Omurilik Tümörleri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Boyun, sırt ve bel bölgesinde oluşan ağrılar farklı sebeplerden kaynaklanabiliyor olabilir. Beyin işlevlerinin bedene iletilmesinde görevli olan ve sinir sisteminin bir parçası haline gelen omurilikte kanserli hücrelerin olması oldukça ciddi durumlara neden olmaktadır. Omurilik ya da omurilik zarında oluşan, yumuşak dokularda büyüyen ve omurga kemiklerine etki eden tümörler omurilik tümörü olarak tanımlanır. Intradural tümör olarak da adlandırılan omurilik tümörleri biçimine ve bulunduğu yere göre hastalarda farklı belirtilere sebep olmaktadır. Günümüzde modern tıbbın gelişmesiyle birlikte riskler büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.

Omurilik tümörleri, genellikle omuriliğin içerisinde veya komşuluğunda oluşmaktadır ve buna bağlı olarak ameliyatla çıkarılması gerekmektedir, bu tümörlere omurilik tümörleri denir. Omurilik tümörleri santral sinir sistemi tümörlerinin yaklaşık olarak %10-25 ini kapsamaktadır. Görlülme yoğunluğu ise oldukça fazladır. Ancak bu tümörlerin görülme olasılığı tümörün cinsine ve yerleşimine göre farklılık göstermektedir.

Omurilik Tümörleri Belirtileri Nelerdir?

Omurilik herhangi bir basıya karşı çok duyarlı olduğundan genelde erken dönemde belirtiler ortaya çıkar.  En sık görünen belirtiler arasında; yürüme güçlüğü, denge kusuru takiben idrar ve gaita kontrol bozukluğudur.
Şiddetli bel ağrısı ve sırt ağrısı, yürüme güçlüğü, bacaklarda kuvvetsizlik en sık görülen bulgulardır.
Omurilik fonksiyonu cerrahi esnasında korunmuş olur. Tümörün tam çıkarılması için ameliyathane mr’ı büyük bir yardımcıdır. Omurilik hasarları nöromonitorizasyon sayesinde önlenir.

Omurilik Tümörleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ameliyatla tümörün çıkarılması en uygun tedavi yöntemidir. Bu olanak yoksa; ışın tedavisi, cyber-knife yöntemleriyle tümör küçültülür. Cerrahi çıkarım sonrası omuriliğin çoğunlukla implantlar kullanılarak desteklenmesi gerekir. Kemik güçlendiriciler kullanılarak omurga kırıkları önlenir. Tedavi için en seçkin yöntem, ameliyat ile tümörün çıkarılmasıdır. Bu çok hassas bir cerrahidir ve ileri teknoloji kullanılır. Omurilik tümörleri özellikle omuriliği sıkıştırdığı veya şeklini değiştirdiği durumlarda intraoperatif monitorizasyon (ameliyat boyunca omurilik fonksiyonlarının sürekli ölçülmesi) gereklidir. Buna ek olarak intraoperatif mr teknolojisi (ameliyat devam ederken cerrahi alanı mr ile kontrol etme) imkanı önemlidir. Bu cerrahi mutlaka mikroskop altında yapılmalıdır.

• Sırt, boyun ve karın kısmında oluşan yüksek ağrı • Göğüs, kol ve bacakta uyuşma • Denge kaybı ve yürümede güçlük • Bağırsak hareketlerinde farklılık
Beyin tümörleri hızlı yayıldığı durumlarda hasta olan kişi hayatını kaybedebilir. Fakat omurilik tümörleri bu yüzden diğer tümörlerden farklıdır. Omurilik tümörü beyne, kalbe veya solunum bölgesine yakın bir yere yer etmişse ölüm riski gözlemlenebilmektedir. Tedavi uygulandığında, omurilik kanseri hastasının ortalama hayatta kalma zamanının % 40'a kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Bazı vakalarda; kanserin yeri, biçimi ve ilerlemesine göre bu seviye % 8 gibi düşük bir orana gerileyebilir ve bazı durumlarda ise % 84'e kadar yükselebilir.
Omurilik tümörleri, omurilik ya da etrafındaki kısımda meydana gelen tümörlerdir. Omurilik tümörü iyi ve kötü huylu tümörler olarak sınıflara ayrılır. Ancak tümör iyi huylu olsa bile omurilik ve sinirde baskı meydana getirdiğinden Dolayı ağrı ve rahatsızlık görülebilir.
Omurilik ile ilgili hastanelerin Nörolog bölümlerine danışılması gerekmektedir.
Mustafa BOZBUĞA
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı
Prof. Dr. Dr. Mustafa BOZBUĞA
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Tıbbi Kadro
Prof. Dr. Dr. Mustafa BOZBUĞA

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı

Gönder
Prof.Dr. Nebi YILMAZ

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Gönder
Prof.Dr. Akın AKAKIN

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı

Gönder
Op. Dr. Emre Ünal

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217