Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Nar Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Nar sonbahar mevsiminde çıkan ve meyve olarak narın faydaları saymak ile bitmeyecek kadar fazladır. Güç, kuvvet ve yenilmezliğin sembollerinden olan nar; sağlık açısından önemli bir meyvedir. Nar ve nar suyu hastalıklardan koruduğu gibi sağlığın iyileştirilmesinde de önemli bir rolü vardır. Nar suyu sağlık alanında fazla kullanılmasının yanı sıra yemeklerde, salatalarda ve kozmetik sanayide de oldukça tercih edilir. Nar meyve olarak tüketilmesinin yanında nar suyu olarak da tercih edilmektedir. Nar suyunda yüksek miktarda fitokimyasallar bulunmaktadır. 
Nar suyunun faydalarından olan fitokimyasallar kansere karşı korumada,  enfeksiyon ve kronik vb. hastalıkları iyileştirmede yardımcı rol oynar. 
Narın içeriğinde potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri; A ve C vitaminleri , K ve B vitaminleri ile birlikte folik asit de bulunur.
Nar tüketimi ve düzenli olarak nar suyunun içilmesi durumu narın faydalarından düzenli olarak yararlanmamıza olanak verir. Aynı zaman da nar  ve nar suyu antioksidan açısından oldukça zengin bir meyvedir. Diğer meyveler ile karşılaştırıldığı zaman antioksidan zenginliği açısından ilk sırada yer alır. Nar meyvesinin ve nar suyunun tüketilmesinde insan vücuduna herhangi bir zararı yoktur. Ama yine de bazı özel durumu olan insanların tüketmemesin de yarar vardır. Bu özel durumlar kemoterapi gören hastalar, hamileler, bağırsak ameliyatı olanlar ve son olarak gaz ve şişkinlik sorunu yaşayanlar için geçerlidir.

  NAR SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR ?

  • Nar suyu, narın meyve olarak sağladığı faydaların tamamını sağlar ayrıca nar suyunun içerisinde antioksidan içeren bileşenler ve fitokimyasal öğeleri bulundurmasından ötürü çok yararlı bir besin olduğunu söyleyebiliriz. 
  • Nar suyu antioksidan içeren bileşenleri ve fotokimyasal öğeleri içerisinde daha fazla barındırdığından dolayı 1 bardak nar suyu tüketildiğinde birkaç adet narda bulunan bileşenlerden yaralanmak oldukça mümkündür.  
  • Sindirim sistemini düzenlemek isteyenler için nar suyu yerine direkt narı meyve olarak tüketmeleri çok daha iyi olur. 
  • Nar suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus posasıdır. Narın suyunun sıkılması durumunda posa içeriği kaybolur ve posa içeriğinin kaybolması ile narın suyunda bulunan  vitaminler yok olur.
  • Diğer meyve sularının içeriğinde de olduğu gibi nar suyu da, meyvesi ile karşılaştırıldığında glisemik indeksi olarak daha yüksektir. Glisemik asidi yüksek olduğu için diyabet hastalığı olanların narı, nar suyu olarak değil de meyve olarak tüketmelerinde yarar vardır.

  Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere nar suyunun faydaları da narın faydaları kadar oldukça fazladır.

  NAR EKŞİSİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

  Nar ekşisi ve nar suyu salatalarda, soslarda, mezelerde ve yemeklerde lezzet katabilmesi amacıyla kullanılır ve oldukça tercih edilir.

  Nar suyu ve nar ekşisi gıda sektöründe bu kadar tercih edilmesinin ve kullanılmasının dışında sağlık sektöründe de birçok hastalıktan korunmamızı sağlamak için kullanılır bunlardan bazıları ise şunlardır;

  • Nar suyu kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önler. 
  • Ağız ve diş sağlığının korunmasını sağlar. 
  • Kanserin önlenmesi gibi önemli birçok hastalığa iyi gelen nar ekşisi düzenli olarak tüketilmelidir. 
  • Özellikle nar ekşisi veya nar suyu alırken dikkat etmemiz gereken en önemli olan husus organik olmasıdır. İçeriğini ve nerede üretildiğini bilmediğimiz hiçbir nar ekşisini almamalıyız. İçeriği bilinmeyen nar ekşisi olarak satılan birçok ürün zararlı kimyasallardan oluşmaktadır. Bundan dolayı tercihlerimizi güvendiğimiz içeriği temiz olan markalardan veya evde organik bir şekilde yapmaktan yana kullanmamız her zaman daha sağlıklı olacaktır.

  NAR EKŞİSİNİN TARİFİ NASILDIR ?

  MALZEMELER :

  • NAR
  • TUZ

  NAR EKŞİSİNİN YAPILIŞI :

  • Öncelikle nar ekşisi yapmak için aldığımız bütün narları temiz bir şekilde yıkamamız gerekiyor. Yıkadıktan sonra ise bir bıçak yardımıyla bölmemiz gerekiyor. Daha sonra ise böldüğümüz narların tanelerini kabuklarından ayırın. Taneleri ayırma işlemi yaparken etrafın kirlenmemesi adına çukur ve geniş bir tabaktan yardım almamız gerekmektedir.
  • Nar tanelerini ayırma işlemi bittikten sonra tadının değişmemesi için nar tanelerini ayırdığımız tabakta zar veya kabuk var ise iyice temizlememiz gerekmektedir.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra kabuğundan ayırdığımız taneleri zamandan tasarruf etmek için ve daha kolay olması için sıkma işlemini meyve sıkacağından veya mutfak robotundan yardım alarak yapabiliriz.
  • Seçtiğimiz yöntem ile ayıkladığımız nar tanelerinin suyu çıkana kadar devam ediniz. Sıkma işlemini tamamladıktan sonra her ihtimale karşı süzgeç yardımıyla nar suyunu süzün.
  • Süzme işlemi de bittikten sonra süzmüş olduğumuz nar suyunu geniş bir tencereye alıp en az 3 veya 4 saat olmak üzere kaynatmak üzere ocakta bırakın. Kaynama esnasında oluşan köpükleri üzerinden almayı unutmayalım.
  • Nar ekşisi olması için kaynattığımız nar suyu yoğun ve koyu bir kıvam almaya başladığında olmuş demektir. Kapatmaya 5 dakika kaldığında tuz atılmalıdır.
  • Kıvam hazır olduğunda altını kapatın. Kapattıktan sonra soğuyana kadar dinlenmeye bırakın.
  • Dinlenme işlemi bittikten sonra ise muhafaza edeceğiniz şişeye doldurup buzdolabına kaldırabilirsiniz.

  narin faydalari

  NAR EKŞİSİ YAPIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR ŞUNLARDIR;

  • Nar ekşisi yaparken tuz atılmasının sebebi mayalanmayı önlemektir. Eğer ki tuz atılmaz ise mayalanma olur.
  • Kullanılacak narların mutlaka ekşi olması gerekir.
  • Nar suyu asitli olduğu için kaynatırken veya kaynattıktan sonra demir veya alüminyum şişeler, kaplar kullanılmamalı. Tadı açısından çelik tencerede kaynatılması daha iyi olacaktır.
  • Nar suyu hazırlarken narda zar ve kabuk olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

  NAR KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR ?

  Nar kabuğunun ve nar suyunun  mucizevi özellikleri oldukça fazladır. Nar kabuğu, narın faydalarının bir çoğunu kabuğundan barındırır. Narın faydaları sadece nar suyunda ve taneciklerinde değildir. Nar kabuğu da sağlık açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Ama genelde nar kabuğunun faydalı olduğu çok fazla insan tarafından bilinmediği için narı taneciklerinden ayırdıktan sonra hemen kabuklarını atarlar. Halbuki kabukları da kendisi kadar önemli ve işlevseldir. Narın kabuklarından farklı tarifler denenebilir.
  Mesela; nar kabuklarından çay yapılarak tüketilebilir bu nar kabuğundan yapılan çayı tüketirken ilave olarak tatlandırmak için tarçın ve karanfilden de yardım alınabilir. Nar kabuğu tüketimiyle kolesterolü dengelemek ve sindirimi düzenlemek mümkündür.

   NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI NELERDİR ?

  Antioksidan açısından güçlü içeriğe sahip olan nar meyvesi , içeriğinde antioksidan barındıran meyveler arasında en sevilen ve tercih edilen meyvedir. Nar çekirdeği yağının içerdiği antioksidanlar cildimizi zararlı etkenlerden korur ve yaşlanmayı yavaşlatır. Narın büyük bir bölümü çekirdeklerden oluşur ve nar çekirdeği de narda bulunan çekirdeklerden oluşmaktadır. Nar çekirdeği yağıda gıda, sağlık ve kozmetik sektörlerinde adından ve faydasından oldukça bahsettirmiştir. Nar çekirdeği yağıda narın faydalarından içermektedir.

  • Bu yağı sürerek kaslarınızdaki ağrıların dinmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
  • Ciltteki renk tonunu eşitlemede etkili faktördür.
  • Saç derisinde bulunan kepek ve kaşıntı gibi sorunları tedavi eder.
  • Hamilelik sonrası veya hızlı kilo alıp vermesinden dolayı vücutta oluşan çatlakların aza inmesinde etkilidir.

  NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL YAPILIR ?

  Nar çekirdeği yağını evde kendi yapmak isteyenler için sadece iki malzemeleri olmaları yeterlidir. Bu malzemeler nar çekirdekleri ve doğal zeytinyağıdır.

  Nar Çekirdeği Çayı Tarifi

  Öncelikle fırından yardım alarak nar çekirdeklerini kurutmalıyız. Kurutma işlemi bittikten sonra kuruttuğumuz çekirdekleri toz haline getirene kadar robottan geçirmeliyiz. Daha sonra 1 litre doğal zeytinyağının içerisine toz haline getirdiğimiz nar çekirdeklerini ilave edip karıştırmaya başlamalıyız. Elde ettiğimiz bu karışımı kullanabilmek için muhafaza edeceğimiz şişeye koyabiliriz. Buradaki en önemli unsur kullanılmadan önce en az iki hafta dinlenmesi gerekmektedir. Dinlenme süresinde gün içerisinde 1 saat güneş görmesini sağlamak iyi olacaktır.

  nar eksisi nasil yapilir

  NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILMALI  ?

  Nar çekirdeği yağını kullanırken bir pamuktan yardım almamız yeterli olacaktır. Pamuğa birkaç damla olacak şekilde sıkarak cildimize nazikçe uygulayalım. Uygulama işlemi bittikten sonra göz çevresine ve dudak çevresine gelmeyecek şekilde parmaklarımızın yardımıyla masaj yapmalıyız. Masaj yapma işlemini bitirdikten sonrada 10 veya 15 dakika bekleyip ılık su ile yüzümüzü yıkamamız gerekmektedir. En son işlem olarak nemlendiricimizi sürmemiz yeterli olacaktır.

   NAR ÇİÇEĞİ FAYDALARI NELERDİR ?

  Narın faydaları sadece meyvesi ve nar suyu ile sınırlı değildir. 
  Nar çiçeği de, nar meyvesi  ve nar suyu gibi oldukça faydalıdır. 
  Nar meyvesi ve nar suyunun faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Bu yüzden nar suyu her açıdan nasıl sağlıklı ise nar çiçeği de bir o kadar sağlıklıdır. Nar çiçeğinden elde edilen çay ile idrar yolları enfeksiyonları ve diğer başka enfeksiyon hastalıkları tedavisinde faydalı olduğu ve sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca nar çiçeğinin ve nar suyunun  bir diğer faydası ise cilt ve saç güzelliğinde, kan şekerinin dengelenmesinde vb. sorunları çözmek için nar çiçeği çayı düzenli kullanıldığında etki ettiğini görürüz.

  NAR ÇİÇEĞİ ÇAYINI NASIL TÜKETMELİYİZ ?

  Nar çiçeği çayı ve nar suyu hem sıcak hem soğuk olarak tüketilebilmektedir. Soğuk içilebilme seçeneğinden dolayı rahatlıkla yaz aylarında da tercih edilebilir. Bir miktar nar çiçeği çayını 1 veya 2 fincan kaynamış olan suya ekleyerek 4 veya 5 dakika olmak şartıyla demlemeye bırakın. Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra ise tercihe göre karanfil, limon veya tarçın ilave ederek tüketim yapabilirsiniz. Nar çiçeği çayını özellikle zayıflamak isteyenler günde 1 veya 2 fincanı aşmamak şartıyla sıcak bir şekilde tüketmelidir. Yemeklerden 30 dakika önce içilmesi yeterli olacaktır. Kilo verme amaçlı tüketenler diyet programı ile birlikte düzenli kullandığı takdirde işe yaradığını fark edecektir.

  Kudret narı, nar meyvesinden ve nar suyundan farklıdır. Kudret narı kabakgiller ailesine ait bitki türüdür. Kudret narı vitamin, mineral, lif ve birçok element dolayısıyla çok yönlü bir bitkidir. Bunun yanında şifalı bitki olarak da anılır. Kudret narı akla gelebilecek her türlü hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelir bunlardan bir kaçını örnek verecek olursak; kalp krizi, damar tıkanıklığı, mide rahatsızlıkları, sivilce, mantar, sedef ve astım gibi dünya çapında birçok insanda görülen çok sayıda rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Tüketilme şeklinden de bahsedecek olursak sade bir şekilde tüketilir. Ama daha çok tercih edilen kullanım şekli zeytinyağlı kudret narı ve kudret narı macunudur. Günde sadece bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir. Kudret narının nasıl tüketileceğine gelir isek taze meyve olarak tüketmek isteyenler bir çatal yardımı ile püre haline getirene kadar ezmeli. Ezme işlemi bittikten sonra ise 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırmalılar. En doğru sonucu alabilmek için ise sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketilmesi yeterli olacaktır.
  Nar ve nar suyunun faydaları saymakla bitmez ve en önemli etkisi de kansere olan etkisidir. Nar meyvesi ve dolayısıyla nardan meyvesinden oluşan nar suyunun kanser hücreleriyle savaştığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Anti-tümör olarak bilinen nar ve nar suyu; antioksidan etkisiyle kansere iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra narın dışında bulunan kabuğunun içerisindeki asit, başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser türlerinde iyileştirici ve önleyici bir besindir. Fakat kanser tedavisi gören hastaların kullandıkları ilaçlar yüzünden narı özellikle nar suyu tüketmeleri önerilmemektedir. Ama yine de bir kaşık nar tüketmekte sakınca yoktur.
  Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021
  Yayınlama Tarihi: 22 Ekim 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,