Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ruh Sağlığı Sorunu Nasıl Anlaşılır?

  Her insan yaşamının bazı dönemlerinde mutsuzluk, endişe, uyku bozukluğu, iştah bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, güne başlamak istememe gibi sorunları yaşayabilir. Bunlar dönemsel olarak kısa sürede gelip geçici sorunlar olabilir. Eğer derin bir mutsuzluk var ise ve bu uzun süre devam ediyor ise o zaman ortada bir ruhsal hastalık durumu olabilir diye düşünmeli ve profesyonel yardım almaya başvurmalısınız.

  Psikiyatriye Başvurmayı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

  Fark edemediğimiz belirtiler psikiyatri kökenli sorunlara neden olabilir. Bunlardan bazıları; kronik ağrı, kronik halsizlik gibi rahatsızlıklar psikiyatrik bir bozukluğa işaret ediyor olabilir. Süreli devam eden, sebebi bulunamayan halsizlik halleri de bu psikiyatrik duruma işaret edebilir. Çoğu zaman bu konuda doktora gidildiği zaman, kişiyi psikoloğa yönlendirebilirler.

  Psikiyatriye Gidildiğinde Neler Anlatılır?

  Psikiyatri uzmanı, özellikle ilk başvuruda kişiyi tanımaya çalışır. Başvuru şikayetlerinizi öğrenmeye çalışır, yaşamınızın ilk yıllarından başlayarak tıbbi geçmişinizi alır. Çevrenizde psikiyatrik hastalık yaşayan olup olmadığı mutlaka sorulur. Kullanmakta olduğunuz ilaçlar var mı, bunlar öğrenilir. Tüm bu bilgiler, güncel başvurunuzla birlikte durumunuzun değerlendirilmesi ve doğru tanının konulması için oldukça önemlidir. Beden sağlığımızın yanı sıra beyin sağlığımızı da korumak ve zihinsel işlevlerimizin bozulmasını önlemek için yapmamız gerekenler vardır. Bunlar; gün ışığından yararlanmak, spor yapmak (özellikle yürüyüş) , sosyal iletişimimizi canlı tutmaktır.

  Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2022
  Yayınlama Tarihi: 04 Nisan 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217