Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Romatizmal Hastalık Nedir?

  Romatizmal hastalık; Kişinin eklemlerinde şişlik, kızarıklık ve sıcaklık artışı, sürekli tekrarlayan ağrı, eklemleri hareket ettirmede veya kullanmada zorluğa neden olan hastalıktır.

  Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?

  Romatizmal hastalıklar kendi içerisinde iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizmal hastalıklar olarak 2’ ye ayrılmaktadır.

  1.İltihaplı Romatizmal Hastalıklar 3’ e ayrılır;

  • Mikrobik Romatizmal Hastalık
  • Mikropsuz İltihap
  • Eklem ve Dokulara Yerleşen İltihaplı Romatizmal Hastalıklar

  2.İltihabı Olmayan Romatizmal Hastalıklar

  En önemlisi artroz ve kireçlenmedir. Artroz rahatsızlıklarında eklemde iltihap oluşmaz. Fakat aşınma söz konusudur. Eklemin içerisinde yer alan kıkırdak zamanla incelir ve bir süre sonra da kaybolur. Buna bağlı olarak eklemlerin kenar kısımlarında kemik çıkıntıları meydana gelir. Yaşanılan travmalar, Mekanik, fiziksel nedenler, psikolojik ve metobolik etkenler iltihabı olmayan romatizma hastalıkların en önemli nedenlerindendir.

  Romatizma Hastalıklarında Sıcak ya da Soğuk Tedavilerden Hangisi Önerilir?

  Artrit bulguları sabahları, bazen soğuk ve nemli havalarda kötüleşmeye meyillidir. Ancak her mevsim ve coğrafyada görülebilir. Genellikle alevlenme ve iyileşme dönemleri ile giderler. Hem sıcak hem soğuk tedavi hastalıkta hastanın evresine göre kullanılabilir.

  Akut alevli esnada soğuk, kronik evrede sıcak tedavisinden fayda görürler. Hekimin değerlendirmesi esastır.

  Yaz Aylarında Özellikle Yaşlılar Kendilerini Kuma Gömdürür, Bu Yöntem Tedaviye Ne Derece Katkı Sağlar?

  Romatizmal hastalıkların sıcak tedavisi, güneş ışını sayesinde D vitamini vücutta yapımını sağlayabilir ve hastayı psikolojik olarak olumlu etkiler. Gene de öncelikle hekime danışılması doğrudur. Hekime danışılmadan yapılacak her şey , çevreden gelen bilgiler doğrultusunda iyi olarak kabul edilse dahi, bazı kişilerde bu durum kişiye yarardan çok zarar getirebilir. Böyle durumlarda daima hekime görünmek ve onun tedavi planı altında bu tarz şeyleri denemek gereklidir.

  Sıcak Kaplıcalar ya da Termal Suların Tedavideki Yeri ve Önemi Nedir? Bunlar Yararlı Mıdır?

  Sıcak, madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerden banyo veya kısmi banyo şeklinde yararlanılmasına kaplıca tedavisi veya balneoterapi denir.  Romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisi, vücut direncini artırabilir, genel durumu düzeltebilir, hastanın şikâyetlerini azaltıp hastanın bazı bulgularını ortadan kaldırabilir, kalıcı hasarları önleyebilir. Hekim kontrolünde gerekirse fizik tedaviyle birlikte kaplıca tedavisi etkilidir.

   

  Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217