Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Obezite tedavisinde cerrahi yöntem etkili oluyor

  Bariatrik ve metabolik cerrahi ile midenin ve ince bağırsağın yapısının değiştirilmesi, hormonal sinyallere etki ederek iştahın azalması, doygunluk hissinin artması, metabolizmanın hızlanması ve sağlıklı yeme alışkanlığının oluşması ile sonuçlan

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, obezitenin tüm dünyada her gün hızla artan ölümcül bir hastalık olduğunu belirterek bariatrik ve metabolik cerrahinin vücudun etkin kilo yönetimi yapabilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

  Obeziteyle mücadelede en etkin yöntem

  Bariatrik ve metabolik cerrahinin obeziteyle mücadelede en etkili yöntem olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, şu bilgileri verdi:

  “Obez bir insanın belirgin ve kalıcı bir şekilde kilo vermesi için kilo denge sisteminin ya da metabolik sağlık sisteminin yeniden oluşturulması ve böylelikle vücudun fazla yağı depolamayı sonlandırması gerekmektedir. Bugüne kadar bunu gerçekleştiren en etkili yöntem ise cerrahi müdahale olmuştur. Aynı zamanda hastaların %80’inde Tip-2 Diyabet, uyku apnesi, metabolik sendrom, osteoartrit gibi obeziteye bağlı sağlık problemlerinin çözüldüğü görülmüştür.”

  Bariatrik cerrahi ile iştah azaltılıyor

  Bariatrik ve metabolik cerrahinin yiyecekler ve metabolizma arasındaki karmaşık ilişkiyi değiştirerek vücüdun etkin kilo yönetimi yapabilmesi için sıfırlanmasına yardımcı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, “Bariatrik ve metabolik cerrahi ile midenin ve ince bağırsağın yapısının değiştirilmesi, hormonal sinyallere etki ederek iştahın azalması, doygunluk hissinin artması, metabolizmanın hızlanması ve sağlıklı yeme alışkanlığının oluşması ile sonuçlanır. Bu olumlu değişiklikler sonucunda vücut kilo kaybına hazır hale gelir ve tekrar yüksek bir referans seviyesine çıkmak için yeni bir mücadeleye girmez” diye konuştu.

  Obezite cerrahisi ne zaman uygulanır?

  Bazı durumların obezite cerrahisini zorunlu hale getirdiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, zorunlu olan bu halleri şöyle sıraladı:

  “1-Hastanın Beden Kitle İndeksi’nin (BKİ) 40 veya üzerinde olması, 35 yaş üzerinde ve obeziteye bağlı Tip 2 Diyabet, metabolik sendrom, uyku apnesi gibi diğer hastalıkların çıkmış olması.
  2-Kontrollü diyet ve ilaç tedavisi ile sonuç alınmamış olması,
  3-Süreçleri engelleyici psikolojik bir sorunu olmayan,
  4-Dahiliye ve endokrinoloji uzmanına muayene sonucu olur onayı verilen hastalara uygulanır.”

  Ameliyattan önce yaşam biçimi değiştirilmeli

  Obezite ameliyatından önce yapılması gerekenleri de sıralayan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, “Bilinçli ve kontrollü diyet uygulanması, fiziksel aktivitelerin arttırılması, yaşam biçiminin değiştirilmesi, ameliyat ve sonrası süreçleri hakkında eğitim ve bilgilendirme ve ameliyata engel bir tıbbi sorunun bulunmamasının araştırılması yapılır” dedi.

  Ameliyat sonrasındaki 2 yıl önemli

  Obezite cerrahisinin öncesi, ameliyat ve sonrası kapsayan bir süreç olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, sonrasında gıda alımı ve fiziksel aktivite programı yapıldığını ve en az 2 yıl kesintisiz uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

  Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217