Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Rektosel Nedir?

Rektosel (bağırsak fıtığı), kadınları kötü şekilde etkisi altına alabilen bir hastalıktır. Rektumun kalın bağırsağın son bölümüdür, kadın üreme sisteminde bulunan vajinanın içine doğru çıkıntı yapar. Bazı durumlarda kendini belli etmese bile bedende önemli problemlere yol açar. Vajinadaki duvar türlü nedenler ile zayıflar ve bunun sonucunda meydana gelir.

Rektosel, kalın bağırsağın son bölümünün, kadınlarda vajina kısmına doğru çıkıntı oluşturmasıdır, bir diğer ismi ise bağırsak fıtığıdır. Kadınlarda vajina kısmı rahim ağzından bedenin dış tarafına kadar uzanmış kas ile kaplı kanal olarak bilinir. Doğumun yaşandığı ve adet döngüsünün parçası haline gelen bir organdır. Bu organın içine bağırsağın bir bölümünün cep meydana getirmesi, bazı sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kabızlık durumu, ağrı oluşması, dışkıda tıkanma gibi problemler yaşanabilir. Vajina ile kalın bağırsağın bulunduğu yapıda doğum ya da anatomik sebepler ile zayıflık yaşanması halinde bağırsak fıtığı yaşanır. Tedavi için harekete geçilmediği durumlarda basur ya da makat kısmında çatlağa benzeyen farklı sağlık problemleri de meydana gelebilir. Bundan dolayı rektosele sebep olan sorunların belirlenip ve bu duruma uygun tedavi planı oluşturulması oldukça önemli olur.

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Belirtileri Nelerdir?

Raktosel, pelvik taban bölgesinin üst kısmına yapılan baskı ve travmalardan dolayı meydana gelmektedir. Bağırsak fıtığı semptomları devamlı olarak hissedilemeyebilir. Büyüdüğünde yakınmalara da sebep olabilir. Bağırsak fıtığı sebebi ile meydana gelebilecek rektum ve vajinaya ait semptomların bazıları şu şekildedir;

 • Kabız olma durumu
 • Rektum kısmında ağrı oluşması 
 • Devamlı tuvalete çıkmayı istemek
 • Vajinada dolgunluk hissedilmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması
 • Bağırsaklar da problem
 • Vajinada yumuşak doku çıkıntısı hissetme
 • Bir topun üzerinde oturuyormuş gibi hissetme

Bağırsak Fıtığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Rektosel, vajina duvarını meydana getiren kas ve yapıların çeşitli nedenler ile zayıflık göstermesi sonucu meydana gelebilir. Kalın bağırsak ve vajinadaki yapıların incelmiş olması ya da kasların güçsüzleşmesi sebebi ile bağırsak fıtığı meydana gelebilir. Bunun ile birlikte bazı bireylerde rektoselin gelişme durumu çok daha fazla olabilmektedir. Rektoselin oluşturduğu risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Normal şekilde doğum yapanlar
 • Travmatik normal doğum gerçekleştirenler
 • Kabızlık hikayesi olan kişiler 
 • Dışkılama esnasında aşırı ıkınma hareketi gerçekleştiren kişiler
 • Rahim ya da rektum ameliyatı olanlar
 • Devamlı ve uzun soluklu öksüren kişiler
 • Obez bireyler
 • Menopoz zamanında östrojen eksikliği sebebi ile kasları güçsüzleşen bireyler 

Bağırsak Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bağırsak fıtığı, tıpta posterior vajinal prolapsus şeklinde adlandırılmaktadır. Kalın bağırsağın uç bölümü olan rektum bölgesinin vajina duvarını aşarak cep oluşturma durumudur. Bu rahatsızlık kişinin kadın hastalıkları ve doğumla birlikte genel cerrahilerde muayenesi sonrasında teşhisi sağlanmaktadır. Küçük boyda olan rektosel semptom oluşturmaz. Fizik kontrole ilave bazı testler tanıda yardımcı olmaktadır. Bağırsak fıtığı tanısı yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 
Defekografi: Dışkılama esnasında rektum ile dışkı bölümünü göstermekte olan röntgen türü defekografi olarak adlandırılır. Bağırsak fıtığı boyutunu, dışkılama oranını ayrıntılı bir şekilde göstermektedir.
 
Ultrason taraması: Beden iç bölümdeki yumuşak yapıları, organları gerçek zamanlı olarak inceler, bu görüntüleme çeşidi ultrason olarak adlandırılır. Bu tarama şekli ile bağırsak fıtığı görüntülenebilir ve boyutları ölçülebilir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG): MRG tekniği ile pelvik organı net bir şekilde izlenebilmektedir.

Rektosel Nasıl Tedavi Edilir?

Rektosel, şikayet edilmediğinde tedavi gerektirmeyebilmektedir. Fakat gündelik hayatı etkileyen noktalara ulaşmış olan semptomların varlığı esnasında ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi tekniklerine başvurulabilir. İlk olarak semptomların rektoselden kaynaklanıp kaynaklanmadığı uzman bir hekim tarafından belirlenmelidir. Bunun ile birlikte rektosel oluşumuna neden olan etkenler belirlenip bu duruma yönelik tedavi planlanabilir. Rektosel tedaviye yönelik uygulanmakta olan yöntemlerin bir bölümü şu şekildedir;

Cerrahi olmayan tedaviler: Ameliyat gerektirmeyen rektosel tedavide bağırsakların düzenlenip daha kolay tuvalete çıkılması amaçlamaktadır. Rektum daha basit boşaltılıp bağırsak fıtığını engelleyebilir. Doktor önerisi le uygulanmakta olan cerrahi olmayan bağırsak fıtığı teknikleri şu şekildedir; 

 • Bol sıvı tüketimi 
 • Büyük tuvalet esnasında aşırı ıkınmamak
 • Lif içeren gıdaları çoğunluk ile yememek 
 • Dışkıyı yumuşatmakta olan ilaçlar almak
 • Hormonal tedavi
 • Ağır kaldırmamak 
 • Öksürüğü kontrol altında tutmak
 • Aşırı kilo almaktan kaçmak    

Cerrahi tedaviler: Ameliyatsız tedavi teknikleri ile olumlu neticeler elde edilmeyen rektosel hastalığı olan kişilerde uzman onayı ile cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur. Bunun ile birlikte gündelik hayatı kötü etkileyecek seviyede şiddetli bağırsak fıtığı mevcut ise çözüm sadece cerrahi teknikler olabilmektedir. 

Rektosel, genellikle vajina veya makat kısmından, parmak ile uygulanan kontrol ile de fark edilmektedir. Rektoselin teşhis edilmesinde MR teknikleri geçerli olmaktadır.
Bağırsak fıtığının tedavi edilmesi için ameliyat ve ameliyat dışı teknikler uygulanmaktadır. Genel bulgu ağırlığına göre de genellikle ameliyat gerekmeden düzeltilir.
Raktosel ameliyat 30-40 dakika devam eden bir oerasyon türüdür.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,