulunan şampuan ve saç kremleri kellik problemini önlemeye yardımcı olur. Saçı büyümeye teşvik eder.
  Aloe vera, çörek otu yağı, biberiye yağı, ısırgan otu, nane yağı, hint yağı, argan yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağını saça uygulamak ya da soğan ve sarımsak ile yapılan kürler saç sağlığına iyi gelebilecek bitkisel tedavi yöntemlerindendir.
  Saçları kazımak ya da kestirmek saç kalitesinin artmasını ve saçın kökten sağlıklı şekilde uzamasını sağlayabilse de saç dökülmesi sorununu önleyemez. Yıpranmış saçlarda; özellikle saçın aşırı yıkanması ya da sık sık fön çektirilmesi sebebiyle saçlar kuruyup yıpranabilir. Saçı kestirmek saçın ağırlığından kurtulmasını sağlar ve daha sağlıklı uzamasına sebep olur. Fakat saç dökülmesine hiçbir faydası olmayacaktır.
  Gün içinde en çok saç dökülmesinin saç yıkarken gerçekleştiği herkes tarafından bilinir. O yüzden duş alırken belli bir miktarda saçın dökülmesi normal karşılanması gereken bir durumdur. Islakken ağırlaşan saçlar kolaylıkla kopabilir. Bu yüzden saç ıslakken de taranmaması önerilir. Çünkü ıslak saç tarandığında, saçı kuruyken taramayla kıyaslandığında daha fazla dökülecektir.
  Bitkisel olması önemlidir. Saçların dökülmesini engeller ve saçlara parlaklık, canlılık kazandırılmasına yardımcı olur.
  Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,