Online Terapi

Randevu Al

Online terapi , uygulamasında kişi daha önce hizmet aldığı psikiyatristi ve psikoloğundan video konferans şeklinde hizmet alabilmektedir

Online terapi, alanında uzman ve ilgili psikologların danışanlarına uzaktan destek verme programıdır. Bu online terapi yazılı veya sözlü şekilde olmaktadır.

Online terapi ile online psikolog eşliğinde terapilerinizi gerçekleştirebilişiniz.

Online terapi uygulamasından faydalanmak isteyen kişinin daha önceden hastanemiz veya tıp merkezlerimizdeki uzmanlardan yüz yüze hizmet almış olması gerekmektedir. Bu terapi yüz yüze yapılan terapiden hiçbir farklılığı olmadığı gibi dilediğiniz zaman nerede olursanız olun uzman ile görüşme fırsatı sunar.

ÖNEMLİ! Online terapi ve telepsikiyatri hizmeti almak isteyen kişilerin, mahremiyet ve gizlilik kuralları için mutlaka güvenilir bir kurum çatısından bu hizmeti almaları gerekmektedir.

Online terapi, gittikçe sosyalleşen dünyada insanların yoğunlaşan iş temposundan dolayı zaman ayıramamalarından, yaşadıkları maddi ve manevi değişimlerin aniliğinden, çevresinde gidecek psikolog bulunmayan, psikolog olsa bile gitmeye cesaret edemeyen ve aynı zamanda yurt dışında yaşayan insanlar için kendi dillerinde terapi almak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir online terapi. 

Online terapi; evden ayrılamayan veya birilerine yüz yüze derdini anlatamayan insanlar için iyi bir yöntem olmuştur. Gelişen ve değişen dünyada insanlar artık alışverişini, görüşmelerini internet üzerinden yapar oldu. İnsanlar gittikçe asosyal ve özgüvensiz olmaya başladılar. Bu sebepten dolayı bir psikologla yüz yüze konuşmaktan ziyade online terapi ile anonim kalarak karşılaştığı sorunu anlatmak daha cazip geliyor. Yani online terapi ile cesaret edemediğimiz konularda psikologlara başvurmak onlardan terapi almak daha kolay. Bunların yanı sıra oluşan veya oluşabilecek hastalıklardan dolayı kalabalıklara girmek istemeyen insanlar için de oldukça iyi bir yöntem online terapi. Kanser, fiziksel engel ve salgın hastalıklar gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. Online terapide; bireysel terapi, çocuk terapisi, ergen terapisi, cinsel terapi, aile terapisi alanlarında kişisel ve profesyonel terapi alabilirsiniz.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi, her problemi olana veya her danışana yapılmaz. Online terapi, alanında uzman kişinin yaptığı değerlendirme ile belirlenir. Online terapi hastanemize ilk defa başvuran hastaya yapılmaz. Alanında uzman doktorun danışanıyla bir görüşme gerçekleştirdikten ve terapiye uygunluğuna onay verildikten sonra online terapi online psikolog eşliğinde yapılmaya başlanmaktadır. Yapılan değerlendirme ile online terapi için online psikolog ile gün ve saat belirlenir. Yapılacak iletişim yöntemi belirlenir. Bu şekilde online terapi gerçekleştirilir. Bu terapi sırasında yapılan konuşmalar gizli kalmaktadır.

Online terapi ile psikolojik destek;

 • Acil numaralar
 • E-posta
 • Video konferans
 • Metin yazma
 • Çizim programları ile gerçekleştirilebilir.

Online terapi ile gerçekleştirilen konuşmalar, değerlendirmeler gizli kalmaktadır. Gerçekleştirilen online terapi etik ilke ve sorumluluklara bağlı kalınarak kurallara uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Online terapide oluşan bu rahatlık hissi ile kişi her ne sorunu var ise utanmadan sıkılmadan anlatmaktadır. Bu şekilde olumlu sonuçlara ulaşmak daha kolay olmaktadır. Bu şekilde online terapide çok rahat, kişide heyecan oluşturmayacak bir ortam oluşturmaktadır. Kişinin düşünmek için vakti olur. Heyecanlanmadan terapi gerçekleştiğinden dolayı uzman ile gerçekleştirilen zaman daha verimli olmaktadır.

TELEPSİKİYATRİ – Telepsikiyatri hizmeti ücretli bir programdır. Psikiyatri Uzmanı tarafından gerçekleştirilir ve online doktor muayenesi kapsamına girer. İlk muayene olacak olan danışana da bu hizmet verilmektedir. Telepsikiyatri hizmeti kurumumuzda online gizlilik kuralları çerçevesinde yapılmaktadır ve yüz yüze görüşme ile aynıdır. Mahremiyet ve gizlilik ilkelerinin güvenirliliğinden emin olabilmeniz için bu hizmeti mutlaka güvenilir bir kurum çatısı altından almanız gerekmektedir. Sağlığını ve güvenliğinize riske atmayın…

TELEPSİKOTERAPİ – Telepsikoterapi hizmeti ücretli bir programdır. Uzman Klinik Psikolog tarafından yapılır ve online psikoterapi kapsamına girer. Talep eden kişiler direk olarak online psikoterapi hizmetine başvurabilirler. Online psikoterapi hizmetinin yüz yüze psikoterapi hizmetinden bir farkı yoktur. Mahremiyet ve gizlilik ilkelerinin güvenirliliğinden emin olabilmeniz için bu hizmeti mutlaka güvenilir bir kurum çatısı altından almanız gerekmektedir. Sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atmayın…

Online Psikolog Desteği

Online psikolog desteği, terapilerinizi online bir platform üzerinden yapmanızı sağlayan kişiye özel planlanan programdır. Her ne koşulda olursa olsun online psikolog desteği ile tedavinize uzmanından online randevu alarak devam edebilirsiniz.

Online Psikolog Desteği Etkili Midir?

Online psikolog desteği ile normal yüz yüze tedavi arasında bir fark bulunmamaktadır. Online psikolog desteği alan kişi terapilerini uzman eşliğinde, tedavisi yarım kalmadan devam edebilir. Tedavi etkilidir, çünkü kişi yüz yüze terapi görüşmelerine gelemediği zaman planlamalarını uzaktan yapıp tedavisine devam edebilir ve tedavi süreci askıya alınmamış olur. Bu şekilde de kişinin tedavisi belirli bir düzende aksamadan devam edebilmektedir.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Online terapinin, sanıldığının aksine birçok faydası vardır. Online terapinin sağladığı faydalar şu şekildedir:

 • Yurt dışında yaşayan kişilerin ana dilinde terapi hizmeti almak istemeleri.
 • Yurt dışında olmasa bile zaman bulamama ve uzaklıktan dolayı tercih edilmesi.
 • İkamet ve ulaşım sorunu olmaması.
 • Maddi veya manevi engelin bulunması.
 • Döneminde oluşan salgın hastalık.
 • Normal terapiye göre rahat ve hızlı.
 • Kalabalıklara çıkmama isteği.
 • Psikolojik destek alındığının bilinmesinin istenmemesi.
 • Kişinin isminin bilinmesinin istememesi.
 • Gizlilik ölçülerini danışanların kendileri belirlemesi.
 • İnternet aracılığı ile yapıldığından oluşan rahatlık.
 • Online terapi zamanını danışanın kendi zaman boşluğuna göre belirlenmesi. Bu şekilde esnek hizmet avantajı.
 • Online terapide destek alacağınız uzmanın kim olduğunu araştırma şansının fazlalığı.
 • Yüz yüze terapisi olan insanların destek aldığı uzmanın hizmet verdiği yerin değişmesi ve kişinin destek aldığı uzmanını değiştirmek istemediği durumlarda.
 • Taciz, tecavüz gibi büyük travmalar yaşayan insanların destek almakta zorlandıklarından ve kimsenin bilmesini istemediğinden online terapinin verdiği rahatlık.
 • Online terapiye erişimin kolaylığı.

Online Terapi İşe Yarar Mı?

Online terapi evden ayrılmayı sevmeyen insanlar, göçmenler, uzakta yaşayanlar ve engeli bulunanlar için çok iyi bir yöntemdir. Online terapi bazı kişiler haricinde herkes ile yapılabilmektedir. Bu kişiler:

 • Kendisinde zarar verenler
 • Alkol bağımlılığı olanlar
 • İntihar etme düşüncesi olanlar
 • Halüsinasyonlar görenler

Bu saydığımız 4 gruba online terapi işlemi uygulanmaz. Çünkü terapi esnasında kendisine bir şey yapmadığını görülmez, anlaşılmaz. Alkol bağımlısı olan insanlarında terapi esnasında alkolün etkisinde olmaması gerekmektedir. Fakat bunu online terapide sormak kişiyi sinirlendirebilir ve istemediği şeyler yaptırabilir. Alkolün etkisinde olan kişiler daha uzun ve bağlantısız yazma eğiliminde oldukları için online terapi tercih edilmez. İntihar etme düşüncesi ise çok tehlikeli olduğundan online terapi ile bu konuda hizmet verilmesi tercih edilmez.

Online terapi işe yarar mı? Evet yarar. Sağlamış olduğu faydalar dolayısı çok tercih edilmektedir. İnsanlar kendi zaman dilimindeki boşluğa uygun olarak terapi aldıklarından günlük işlerinden de geri kalmıyorlar. İnsanlar kendilerini online terapide rahat hissettiklerinden dolayı tüm sorunlarını açtıkları için çözüm bulması daha da kolaylaşmaktadır.

Online terapi hakkında yapılan birçok araştırma online terapi hizmetlerinin; kaygı bozukluklarına, bağımlılığa, strese, var olan fobilere, çift veya aile problemlerine, özgüven problemlerine ve depresyon ile ilgili sorunlar da yüz yüze gerçekleşen terapi hizmetleri, destek görüşmeleri hakkında etkili olduğu tespit edilmiştir. Bazı durumlarda daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Online terapi hakkında yapılan bu araştırmalarda aşağıdaki bazı sonuçlara ulaşıldığı gözlenmiştir:

 • Online terapinin travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde etkili olduğu gözlenmiştir.
 • Online terapilerin konvansiyonel terapilerden az bir farkta olsa daha etkili sonuç alındığı görülmüştür.
 • Online terapi ile hizmet alan insanların yüksek oranda tatmin oldukları belirtilmiştir.

Online terapideki (telepsikiyatrideki) en önemli avantaj;

Kişilerin bulunduğu yerden uzman ile görüşebilmeleridir. Online terapi ile kişiler uzmana ve online psikolog ile bağlanıp sorunlarını ve problemlerini anlık olarak uzmana aktarıp tedavi sürecini tamamlayabilmektedir. Online terapi hizmeti alan kişiler bu hizmetleri; isterlerse video konferans olarak isterlerse de görüntüsüz sadece sesli olarak uzmandan alabilirler

İster görüntülü isterseniz sadece sesli olarak yanınızdayız…

Telepsikiyatri (onlineterapi) uygulamasından faydalanmak isteyen danışan; uzmanın sekreteri veya asistanı ile iletişime geçerek randevu planlaması yapabilmektedir. Telepsikiyatri için randevu planlaması yapılan danışan randevu saatinde belirtilen uygulamanın başında wifi üzerinden uzmanıyla görüşebilmektedir. Bu sayede danışan seyahatte olsa bile psikolog/psikiyatri uzmanıyla iletişime geçebilir.

Telepsikiyatri uygulamasıyla psikiyatrist, psikolog danışanı ile görüşür ve sonrasında danışanın durumuna göre video konferans olarak bağlanmaya devam edebilir ya da uzman uygun gördüğünde yüz yüze görüşmede talep edebilir. Yüz yüze görüşme planlaması yapılması gerekiyorsa uzman, danışanının da uygun gördüğü bir zamana yüz yüze planlama yapabilir çünkü bazı terapilerde ve görüşmelerde yüz yüze olmak gerekebilir buna da uzmanının karar vermesi uygundur.

Online Terapi Sizin İçin Uygun Mu?

Online terapi adından da anlaşılabileceği üzere internetin olduğu her yerde rahatça yapılabilecek bir terapi yöntemidir. Online terapi, online psikolog ve telepsikiyatrinin kişiye sunduğu en büyük avantaj online sağlık sorunlarına çözüm bulabilmesidir. Kişiler bu sayede sağlık açısından kontrollerinden ve tedavilerinden geri kalmamış olurlar.

Online terapi (telepsikiyatri) seçeneği; ülke ve mekan fark etmeden kişilere sağlık hizmetleri sunar. Kişi eğer yüz yüze görüşmek için fırsat bulamıyorsa veya elinde olmayan nedenlerden dolayı görüşmeye gidemiyorsa kesinlikle geç kalmadan terapilerini online terapi üzerinden yapmaları gerekmektedir.

Türkiye’de hemen her ilde online psikolog eşliğinde online psikoterapi yapılabilmektedir. Bilgisayarı olmayanların en azından bir cep telefonu ve görüntülü görüşmeye imkân veren telefon uygulamaları olduğunu düşünürsek psikoterapilerin aksamasına sebep olacak bir şey yoktur.

Birçok durumda hastalık yeni ortaya çıkmadıysa ya da bilinen bir hastalık tablosunda kötüleşme olmadıysa psikiyatrik görüşmeler de online yürütülebilir. Böyle yüksek stres yaşanan bir dönemin ağır ruhsal bedellerini ödememek için psikiyatrik psikoterapik tedavilerin aksamamasına özen gösterilmesi gereklidir.

Randevu Al

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217