COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Multidisipliner Toplantı

NP Sağlık Grubu’nun yaklaşık 20 yıldır her Çarşamba saat: 9.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirdiği Bilimsel Toplantı (MDT)’ye şimdiye kadar yüzlerce konu ve uzman katıldı. Pandemi, süresince de devam edecek. Her hafta Çarşamba günü yapılacak toplantıların amacı; NPGRUP bünyesinde hizmet veren doktor, psikolog ve diğer meslek gruplarının mesleki bilgilerini yenileme, güncel gelişmeleri takip etmesini sağlama, branşlar arası işbirliğini gerçekleştirmek. Zaman zaman kurum dışından alanında uzman kişilerin de konuşmacı olarak katıldığı toplantılarda hastalıklar ve yeni tedavi yöntemleri ile birlikte vaka analizleri de yapılmakta.

Müzikojenik Epilepsi: Literatürde 10 Milyonda 1 Rastlandığı Söylenilen 1 Sendromdan Öğrendiklerimiz

6 Ekim Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın  konuğu Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ oldu.  “Müzikojenik Epilepsi: Literatürde 10 Milyonda 1 Rastlandığı Söylenilen 1 Sendromdan Öğrendiklerimiz” konusunda yapılan sunumda; epilepsi hastalığı ve olgu sunumları yapıldı. Müzikojenik Epilepsinin Çoklu Doğası hakkında da bilgi verilen sunum ‘izlenimler’ bölümü ile sona erdi. 

Tarhan: Psikiyatik hastalıklarda in-silico modelleme kullanılacak

30 Eylül Perşembe

Psikiyatrik hastalıkların tanı ve tedavi sonuçlarının öngörülmesinde hesaplamalı psikiyatri çalışmaları ile dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sinirbilim alanında yürütülen in-silico çalışmalarının bu alana derinlik kazandırdığını söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, günümüzde yaşanan dijital devrim ve büyük verinin ortaya çıkmasının birçok şeyin yeniden yazılmasına sağladığını belirterek “Psikiyatri de yeniden yazılıyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi uzmanlarının katılımıyla her hafta gerçekleştirilen Bilimsel Toplantılarda bu hafta, geçtiğimiz yıl Amerikan Psikiyatri Derneği APA (American Psychiatric Association) kongresinde yapılan ve yılın en iyi sunumlarından seçilen ‘Hesaplamalı Psikiyatri ve Gelecek Perspektifleri” başlıklı sunumlar yapıldı.

            

 

 

Prof.Dr. K. Nevzat TARHAN NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı

Majör Depresif Bozuklukta Nöromodülasyon

22 Eylül Çarşamba

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde haftalık gerçekleştirilen bilimsel toplantıların bu haftaki bölümünde Majör depresif bozuklukta Nöromodülasyona yanıt olarak cinsiyet farklılıklarını değerlendirmek için derin Öğrenme yaklaşımı konusu ele alınıyor.

Bilimsel toplantıya katılan, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Bölüm Direktörü  Prof. Dr. Maheen Mausoof Adamson Majör depresif bozuklukta Nöromodülasyona yanıt olarak cinsiyet farklılıklarını değerlendiriyor ve önemli açıklamalarda bulunuyor.

 Prof. Dr. Maheen Mausoof Adamson Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Bölüm Direktörü

Uyku, Beyin, Biliş ve Davranış arasındaki dörtlü bağlantı

15 Eylül Çarşamba

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde haftalık gerçekleştirilen bilimsel toplantıların bu haftaki bölümünde Uyku, Beyin, Biliş ve Davranış arasındaki dörtlü bağlantı konusu ele alınıyor.

Bilimsel toplantıya katılan, Şiraz Tıp Bilimleri Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Tıbbi Bilişsel Sinirbilim Nöromodülasyon, Nöroteknoloji Lideri, Uluslararası Beyin Laboratuvarı Kurucu Üyesi, ABD merkezli Beyin Haritalama Vakfı destekçisi Prof. Dr. Mohammad Nami, Uyku, Beyin, Biliş ve Davranış arasındaki dörtlü bağlantı hakkında önemli açıklamalarda bulunuyor. 

Prof. Dr. Mohammad Nami Şiraz Tıp Bilimleri Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Tıbbi Bilişsel Sinirbilim Nöromodülasyon, Nöroteknoloji Lideri, Uluslararası Beyin Laboratuvarı Kurucu Üyesi

Psikiyatrik Hastalıklarda Derin Beyin Stimülasyonu

8 Eylül Çarşamba

Bu hafta Bilimsel Toplantı’nın konuğu; Doç. Dr.Ersoy Kocabıçak oldu. “Psikiyatrik Hastalıklarda Derin Beyin Stimülasyonu” konusunda yapılan sunumda; Beyin ameliyatlarının tarihsel yolculuğundan, güncel tedavi yöntemlerinden, Derin Beyin Stimülasyonunun uygulama yönteminden bahsedildi. Derin Beyin Stimülasyuonu uygulanan vakaların önceki ve uygulama sonrasındaki hallerinin de gösterildiği sunum soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Doç. Dr.Ersoy Kocabıçak OMÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi AD

Müzik- Beyin Etkileşimleri ve Nöropsikososyal Bozukluklarda Nörokreatif Müzik Terapi

7 Temmuz Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Prof. Dr. Şükrü Torun oldu. “ Müzik- Beyin Etkileşimleri ve Nöropsikososyal Bozukluklarda Nörokreatif Müzik Terapi ‘’ konusunda yapılan sunumda, müziğin tedavi, terapi ve hasta sağlığı konusunda beyne olumlu etkileri ve gelişimleri hakkında bilgi verdi. Müzik- Beyin etkileşimleri ile ilgili örnekler vererek bilimsel açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Torun Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü

Tıp Biliminde Empati ve Empati Üzerine Çalışmalar

30 Haziran Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Dr. Sine Aras Ekten oldu. “ Tıp Biliminde Empati ve Empati Üzerine Çalışmalar ” konusunda yapılan sunumda, Empatinin temelde ne demek olduğundan, tıp biliminde empatinin hasta üzerinde tedavi edici süreçteki etkileri ve empatinin önemi üzerine bilgiler verdi. Empatinin çalışmaları ve tıp bilimdeki önemi üzerine örneklerle açıklamalarda bulundu.
 

Dr. Sine Aras Ekten Böbrek Bilimci ve Poliklinik Yan Dal Direktörü

Otizm Spektrum Bozukluğunda aday ilaç çalışmaları

23 Haziran Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Prof.Dr. Özalp Ekinci oldu. “Otizm Spektrum Bozukluğunda aday ilaç çalışmaları” konusunda yapılan sunumda, Otizm’de ilaç tedavisinin eksikliğinden, aday ilaç çalışmaları,  tüm tedavi yöntemlerinin öncesi ve sonrası ile çalışma gruplarından örnekler de anlatıldı.

Prof.Dr. Özalp Ekinci Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı

Fosfolipidler

16 Haziran Çarşamba (1. Sunum)

Yaklaşık 20 yıldır her Çarşamba günü yapılan Bilimsel Toplantı’nın bu haftaki ilk konuğu Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir oldu. Prof.Dr. Sermin Kesebir sunumunda bir makaleden yola çıkarak, “ Fosfolipidler” hakkında bilgi verdi. Sunumda “Farklı kimyasal yapılara sahip duygu durum düzenleyiciler, ortak bir etki mekanizması üzerinde uzlaşmaya varılmaksızın bipolar bozukluk tedavisi için uygulanmıştır.” konusunda da bilgi paylaştı. Olgu paylaşımları ile sunum sona erdi.

Prof.Dr. Sermin KESEBİR Psikiyatri Uzmanı

Nöroinflamasyon- Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

16 Haziran Çarşamba (2. Sunum)

Bilimsel Toplantı’nın ikinci sunumunu da Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Sultan tarlacı gerçekleştirdi. “Nöroinflamasyon- Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” başlığıyla yapılan sunumda; Nöroinflamasyonun kökleri ve olumlu yönleri, deneysel modeller ve insanlar üzerinde elde edilen modeller gibi pek çok konu Prof.Dr.Sultan Tarlacı tarafından sunumda anlatıldı.

Prof.Dr. Sultan TARLACI Nöroloji Uzmanı

Convergence of Science: Covid 19

9 Haziran Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantının konusu “Convergence of Science: Covid 19”. Sunumu, Marmara Üniversitesi Ziyaretçi Bilim İnsanı  Prof. Dr. Messoud Efendiyev gerçekleştirdi. Azerbeycanlı Bilim İnsanı Prof. Dr. Messoud Efendiyev sunumunda; farklı bilimlerin birbiriyle etkileşimi, Covid-19 virüsü ile ilgili de bilgiler verdi. 

Prof. Dr. Messoud Efendiyev Marmara Üniversitesi Ziyaretçi Bilim İnsanı

Nörolojik ve Nöropsikiyatrik Hastalıklarda Kök Hücre Uygulamaları

12 Mayıs Çarşamba

Her hafta düzenlenen Bilimsel Toplantı’nın bu haftaki konuğu Prof.Dr. Sevim Işık oldu. “Nörolojik ve Nöropsikiyatrik Hastalıklarda Kök Hücre Uygulamaları” konusunda yapılan sunumda; nörolojik hastalıklarda kök hücre tedavileri, kök hücrenin alınma süreci, doku ve kök hücre uygulamaları hakkında detaylı bilgi verildi. Hastalıkların çeşitleri ve uygulama yöntemleri üzerinde duruldu.

Prof.Dr. Sevim IŞIK Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKÖKMER) Müdürü

“TOVA” testi

27 Mayıs Çarşamba (1. Sunum)

Bu haftaki Bilimsel Toplantıdaki ilk sunumu Nöropsikolog İnci Birincioğlu, “TOVA” testi ile ilgili yaptı. “Beyinde Dikkat Şebekesi”’nin detaylı olarak anlatıldığı sunumda, “Sürekli Performans Testleri”nden de bahsedildi.  “TOVA”’nın değerlendirme kriterlerinin de anlatıldığı sunum, soru cevaplar ile sona erdi.

“MOXO” testi

27 Mayıs Çarşamba (2. Sunum)

Bu haftaki ikinci sunumu Uzm. Klinik Psikolog Ömer Bayar gerçekleştirdi. “MOXO” testinin anlatıldığı sunumda, testin çocuk ve erişkinlerde uygulama özellikleri ve diğer testlerden farkları da anlatıldı. Testteki çeldiriciler ve değerlendirme kriterlerinin de anlatıldığı sunumda testin yorumlanmasına da değinildi.

Klinik Psikolog Ömer BAYAR Uzman Klinik Psikolog

Tedavide herkese uyan tek elbise uygulamasından uzaklaşılmalı

14 Nisan Çarşamba (1. Sunum)

Bu hafta bilimsel toplantıya katılan Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi (GENKÖK) Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul, tedavide herkese uyan tek elbise uygulamasından uzaklaşılması, bunun yerine her bedene uygun yeni elbise dizayn edilmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Yusuf Özkul, “Klasik sınıflandırma değiştirilmeli, mutasyon ve tümörler sekans değerlerine göre yeniden sınıflandırılmalı ve hastalıkların tedavileri şekillendirilmelidir” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Özkul Genom ve Kök Hücre Merkezi (GENKÖK) Müdürü

Nörolojik ve Nöropsikiyatrik Hastalarda Kök Hücre Uygulamaları

14 Nisan Çarşamba (2. Sunum)

Bu haftaki ikinci sunumu ise Üsküdar Üniversitesi Hücresel Tedavi ve Kök Hücre Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Sevim Işık ise “Nörolojik ve Nöropsikiyatrik Hastalarda Kök Hücre Uygulamaları” başlıklı sunumunda ÜSKÖKMER’in çalışmalarından bahsetti. ÜSKÖKMER’in temelde nörolojik hastalıklar üzerinden çalışmayı hedefleyen bir merkez olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sevim Işık, “Merkez nörolojik ve nöropsikiyatrik hastalıkların tanısını, kişiye özel tedavilerin geliştirilmesini, tedavi uygunluğunun takibini, hücresel ve kök hücre tedavilerinin geliştirilmesine yönelik AR-GE çalışmaları yürütmeyi ve insan uygulamalarına yönelik hücresel ve kök hücre ve ürünleri geliştirmeyi hedeflemektedir” dedi.
 

Prof.Dr. Sevim IŞIK Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKÖKMER) Müdürü

Hassas Tıp, Kişiye Özel Tedavi

7 Nisan Çarşamba (1. Sunum)

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde her hafta gerçekleştirilen multidisipliner bilimsel eğitim toplantısında hassas tıp ve kişiye özel tedavinin önemine işaret etti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Hassas Tıp, Kişiye Özel Tedavi” başlıklı sunumunda üniversite ve hastane olarak bu alanda yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. Özellikle psikiyatride “hassas tıp” olarak da geçen kişiye özel tedavinin, önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, nöropsikolojik tarama, beyin check-up ve stres check-up gibi pek çok tarama içeren yöntemler kullandıklarını belirterek “Bunu yapmanın maliyeti var ama en pahalı tedavi etkisiz tedavidir. Bir insanı tedavisiz bırakmak en pahalı tedavidir” dedi. “Genom sonrası çağ başladı” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Daha önce hekimlik tecrübeleriyle bulduğumuz doğruları şimdi bilimsel kanıtlarla çıkarıyoruz. Biz geleceğin tıbbıyla uğraşıyoruz” dedi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir ilacın herkese olması artık bu döneme uygun bir durum değil. O nedenle kişiye özel tedaviyi önemsiyoruz.” dedi.

Prof.Dr. K. Nevzat TARHAN NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı

Farmakogenetik ve Farmakogenomik

7 Nisan Çarşamba (2. Sunum)

Bilimsel Toplantı’nın ikinci sunumunu Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı Uzmanı Tayfun Gözler gerçekleştirdi. Sunumda;  “Farmakogenetik bireylerde genetik değişikliklerin ilaçlara verdikleri tepkiyi inceleyen bir bilim dalı. Farmakogenomik ise genetik çeşitliliklerin ilaç gelişimini nasıl etkilediğine dair daha kapsamlı bir çalışmadır. Farmakogenetik aslında farmakogenomiğin bir alt dalıdır. Farmakogenomik hassas tıbbın en önemli bir parçalarından biridir.  Bir kişinin kendine özgü yapısının (genom) ilaçlara verdiği yanıtı nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır” dedi. Tayfun Gözler, Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Genetik Laboratuvarı’nda kişiye özel tedavide uygulamalardan da sunumunda bahsetti.

Tayfun Gözler Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı Uzmanı

Maladaptive Daydreaming

24 Mart Çarşamba

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi uzman doktorlarının disiplinlerarası gelişmeleri ele aldıkları Bilimsel Toplantılarının bu ayki konuğu, Haifa Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji Profesörü Eli Somer oldu. Prof. Dr. Eli Somer, Uyumsuz Hayal Kurma (Maladaptive Daydreaming) başlıklı sunumunda erişkinlerde görülen uyumsuz hayal kurmanın, sürükleyici bir kişisel özellik olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Eli Somer, “Bazı kişiler gördükleri bu fantazilerin içinde kaybolma ve tamamen o hayale odaklanma özelliklerine sahiptir” dedi.

Eli Somer Klinik Psikoloji Profesörü

Kronobiyoloji

17 Mart Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Psikiyatri Uzmanı Doç.Dr. Nermin Gündüz oldu. “Kronobiyoloji” başlığında yapılan sunumun başlangıcında DJ Peter Tripp’in 1950’li yıllarda yaptığı  deneyinden ve aşamalarından bahsedildi. DJ Tripp’in 8 günlük uyanık kalma deneyi ve sonrasındaki süreçten bahseden Doç.Dr Nermin Gündüz, uykusuzluğun kişi üzerinde yarattığı tahribatı bu deney üzerinden anlatıyor. Kronobiyoloji’nin detayları hakkında da bilgi verilen sunumun devamında, biyolojik ritmin öneminin üzerinde duruldu. 

Doç.Dr. Nermin GÜNDÜZ Psikiyatri Uzmanı

Ruh sağlığı hastalıklarında risk faktörü

17 Mart Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünden Psikiyatrist Dr. Sinan Gülöksüz oldu. “Ruh sağlığı hastalıklarında risk faktörü” başlığıyla yapılan sunumda; şizofreni gibi psikiyatri hastalıklarında tanı süreci ve tedaviye geçiş ve klinik risk üzerinde duruldu. Sunumda şizofreni hastaları için genetik risk faktörü üzerinde de duruldu.

Dr. Sinan Gülöksüz Psikiyatrist

Klinik Pratikte TMU Kullanımı

3 Mart Çarşamba

Bilimsel Toplantı’nın bu haftaki konusu “Klinik Pratikte TMU Kullanımı” oldu. Sunumu gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr.Gökben Hızlı Sayar; TMU’nun kullanım şekli, uyaran verildikten sonra beyindeki etkileri, alınan cevap ve tekrarlayan uygulamalar sonrasındaki süreçten bahsetti. Sunumda; özellikle Depresyon hastalarına uygulanan TMU tedavisinin vuruş süresi, sıklığı ve uygulama yeri ve sonuçlar üzerinde de duruldu.

Doç.Dr.Gökben Hızlı Sayar Psikiyatri Uzmanı

Vagal Sinir Uyarımı ve tVNS cihazı

23 Şubat Salı

Yaklaşık 20 yıldır her Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz Bilimsel Toplantının bu haftaki konuğu, tVNS Türkiye Ülke Direktörü Selin Erdoğan Gezen oldu. Sunumda ”Vagal Sinir Uyarımı” ve tVNS cihazı üzerinde duruldu. tVNS cihazı, akıllı telefon büyüklüğünde olup, özel bir kulaklık yardımıyla vagus uyarımı sağlıyor. Epilepsi ve depresyon tedavisinde aktif olarak kullanılabiliyor.

Selin Erdoğan Gezen tVNS Türkiye Ülke Direktörü

Genetik Tedaviler & RaDiChal

3 Şubat Çarşamba (1. Sunum)

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın ilk sunumunu Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Direktörü  Dr.Öğr.Üyesi Chan Taştan tarafından “ Genetik Tedaviler & RaDiChal” konusunda yapıldı. Sunumda, genleri neden olduğu hastalıklar, akraba evlilikleri sonucunda artan nadir ve genetik hastalıklardan bahsedildi. Sunumda genetik hastalıkların tedavisinden ve son teknolojilerden de  bahsedildi.

Cihan Taştan Dr.Öğr.Üyesi

Rare Disease Challenge

3 Şubat Çarşamba (2. Sunum)

Bu sunum “Rare Disease Challenge” konu başlığındaydı. Sunumu; Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Direktörü Dr.Öğr.Üyesi Chan Taştan gerçekleştirdi. Sunumda, Uluslararası Genetik Proje Yarışması’nda yer alan bir çalışma detayları ile anlatıldı. Dr.Öğr.Üyesi Chan Taştan sunumda hedefini: “ 7000’ne yakın nadir hastalıklar üzerinde çalışabilecek ve genetiği tamir edebilecek kişi yetiştirmek hedeflenmekte” şeklinde anlattı. Sunumda tümü Üsküdar Üniversitesi öğrencisi olan ekipten ve projenin detaylarından bahsedildi.

Cihan Taştan Dr.Öğr.Üyesi

Nöropsikolojik Değerlendirme ve Profiller

20 Ocak Çarşamba (1. Sunum)

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu oldu. “Nöropsikolojik Değerlendirme ve Profiller” konulu sunumun ilk bölümünde NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nin Nöroloji Polikliniğinde yapılan testleri tanıttı. Testlerin amacı ve yapılma nedeni hakkında bilgi veren Nöropsikolog İnci Birincioğlu; “Ayırıcı testler vasıtasıyla çıkarılan nörolojik profile göre kognitif rehabilitasyon şekilleniyor. Tamamen bireye, hastalığa ve kişinin kognitif kaydına göre tedavi planlanıyor” dedi.

Egzersiz reçetesi

20 Ocak Çarşamba (2. Sunum)

Bilimsel Toplantı’nın ikinci sunumu Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Nurten Korkmaz tarafından gerçekleştirildi. “Egzersiz reçetesi” başlığıyla paylaşılan sunumda, yaş tiplerine, cinsiyete ve ihtiyaca yönelik fiziksel egzersizlerden bahsedildi. Sunumda yapılması gereken egzersizler, yapılma süreleri ve sıklığı hakkında da bilgi veridi.

Dr. Nurten Korkmaz Fizik Tedavi Uzmanı

Madde & Psikoz Olgu Sunumları

13 Ocak Çarşamba (1. Sunum)

Prof.Dr. Murat Kuloğlu bu hafta Bilimsel Toplantıda , Madde & Psikoz Olgu Sunumları başlığıyla çalışmasını aktardı. 2 olgu üzerinden madde kullanımı ve psikoz durumunu anlatan Prof.Dr. Murat Kuloğlu, vakalara uygulanan tedaviler ve sonuçlarına da değindi. Sunum, katkı ve soru-cevaplarla son buldu.

Prof.Dr. Murat Kuloğlu Psikiyatri Uzmanı

Vaka Sunumu Yaşam Kalitesi Terapisi

13 Ocak Çarşamba (2. Sunum)

NPAMATEM Bağımlılık ekibinden Uzm.Klinik Psikolog Aslı Başabak Bhais’in sunumu ise “Vaka Sunumu Yaşam Kalitesi Terapisi” konu başlığındaydı. Sunumun ilk kısmında pozitif psikoloji ve pozitif psikoterapiden bahseden Uzm.Klinik Psikolog Aslı Başabak Bhais, sunumunda iyi oluş kavramına da değindi. Yaşam kalitesi psikoterapisine de değinilen sunumun sonunda da olgu üzerinden değerlendirme yapıldı.

Bir Biyobelirteç:OEEG

16 Aralık Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir oldu. Prof. Dr. Kesebir’in sunumuna, biyobelirteç ve endofenotip odaklı bireye özgü tedaviden bahsederek başladı. Devamında duygu durum bozukluklarını çeşitlendirdi. Prof. Dr. Kesebir, nörogörüntüleme konularını ‘’Bir Biyobelirteç:OEEG’’ başlığında detaylandırdı. Prof. Dr. Kesebir, nitelikli ve öğretici olan bu sunumla değerli bilgilerini bizlerle paylaştı. Daha fazla bilgiye Erişkin Psikiyatri - EEG adresinden de ulaşılabilirsiniz...

Prof.Dr. Sermin KESEBİR Psikiyatri Uzmanı

Unutkanlık Yakınması ile Başvuran Hastalara Yaklaşım

9 Aralık Çarşamba

Yaklaşık 20 senedir her Çarşamba günü yapılan ve Pandemi nedeniyle online sürdürülen Bilimsel Toplantı’nın bu haftaki konuğu Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Oğuz Tanrıdağ oldu. “Unutkanlık Yakınması ile Başvuran Hastalara Yaklaşım” konusunda yapılan sunum ‘unutma ve ‘unutkanlık’ arasındaki farkın anlatılması ile başladı. Hastaların kendi unutkanlıklarını algılama ve anlatma şekillerine de değinen Pro.Dr.Oğuz Tanrıdağ,belleğin ve unutkanlığın nörobiyolojik altyapısı hakkında da detaylı bilgi verdikten sonra Alzheimer hastalığının genetik bilgisi hakkında da bilgi verildi. Hastanemizde de uygulamaları yapılan “Alzheimer Farkındalık Kiti” hakkında da bilgi verilen sunum, vaka örnekleri son buldu. Alzheimer hastalığı ile ilgili daha fazla bilgiyi: Alzheimer Nedir ? adresinden alabilirsiniz.

Klinik Pratikte TMS Kullanımı

25 Kasım Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr.Gökben Hızlı Sayar oldu. Dr. Hızlı Sayar’ın sunum konusu “Klinik Pratikte TMS Kullanımı”. Dr. Gökben Hızlı Sayar sunumda özellikle; ‘ TMU nedir, TMU’nun hasta üzerindeki etkileri, TMU ile EKT farkı, protokolleri’ üzerinde durdu. TMU ile ilgili daha fazla bilgiye "Manyetik Uyarım Tedavisi - TTMU" adresinden de ulaşılabilir.

İnme Sonrası Depresyon 2 Vaka Sunumu

18 Kasım Çarşamba (1. Sunum)

Bu hafta Bilimsel Toplantıda iki sunum yer aldı. Sunumlardan ilkini Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “İnme Sonrası Depresyon 2 Vaka Sunumu” konusunda oldu. Vakalar üzerinden hastalık, tedavi ve süreç analizi yapan Dr. Celal Şalçini, farklı alanlarda görev yapan uzmanların katkılarıyla sunumu sona erdirdi.

Nöral Kodlama, plastisite ve buna bağlı beyin bilgisayar ara yüzleri

18 Kasım Çarşamba (2. Sunum)

Bu haftaki İkinci Sunumu; Üsküdar Üniversitesi NPI Görüntüleme Grubu’ndan Dr.Murat Demirer; “Nöral Kodlama, plastisite ve buna bağlı beyin bilgisayar ara yüzleri” konusunda gerçekleştirdi. Beyin nöronlarının çalışma şekli ve ilişkilerinden de bahsedilen sunumun detayı videomuzda yer almakta.

Dr. Murat Demirer Üsküdar Üniversitesi NPI Görüntüleme Grubu

Depresyon Tedavisinde Aşı

11 Kasım Çarşamba (1. Sunum)

Bu hafta Bilimsel Toplantıda iki sunum yapıldı. İlk sunumun konusu “Depresyon Tedavisinde Aşı” oldu. Psikiyatri Uzmanı Dr.Alper Evrensel tarafından yapılan sunumda; depresyon tedavisinde aşı mümkün mü sorusunun cevabını verilmeye çalışıldı. Depresyonun tanımı, belirtileri ve geçmişten bugüne depresyonun seyrine de değinen Dr. Alper Evrensel, aşılama olanaklarının üzerinde de durdu. Sunum, uzmanlarımızın katkılarından sonra sona erdi.

Uyku Deprivasyonunun Nörobiyolojik Etkileri

11 Kasım Çarşamba (2. Sunum)

Bu haftanın ikinci sunumu Doç.Dr.Fatma Duygu Kaya Yertutanol tarafından “ Uyku Deprivasyonunun Nörobiyolojik Etkileri” konusunda yapıldı. Sunumda; uyku deprivasyonunun tanımına değinildikten sonra sağlıklı uyku hakkında da bilgi veren Dr. Yertutanol, uykusuzluğun kişi üzerindeki etkilerine de değindi. Sunumda uyku ve uykusuzluk halini nörolojik açıdan da değerlendirildi.

Önce EEG Vardı… EEG’nin Temel Kavramları

4 Kasım Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın konuğu Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ oldu. “Önce EEG Vardı… EEG’nin Temel Kavramları” başlığıyla sunumunu gerçekleştiren Prof.Dr.Oğuz Tanrıdağ, özellikle EEG’nin bilimsel dünyadaki yeri ile ilgili görüşlerini paylaştı. Psikolojide ve psikiyatride EEG, nörolojide EEG hakkında bilgi verilirken, QEEG ile EEG arasındaki farklar üzerinde de duruldu. Prof.Dr.Oğuz Tanrıdağ sunumunda EEG’den bahsederken; “Otopsi dışında tüm zamanların en çok kullanılan tanı yöntemi” olduğundan da bahsetti. Sunum, uzmanların yaptığı katkılar ile sona erdi.

Olgular Eşliğinde Covid 19 Pandemisinin Ruhsal Yansımaları

28 Ekim Çarşamba

Bu hafta Bilimsel Toplantı’nın konuğu Psikiyatri Uzmanı Doç.Dr. Nermin Gündüz oldu. “ Olgular Eşliğinde Covid 19 Pandemisinin Ruhsal Yansımaları” konu başlığını taşıyan sunumda; olgular üzerinden Pandemi sürecine değinildi. NP Sağlık Grubu Ailesine 2 ay önce katılan Doç.Dr.Nermin Gündüz, sunumunda anlattığı vakalarla Kütahya Ruh Sağlığı ve Araştırmaları Ana Bilim Dalında görev yaparken tanışmış ve vakaların tedavi sürecini üstlenmiş. Sunumda özellikle olgu anlatımını seçilmesinin nedenini de; Covid 19 sürecindeki psikiyatrik değişimleri somutlaştırmak isteği olarak belirtildi. Covid 19 sürecinde hayatımıza giren maske, eldiven gibi süreçlere de değinen Doç.Dr.Nermin Gündüz, değişen ruh sağlığımız ile ilgili de görüşlerini aktardı.

Doç.Dr. Nermin GÜNDÜZ Psikiyatri Uzmanı

Covid 19 ve Psikiyatri İlaçları

14 Ekim Çarşamba

Bu haftaki bilimsel toplantıda Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr.Hüsnü Erkmen “Covid 19 ve Psikiyatri İlaçları” konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda, Covid ve akıl sağlığının ilişkisi üzerine de içerikler yer almakta. Kanada’da yapılan bir araştırmadan da bahsedilen sunumda; “Geçmiş yıllarda korona salgınları hastane çalışanlarının ruhsal sorunlarını arttırmış. 2003’teki SARS salgını sırasında Çin’deki sağlık çalışanlarının yüksek stres altında olduğu tespit edilmiş ve 3 yıl sonra hastane çalışanlarının %22.8’i kadarı orta ve ciddi düzeyde depresyon belirtikleri göstermiştir” bilgisi de yer aldı. Sunumdan sonra uzmanlarımız kendi klinik tecrübeleriyle sunuma katkı sağladı.

Prof.Dr. Hüsnü ERKMEN Psikiyatri Uzmanı

Derin Transkraniyal Manyetik Uyarım Tedavisi’nin Şizofreni Hastalarında Uygulanması

07 Ekim Çarşamba (1. Sunum)

Bu hafta Bilimsel Toplantıda iki literatür sunumu yapıldı. Bu haftaki Bilimsel Toplantıda ilk sunumu NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç.Dr.Gökben Hızlı Sayar gerçekleştirdi. Derin Transkraniyal Manyetik Uyarım Tedavisi’nin (dTMU) şizofreni hastalarında uygulanması hakkında bir sunum yaptı. Hızlı Sayar, sunumda bahsedilen makaleyi seçme nedeni olarak da hem Derin TMU tedavisiyle ilgili bilgileri güncellemek hem de konuya çok aşina olmayan kişiler için de şizofreni hakkında bilgi vermek şeklinde açıkladı.

Genç Avustralyalılarda Antidepresan Reçeteleme, Özkıyım /Kendine Zarar Verme Davranışı: Düzenleyici Uyarılar, Çelişkili Öneriler, Uzun Dönem Eğilimler

07 Ekim Çarşamba (2. Sunum)

Sunumlardan ikincisi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç.Dr.Emel Sarı Gökten tarafından, “Genç Avustralyalılarda Antidepresan Reçeteleme, Özkıyım /Kendine Zarar Verme Davranışı: Düzenleyici Uyarılar, Çelişkili Öneriler, Uzun Dönem Eğilimler” konusundaki makale ile ilgili gerçekleştirdiği sunum oldu. Doç.Dr.Emel Sarı Gökten bu makaleden yola çıkarak; özellikle psikiyatristlerin hastaya antidepresan ilaç önerisinde bulunurken hastayı yakından takip edilmesi gerektiğini ve özellikle orta ve ağır şiddette depresyon geçirenlerde antidepresan kullanımının daha çok tercih edilmesi gerektiğinin altının çizdi. Sunumda bahsedilen makalede antidepresan kullanımı ile ilgili FDA uyarısından ve farklı ülkelerden örneklerin bu konuya bakış açısından da bahsediliyor.

Doç.Dr. Emel SARI GÖKTEN Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Covid -19 ve Bağımlılık

23 Eylül Çarşamba (1. Sunum)

Bu hafta Bilimsel Toplantıda iki literatür sunumu gerçekleşti. Sunumlardan ilkini NPAMATEM Bağımlılık Merkezi’nde Psikiyatri Uzmanı olarak görev yapan Dr. Özlem Kızılkurt gerçekleştirdi. Sunumun konusu: “Covid -19 ve Bağımlılık”. Sunumda; Pandemi sürecinde bağımlılık hastalarının yaşadıkları süreçler, sorunlar karşısında duygu durum değişiklikleri üzerinde duran Dr. Özlem Kızılkurt, NPAMATEM Bağımlılık Merkezi’nde tedavi gören hastaların bu süreci geçirme şekillerine de değindi. Pandemi sürecinde alkol satışı yapan mekanların kapalı olmasına rağmen stokçuluk nedeniyle alkol temini konusunda sıkıntı yaşanmadığı belirtildi. Dr. Kızılkurt’un sunumunda dikkat çeken bir diğer nokta da bağımlı kişilerin Covid -19 karşısındaki risk noktalarıydı. Sunumdan sonra toplantıya katılan uzmanlar da kendi klinik tecrübelerini paylaşarak, sunuma katkı sağladılar.

Doç.Dr. Özlem KIZILKURT Psikiyatri Uzmanı

Internet Çağında Parafili

23 Eylül Çarşamba (2. Sunum)

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’nın ikinci konuğu ise Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Yosmaoğlu oldu. Sunumun konu başlığı ise “Internet Çağında Parafili”. Dr.Ahmet Yosmaoğlu, sunumunda cinsel sapkınlıklar üzerine yapılan uluslararası araştırmalara ve yayınlara dayanarak verilerden bahsetti. Cinsel sapkınlığın tarifine de değinilen sunumda, kültürel ve tarihsel farklılıklara da değinildi.

Uzm. Dr. Ahmet YOSMAOĞLU Psikiyatri Uzmanı

Einstein’ın Kayıp Beyni ve Nöromitoloji

16 Eylül Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’da Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Sultan Tarlacı, “Einstein’ın Kayıp Beyni ve Nöromitoloji” konu başlığıyla sunumunu gerçekleştirdi. Prof.Dr.Sultan Tarlacı sunumunun ilk bölümünde, Einsthein’ın hayat hikayesine, kariyerine değindi. Sunumun girişinde; 1879-1955 yılları arasında yaşamış Einsthein’nın çocukluğunda büyük ve basık kafa yapısı, çok geç konuşmaya başlaması gibi nedenlerden dolayı ailesinin yaşadığı sıkıntılar, müzikle ilişkisi ve aile yapısından bahsedildi. Çocukluğundan itibaren akademik eğitiminin Einstein’ın hayatındaki rolüne de değinen Prof.Dr.Sultan Tarlacı, dünyanın en önemli fizikçisinin başarı hikayesinin ailesi, gençliği ve yaşamını etkileyen dönüm noktalarıyla anlattı. Ünlü fizikçinin akademik hayatından sonraki kariyeri, ilk çalışmaları ve evliliği hakkında da bilgi veren Prof.Dr.Sultan Tarlacı, 1955 yılında Princeton Üniversite Hastanesi’nde hayatını kaybeden ünlü fizikçinin beyninin çalınma hikayesini de sunumunun ikinci bölümünde anlattı. Ünlü fizikçinin ölüm nedenini saptamak üzere otopsi yapan Princeton Hastanesi Patolojisti Thomas Stoltz Harvey, ünlü fizikçinin beynini evine götürme hikayesi ve Dr.Harvey, ve Einstein’ın beyninin 1978 yılına kadar bir daha gündeme gelmemek üzere unutulması da sunumun dikkat çekici bölümlerindendi. Dünya’nın en ünlü fizikçinin beyninin hikayesi, beyninin yapısı ve kapasitesi ile ilgili bilgileri videomuzda, Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Sultan Tarlacı’dan dinleyebilirsiniz.

Prof.Dr. Sultan TARLACI Nöroloji Uzmanı

Öğrenme ve Belleğin Arkasındaki Mekanizmalarda Önemli Keşif

9 Eylül Çarşamba

Webinar şeklinde yapılan Multidisipliner toplantımızın bu haftaki konuğu nöroloji uzmanı Prof.Dr.Oğuz Tanrıdağ oldu. Sunumun konu başlığı “Hiçbir keşif zaman’sız ve neden’siz değildir.” Sunumda; CHU Sainte-Justine Hastanesi ve Montréal'deki araştırmacıların, öğrenme ve hafıza oluşumunun altında yatan mekanizmaları anlamada geliştirdikleri bakış açısı ve bu bakış açısının tarihçesi aktarıldı. Sunumda bahsedilen çalışmanın sonuçları Profesör Roberto Araya liderliğindeki ekip tarafından 20 Ağustos 2020’de açıklandı. Bu açıklamada çalışmanın konusu öğrenme ve hafızanın altında yatan mekanizma olduğu düşünülen sinaptik plastisite sırasında nöronların dallarında bulunan küçük çıkıntılar olan dendritik dikenlerin işlevini ve morfolojik dönüşümünü incelendi.

Konuyla ilgili haberin devamı için tıklayın

ARGEYEP

2 Eylül Çarşamba

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan AR-GE konusunda hedefinin beş sene sonra global oyuncu olmak olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Bu toplantıdan sonra AR-GE’ye bakış açımız değişiyor. Bakış açımızı değiştirirsek ancak ölüm vadisinden çıkarız. Ayrıca hocalarımızın da Fab-Lab’ı olmalı. Bunları yapalım çünkü birçok keşifler oradan çıkacak. Hedefim beş sene sonra global oyuncu olmak. Ben Türkiye’yi değil daha üstünü hedefliyorum. Emin olun global oyuncu olmak paradan daha kıymetli. Biz iyi ve topluma faydalı bir iş çıkaralım, kazanç ardından gelir. Çünkü kazanç başarıyı takip eder. İşimizi iyi yapalım, global oyuncu olmayı hedefleyelim, kendi çabalarımızla bir şeyler yapalım. Böyle projelerde motivasyon çok önemli. Onun için takım olmamız ve takım ruhuyla ve gönüllülük esasıyla heyecanlı bir şekilde çalışmamız gerekiyor. O yüzden bu heyecanı hissetmekte fayda var.” Dedi.

Haberin Devamı

 

Halime Usta Yoğun AR-GE ve Yenilik Politikaları Direktörü
Daha Fazla İçerik