ONLINE RANDEVU
Covid-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Multidisipliner Toplantı

NP Sağlık Grubu’nun yaklaşık 20 yıldır her Çarşamba saat: 9.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirdiği Bilimsel Toplantı (MDT)’ye şimdiye kadar yüzlerce konu ve uzman katıldı. Pandemi, süresince de devam edecek. Her hafta Çarşamba günü yapılacak toplantıların amacı; NPGRUP bünyesinde hizmet veren doktor, psikolog ve diğer meslek gruplarının mesleki bilgilerini yenileme, güncel gelişmeleri takip etmesini sağlama, branşlar arası işbirliğini gerçekleştirmek. Zaman zaman kurum dışından alanında uzman kişilerin de konuşmacı olarak katıldığı toplantılarda hastalıklar ve yeni tedavi yöntemleri ile birlikte vaka analizleri de yapılmakta.

Einstein’ın Kayıp Beyni ve Nöromitoloji

16 Eylül Çarşamba

Bu haftaki Bilimsel Toplantı’da Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Sultan Tarlacı, “Einstein’ın Kayıp Beyni ve Nöromitoloji” konu başlığıyla sunumunu gerçekleştirdi. Prof.Dr.Sultan Tarlacı sunumunun ilk bölümünde, Einsthein’ın hayat hikayesine, kariyerine değindi. Sunumun girişinde; 1879-1955 yılları arasında yaşamış Einsthein’nın çocukluğunda büyük ve basık kafa yapısı, çok geç konuşmaya başlaması gibi nedenlerden dolayı ailesinin yaşadığı sıkıntılar, müzikle ilişkisi ve aile yapısından bahsedildi. Çocukluğundan itibaren akademik eğitiminin Einstein’ın hayatındaki rolüne de değinen Prof.Dr.Sultan Tarlacı, dünyanın en önemli fizikçisinin başarı hikayesinin ailesi, gençliği ve yaşamını etkileyen dönüm noktalarıyla anlattı. Ünlü fizikçinin akademik hayatından sonraki kariyeri, ilk çalışmaları ve evliliği hakkında da bilgi veren Prof.Dr.Sultan Tarlacı, 1955 yılında Princeton Üniversite Hastanesi’nde hayatını kaybeden ünlü fizikçinin beyninin çalınma hikayesini de sunumunun ikinci bölümünde anlattı. Ünlü fizikçinin ölüm nedenini saptamak üzere otopsi yapan Princeton Hastanesi Patolojisti Thomas Stoltz Harvey, ünlü fizikçinin beynini evine götürme hikayesi ve Dr.Harvey, ve Einstein’ın beyninin 1978 yılına kadar bir daha gündeme gelmemek üzere unutulması da sunumun dikkat çekici bölümlerindendi. Dünya’nın en ünlü fizikçinin beyninin hikayesi, beyninin yapısı ve kapasitesi ile ilgili bilgileri videomuzda, Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Sultan Tarlacı’dan dinleyebilirsiniz.

Prof. Dr. Sultan TARLACI Nöroloji Uzmanı

Öğrenme ve Belleğin Arkasındaki Mekanizmalarda Önemli Keşif

9 Eylül Çarşamba

Webinar şeklinde yapılan Multidisipliner toplantımızın bu haftaki konuğu nöroloji uzmanı Prof.Dr.Oğuz Tanrıdağ oldu. Sunumun konu başlığı “Hiçbir keşif zaman’sız ve neden’siz değildir.” Sunumda; CHU Sainte-Justine Hastanesi ve Montréal'deki araştırmacıların, öğrenme ve hafıza oluşumunun altında yatan mekanizmaları anlamada geliştirdikleri bakış açısı ve bu bakış açısının tarihçesi aktarıldı. Sunumda bahsedilen çalışmanın sonuçları Profesör Roberto Araya liderliğindeki ekip tarafından 20 Ağustos 2020’de açıklandı. Bu açıklamada çalışmanın konusu öğrenme ve hafızanın altında yatan mekanizma olduğu düşünülen sinaptik plastisite sırasında nöronların dallarında bulunan küçük çıkıntılar olan dendritik dikenlerin işlevini ve morfolojik dönüşümünü incelendi.

Konuyla ilgili haberin devamı için tıklayın

ARGEYEP

2 Eylül Çarşamba

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan AR-GE konusunda hedefinin beş sene sonra global oyuncu olmak olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Bu toplantıdan sonra AR-GE’ye bakış açımız değişiyor. Bakış açımızı değiştirirsek ancak ölüm vadisinden çıkarız. Ayrıca hocalarımızın da Fab-Lab’ı olmalı. Bunları yapalım çünkü birçok keşifler oradan çıkacak. Hedefim beş sene sonra global oyuncu olmak. Ben Türkiye’yi değil daha üstünü hedefliyorum. Emin olun global oyuncu olmak paradan daha kıymetli. Biz iyi ve topluma faydalı bir iş çıkaralım, kazanç ardından gelir. Çünkü kazanç başarıyı takip eder. İşimizi iyi yapalım, global oyuncu olmayı hedefleyelim, kendi çabalarımızla bir şeyler yapalım. Böyle projelerde motivasyon çok önemli. Onun için takım olmamız ve takım ruhuyla ve gönüllülük esasıyla heyecanlı bir şekilde çalışmamız gerekiyor. O yüzden bu heyecanı hissetmekte fayda var.” Dedi.

Haberin Devamı
Halime Usta Yoğun AR-GE ve Yenilik Politikaları Direktörü