Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Obezite Tedavisinde dTMU/dTMS Uygulamaları

Obezite tedavisinde hastanemizde uygulanan tedavilerden bir tanesi de derin Transkranyal Manyetik Uyarımdır (dTMU). Bu tedavide beynin yiyecek arzusunu bastıran bölgesi olan insula alanına uyarı verilerek yiyecek arzusunun giderilmesi ve obzeziteli bireyin yemek yeme ataklarından kurtulması sağlanır.

dTMU/dTMS tedavisi 3 ile 5 haftaya yayılan toplam 15 seanstan oluşmaktadır. Seanslar hazırlıkla birlikte yaklaşık yarım saat sürmektedir. Seanslardan önce hastalara yemek resimleri gösterilerek yemek arzusunun tetiklenmesi sağlanır ve arkasından beyin uyarısı verilir. Beyin uyarısından önce yemek resmi gösterilmesinin amacı, yemekten sorumlu beyin hücrelerini uyararak, tedavinin daha etkili olmasını sağlamaktır. Seanslar sırasında verilen beyin uyarısı daha önceden bilinen bir beyin hastalığı olmayan kişilerde tehlikeli bir yan etkiye neden olmaz ve uyarılar ağrılı değildir.

dTMU/dTMS tedavisi süresince mutlaka diyetisyen görüşmeleri ve diyet programı da uygulanması gereklidir. Daha önceden dTMU/dTMS uygulaması ile ilgili yapılan bir çalışmada, bu uygulama yapılan hastaların  uygulanmayan hastalara göre daha fazla kilo kaybettikleri ve yeme arzularının beliğin biçimde azaldığı bulunmuştur (bkz. Referans).

Referans:

LIVIO L, FERRULLI A, ADAMO M, PAINI S. (2016). Efficacy of Deep Transcranial Magnetic Stimulation (dTMS) on Satiety and Body Weight. 76th Conference of American Diabetes Association. Abstract 266-OR. (http://www.abstractsonline.com/pp8/#!/4008/presentation/43719).

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori:

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217