COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Omurilik Tümörleri

Omurilik tümörleri nedir ?

Omurilik tümörleri, genellikle omuriliğin içerisinde veya komşuluğunda oluşmaktadır ve buna bağlı olarak ameliyatla çıkarılması gerekmektedir, bu tümörlere omurilik tümörleri denir.

Belirtileri nelerdir ?

Omurilik herhangi bir basıya karşı çok duyarlı olduğundan genelde erken dönemde belirtiler ortaya çıkar.  En sık görünen belirtiler arasında; yürüme güçlüğü, denge kusuru   takiben  idrar ve  gaita kontrol bozukluğudur.

Şiddetli bel ağrısı ve sırt ağrısı, yürüme güçlüğü, bacaklarda kuvvetsizlik en sık görülen bulgulardır.

İleri teknolojiler omurilik tümörleri cerrahisinde ne gibi yarar sağlar?

Omurilik fonksiyonu cerrahi esnasında korunmuş olur. Tümörün tam çıkarılması için ameliyathane mr’ı büyük bir yardımcıdır. Omurilik hasarları nöromonitorizasyon sayesinde önleni

Nasıl tedavi edilir?

Ameliyatla tümörün çıkarılması en uygun tedavi yöntemidir. Bu olanak yoksa; ışın tedavisi, cyber-knife yöntemleriyle tümör küçültülür. Cerrahi çıkarım sonrası omuriliğin çoğunlukla implantlar kullanılarak desteklenmesi gerekir. Kemik güçlendiriciler kullanılarak omurga kırıkları önlenir.Tedavi için en seçkin yöntem, ameliyat ile tümörün çıkarılmasıdır. Bu çok hassas bir cerrahidir ve ileri teknoloji kullanılır. Omurilik tümörleri özellikle omuriliği sıkıştırdığı veya şeklini değiştirdiği durumlarda  intraoperatif monitorizasyon (ameliyat boyunca omurilik fonksiyonlarının sürekli ölçülmesi) gereklidir. Buna ek olarak  intraoperatif mr teknolojisi(ameliyat devam ederken cerrahi alanı mr ile kontrol etme) imkanı önemlidir.
Bu cerrahi mutlaka mikroskop altında yapılmalıdır.

Mustafa BOZBUĞA
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı
Prof. Dr. Dr. Mustafa BOZBUĞA
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Tıbbi Kadro
Prof. Dr. Dr. Mustafa BOZBUĞA

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı

Randevu Al
Prof.Dr. Nebi YILMAZ

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Randevu Al
Doç.Dr. Akın AKAKIN

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı

Randevu Al
Sizi Arayalım