Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Rahim Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Rahim enfeksiyonu, pek çok kadının karşılaşmakta olduğu bir sağlık problemidir. Uterus, diğer ismiyle rahim, bir kadının üreme sisteminin önemli organlarından birini oluşturur. Fakat bu organda bazı zamanlarda enfeksiyon görülebilir. Bu enfeksiyon, uterusun içerisinde dokuların iltihaplanması sonucu meydana gelir. 

Rahim enfeksiyonu, çeşitli nedenlerden dolayı rahim içerisinde enfeksiyon meydana gelmesidir. Bu enfeksiyonlar, bakteriyel ya da viral kaynaklı oluşabilir. Rahim iltihabı olarak da bilinmekte olan rahim enfeksiyonu, genel olarak cinsel yolla geçen enfeksiyonlar, doğum sonrası gelişen komplikasyonlar sebebiyle görülebilir. Enfeksiyon semptomları, enfeksiyonun türüne ve büyüklüğüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Rahim Enfeksiyonu Semptomları 

Rahim enfeksiyonu belirtileri kişiden kişiye farklılık oluşturabilir. Ancak, genel olarak aşağıdaki belirtiler şu şekildedir;

Karın ağrısı ve kramp: Karnın alt kısmında ağrı ve kramp, uterin enfeksiyonun en yaygın belirtisidir. Bu ağrılar, adet dönemi esnasında gelişen ağrılar ile benzerlik gösterir.

Genital akıntı: Uterin virüs, vajinal akıntıya yol açabilir. Akıntı; genel olarak yoğun, kalın ve renksiz olur. Bunun ile birlikte enfeksiyon oluşumunda vajinal akıntı kötü kokuya yol açabilir.

Ateşin yüksek olması: Rahim enfeksiyonu, yüksek ateşe yol açabilir. Ateş, 38°C'nin üstünde olabilir.

İdrara çıkarken ağrı oluşumu: Enfeksiyon, idrara çıkarken ağrıya yol açabilir.

Cinsel ilişki esnasında ağrı: Cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanabilir.

Mide bulantısı kusma: Bazı kadınlarda, uterin enfeksiyon sebebiyle bulantı ve kusma görülebilir.

Ancak bu belirtilerden herhangi biri mevcutsa, bir sağlık kuruluşuna gitmek oldukça önemli olabilir. Erken teşhis edilmesi ve tedavi, enfeksiyonun daha önemli bir duruma gelmesine engel olabilir. Fakat rahim enfeksiyonu semptomları, bireyden bireye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda önemli semptomlar yaşanırken, bazı kadınlarda hiçbir semptom görülmeyebilir.

Uterin virüsler, oldukça önemlidir ve tedavi sağlanamayan durumlarda daha ciddi sağlık problemine yol açabilir. Bundan dolayı belirli bir şüphe esnasında uzmana danışmak oldukça önemlidir.

Rahim Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Uterin enfeksiyonun tanısı, belirtilerin gözlemlenmesi fizik kontrol ve testler uygulanmasıyla belirlenebilir. Belirtilerin sebebini saptamak için uzman, hasta olan kişinin tıbbi ve cinsel ilişki geçmişini sorgulayabilir. Genellikle rahim enfeksiyonu tanı yöntemleri şu şekildedir;

Fizik muayene: Uzman pelvik kontrol uygulayarak rahmin büyüklüğünü ve hassasiyetini kontrol edebilir. Bunun ile birlikte enfeksiyon semptomları da gözlemlenebilir.

Kan testleri: Sıvı kan testi, bedendeki enfeksiyon ile mücadele eden hücreleri ve bakterileri belirler. Bunun ile birlikte enfeksiyonun önemini tespit etmek için kullanılabilir.

Vajinal kültür: Bu test, vajinadan alınmakta olan bir örnekle enfeksiyonun yol açtığı  semptomlarının tespit edilmesinde kullanılmaktadır.

İdrar Kültürü: İdrar yolu enfeksiyonunu tespit etmek için uygulanır.

Ultrason: Rahimde enfeksiyondan dolayı oluşmakta olan anormallikleri görüntüleme de fayda sağlar. 

Laparoskopi: Bu tedavi yöntemi, karın bölgesinden küçük bir kesi yardımıyla girilip kamera aracılığıyla rahimdeki enfeksiyondan kaynaklı hasarların gözlemlenmesinde kullanılmaktadır.

Rahim Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim enfeksiyonu tedavisi, enfeksiyonun sebebine bağlı olarak değişir. Tedavi; genel olarak antibiyotikler, antiinflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler gibi ajanlar kullanılarak uygulanır. Uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Antibiyotikler: Bakteriyel enfeksiyon türlerinin tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Antibiyotikler, genel olarak 1-2 gün ya da hafta süreyle alınmaktadır. Uzman tarafından tavsiye edilen biçimde tedavinin sona ermesi önemlidir, aksi durumda enfeksiyon tekrar edebilir.

Ağrı kesiciler: Ağrı ve sızıyı düşürmek için kullanılmaktadır. Uzman, ağrı kesici ilaçların çeşidini ve seviyesini önermektedir.

Cerrahi müdahale: Ender durumlarda, bilhassa enfeksiyonun kuvvetli olduğu ya da ilaç tedavisine cevap vermeyen bireylerde cerrahi müdahale gerekmektedir. 

Uterin enfeksiyonu tekrarın engellenmesi de tedavinin bir parçasıdır. Temizlik düzenli uzman kontrolleri sağlıklı bir hayat tarzı, dengeli beslenme, uterin enfeksiyon tehlikesini düşürmeye katkı sağlayabilir. Bununla birlikte ancak uterin enfeksiyon, cinsel yolla geçen bakteriler yüzündense cinsel partnerinizin de tedavi olması gerekebilir.

Ciddi olduğu zaman, ateşlenme, titreme, yoğun alt karın veya pelvik ağrıya ve bağırsak hastalığına yol açabilir. Rahim iltihabı tedavi edilmediğinde kısırlık gibi önemli problemlere neden olur.
Genital akıntı, genital kaşıntı ya da hassaslaşma, genital bölgenin ağrıması, cinsel birleşme sırasında ağrı oluşumu, idrara çıkarken yanma ya da hastalık hissi, vajina ve genital bölgede kızarıklık, şişlik bu semptomlardandır.
Genel olarak antibiyotik tedavisi reçete edilebilir. Antiviral ilaçlar veya mantar engelleyici ilaçların kullanımıyla enfeksiyon kaybolur. Tedavi biçimi nasıl ilerlerse ilerlesin hücrelerin tahrip olması sebebiyle yoğun sulu bir genital akıntı görülür.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,