COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi nedir, saç dökülmesi genellikle genetik problemlerden kaynaklanmaktadır. Bazen bu durum çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.

Saç dökülmesi aslında normal olan bir durumdur. Zayıflayan her saç kökü kendisini yenilemek için dökülme sürecine girer ve yeni saçlar aynı kökten gelerek bu durum sürekli bir akışta devam eder.. Bu şekilde alttan yen ve sağlıklı saçlar gelmektedir.

Saç dökülmesi zayıflayan saçların yerine yenilerinin çıkması sağlıklı ilerleyen bir döngüdür fakat ne kadar döküldüğü burada en önemli nedenlerden bir tanesidir.

Normal durum olarak belirtilen durum mevcut saç oranının yüzde onluk bir kısmının dökülmesidir. Sağlıksız bir dökülme varsa mutlaka bir uzman dermatoloğa görünmek gerekmektedir.

Günlük olarak saç telleri dökülmektedir. Bu duş sonrası saç tarandığında da sıkça yaşanan bir durumdur. Bazen saç dökülmeleri mevsimsel bazen e kullanılan şampuan ve saç kremlerinin içeriğine bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi günlük rutinde her bireyde gerçekleşen normal bir durum olarak görülmektedir. Bu durum altta yatan herhangi bir hastalık yoksa basit nedenlere hatta strese bağlı olarak gelişmektedir.

Erkeklerde genellikle bu durum ergenlikten sonra başlamaktadır. Bu durum yani saç dökülmesi erkeklerde genetik etkiye daha ok bağlıdır ve ileride kellik durumunun oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzde bu durumunda çaresi saç ekimi yaptırmaktır.

Kadınlarda genellikle belirli dönemlerde hormonal değişimler neticesinde bu durum gerçekleşmektedir. Kadınlarda kellik derecesine varacak kadar dökülme genellikle nadiren görülmektedir. Bunun da sebebi yine genetik etmenlerdir.

Kadınlarda da saç dökülmesine neden olan durumlar genellikle yukarıda da belirttiğimiz hormonal durumlar olabilmektedir.

Saç dökülmesi nedenleri;

• Stresli zamanlar ve durumlar

• Yanlış şampuan ve bakım ürünleri kullanımı

• Yanlış beslenme ve obozite

• Tiroit hormonunun fazla çalışması

• Kadınlardaki menopoz

• Kadınlardaki hamilelik durumları

• Saç şekillendiricilerden kaynaklanan fazla ısı ile saça zarar verilmesi

• Kadınların kullandığı doğum kontrol hapları

• Yanlış yapılan saç bakımları

• Kadınların hamilelikten sonraki emzirme dönemleri

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Günlük olarak saçın yani sağlıklı bir saçın dökülmesinin önüne geçilemez çünkü bu durum zaten normal bir döngüdür. Fakat bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler özellikle kadınlarda saçları hasara uğratabilecek işlemlerden uzak durmayla başlanabilir. Saçlara fazla ısı uygulamak, saç düzleştirici ürünleri sürekli kullanmak, kimyasal yüklü ürünleri kullanmak, sık sık saç rengini değiştirmek ve boyatmak saçların yıpranmasına ve daha fazla dökülmesine neden olacaktır.

Saçlara düzenli bakım yaptırmak, ısıdan ve düzleştirici maşa gibi fazla ısı uygulanan saç malzemelerinin kullanımını azaltmak, saçın yapısına uygun saç bakım ürünleri ve şampuanlara yönelmek, saç tararken saçları yıpratmadan ve saç tipine uygun tarak kullanmak saçların dökülmesini yavaşlatacak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.