Online Dil ve Konuşma Terapisi

Randevu Al

Online dil ve konuşma terapisi, hastaların çeşitli iletişim ağları aracılığıyla dil ve konuşma desteği aldıkları bir terapi şeklidir.

Corana, artık sağlığımızı tehdit eden bir virüsten daha çok şey, aile içi iletişimimizi, duygusal, sosyal ve ekonomik değerlerimizi olumsuz şekilde etkileyen bir durum halini almaya başladı. Süreçte en etkin tavır evde kalıp sosyal izolasyon ile sağlanmakta fakat bu durum pek çok bakımdan kısıtlamaları da beraberinde getirmektedir. Evin içinde olmamız, bu kısıtlamalar karşısında çaresiz olduğumuz anlamına gelmediğini unutmamız gerekiyor. Çeşitli dil ve konuşma sorunlarının çözümü için bu izolasyon bir fırsat oluşturuyor olabilir. Online dil ve konuşma terapisi bu noktada süreçte en etkili yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Online Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Online dil ve konuşma terapisi, Online terapi yapılan ortam açısından klasik terapilerden farklı olsa da klasik terapiler ile süreç benzer ilerlemekte ve yüz yüze sürdürülen çalışmalar interaktif görüntülü görüşme kanallarıyla sağlanmaktadır. Belirli bir gün ve saatte yapılan, küçük yaş guruplarında aile eşliğinde, diğer yaş guruplarında ise seans sırasında başkalarının yer almadığı terapi oturumları ile gerçekleştirilmektedir.

ÖNEMLİ: Mahremiyet ve gizlilik ilkelerinin sağlıklı uygulanabilmesi için online dil ve konuşma terapisi hizmetini güvenilir bir kurum çatısı altından aldığınızdan emin olun.

Online dil ve konuşma terapisi ile yüz yüze yapılan terapi arasında fark yoktur. Yüz yüze yapılan klasik terapiler, her zaman öncelikli ve ilk tercih edilen terapi yöntemi olmasına rağmen bazı durumlarda gerekli koşullar sağlanamıyor. Bu aşamada online terapi tercih ediliyor.

Online terapi özellikle; terapistle danışanın aynı anda aynı ortamda bulunmadığı durumlarda, yurt dışında yaşayıp Türkçe terapi alınabilecek bir yer bulunmadığında, danışanın yaşadığı şehirde ya da yakınlarında gidebilecek bir dil ve konuşma terapisti olmadığında, terapiye gelecek kişinin evden ayrılamadığı durumlarda tercih edilir. 

Hangi Hastalıklarda Uygulanır ve Nasıl Randevu Alınır ?

Online dil ve konuşma terapisi uzmanın uygun gördüğü şekilde planlanır ve bu planlama hizmet alınacak probleme göre değişiklik gösterebilir.

  • Belirli bir gün ve saatte randevu aldıktan sonra seanstan önce görüntülü görüşmenin yapılacağı iletişim aracı üzerinden (WhatsApp, Skype vb.) bağlantı kuruluyor. Böylece seans başlamadan önce ya da seans anında yaşanacak ve süreci kesintiye uğratacak sorunların önüne geçilmiş oluyor.
  • Seans içeriği, süresi ve işleyişinin ise klasik seanslardan hiçbir farkı bulunmuyor. Online terapi hizmetleri bozukluğun tanılanmasına yönelik değerlendirmelerin yapılabileceği seansların yanı sıra, dil ve konuşma gelişimini desteklemek için aile danışmanlığı şeklinde de yürütülebilir.
  • Konuşma Sesi Bozuklukları (Artikülasyon Bozukluğu ve Fonolojik Bozukluk, bazı harfleri üretememe, konuşmanın anlaşılmaması), Akıcılık Bozuklukları (Kekemelik-Hızlı Bozuk Konuşma), Ses Bozuklukları (Nodül, polip, paraliziler), Nörojenik Edinilmiş Dil Bozuklukları (Afazi) gibi başlıca bozuklukların yönetilmesinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim YAŞA

Online dil ve konuşma bozuklukları tedavisi için: https://npistanbul.com/online-dil-ve-konusma-terapisi

Ahmet KONROT
SBF / Dil ve Konuşma Terapisi - Bölüm Başkanı / ÜSESKOM Müdürü
Prof.Dr. Ahmet KONROT
Dil ve Konuşma Bozuklukları Kliniği Tıbbi Kadro
Prof.Dr. Ahmet KONROT

SBF / Dil ve Konuşma Terapisi - Bölüm Başkanı / ÜSESKOM Müdürü

Gönder
Hazel Ezgi DÜNDAR

Dil Konuşma Terapisti

Gönder
Anuş TAHMİNCİOĞLU

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217