Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Miyalji (Kas Romatizması) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Miyalji veya bilinen bir diğer adıyla kas romatizması; kasları, kemikleri ve organları birbirine bağlayan bağlarda, tendonlarda ve faysada ortaya çıkan kas ağrılarına denir. Nedenleri arasında genellikle yaralanmalar, travmalar, kullanılan bazı ilaçlar, kas gerilmesi veya kasların aşırı kullanımı bulunurken, birçok hastalığın semptom ve belirtileri arasında da yer alabilir. Tedavisi genellikle hastalığın altta yatan nedenine bağlı olarak uzman hekimler tarafından yapılır.

Kas ağrıları çoğu zaman birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak uzun süreli devam etmesi halinde bireylerin yaşantısında fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Tedavisinden önce hastalığın altta yatan nedeni belirlenmeli ve o nedene bağlı olarak tedavi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda altta yatan neden belirlenemeyebilir ve genellikle belirti ve şikayetlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılır.

Miyalji Belirtileri Nelerdir?

Miyalji belirtileri kişiden kişiye ve hastalığın durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Çoğu zaman farklı hastalık belirtileriyle karıştırılabilen durumlardır. En yaygın görülen kas romatizması belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun süreli kronik kas ağrıları
 • Kaslarda hareket kısıtlıkları
 • Kasılmalar ve kramplar
 • Dinlenmeye rağmen devam eden ağrılar ve kas yorgunluğu
 • Kaslarda tutulma ve bazı kas grupların hassasiyet

Miyalji Neden Olur?

Kas romatizması bir hastalığın semptom ve belirtisi olarak da görülebilir. Bazı durumlarda yapılan fiziksel aktiviteler de bu ağrılara ve rahatsızlığa neden olur. Sık görülen miyalji nedenleri arasında; kasların aşırı kullanımı, yaralanmalar ya da zorlanmalar yer alabilir. Bunların yanında kas romatizması olarak da bilinen bu rahatsızlık, bazı hastalıklardan veya ilaç kullanımından da kaynaklanabilir. 
Özellikle ağır spor veya yoğun egzersiz gibi fiziksel aktivitelerle ilgilenen kişilerde kas ağrıları gelişebilir. Uzun süreli devam eden ağrılar, beslenme bozuklukları, kronik yorgunluk ve metabolik miyopati gibi durumlardan kaynaklanabilir.
Bir kası ısındırmadan çok fazla çalıştırmak ve zorlamak, kaslarda ağrıya ve bazı durumlarda ise kas yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca aniden kaldırılan yüksek ağırlıklar da bu duruma neden olur. Yaralanmalar sebebiyle ortaya çıkan kas romatizmasının en sık nedeni ise burkulmalar ve zorlanmalardır.
Kas romatizmasına yol açan rabdomiyoliz ile bağlantılı durumlar ise; virüsler, ezilme sendromuna neden olan kompresyon yaralanması, çoğunlukla fibratlar ve statinler ile bazı hastalar ACE inhibitörleri ve birtakım ilaçların kullanımı ile aşırı potasyum eksikliğidir. 
Bu duruma neden olan hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ailevi Akdeniz ateşi
 • Dermatomiyozit
 • Polimiyalji romatizması ve Polimiyozit
 • Fibromiyalji
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Grip ve benzeri hastalıklar
 • Covid-19
 • Lupus
 • Lyme hastalığı
 • Romatoid artrit

Miyalji Nasıl Geçer?

Kas ağrıları genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak nasıl ortaya çıktığı ve bu durumun altta yatan nedenlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kas ağrılarının uzun süreli devam etmesi ve kişinin yeterince dinlenmesine rağmen geçmemesi halinde profesyonel destek alınması gerekir. Uzman doktorlar tarafından bu durumun altında yatan neden tespit edilmeye çalışılır.
Hastalığın teşhis edilmesinin ardından doktor tarafından gerekli ve uygun görülen tedavi yöntemleri uygulanır. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabildiği için genellikle semptomlar ve belirtilere yönelik tedavilerle ağrıların geçmesi sağlanır. 
Kas ağrıları sırasında kişinin dinlenmesi ve bu sırada ağrıyan bölgeye sıcak veya soğuk uygulamalar yapması ağrıların azalmasına fayda sağlar. Ancak duruş bozukluğu gibi ciddi vakalarda evde tedavi mümkün değildir. Kişinin uzman doktorlar tarafından kontrol ve muayene edilmelidir. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda kişiye fizik tedavi uygulamaları yapılabilir.

Miyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Miyalji tedavisi, genellikle rahatsızlığın altında yatan nedene bağlı olarak yapılır. Ancak bu duruma neyin sebep verdiği tam olarak belirlenemezse semptomatik olarak tedavi edilebilir. 
Semptomatik tedavi ise, rahatsızlığı neden olduğu belirtileri ve semptomları ortadan kaldırmaya yönelik tıbbi yöntemlerdir. Tedavi süreci uzman doktorlar tarafından planlanır.
Genellikle uygulanan tedaviler arasında, kişinin istirahat etmesi yani dinlenmesi, ısı terapisi, ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar ve antienflamatuar ilaçlar yer alabilir. Bu yöntemler ve ilaçlar yalnızca doktor tarafından önerilir ve reçete edilir. İlaçların nasıl ve hangi sıklıkta kullanılacağı doktor tarafından önerilen talimatlara göre yapılmalıdır.

Miyaljiyi Nasıl Önlerim?

Kas ağrısını, kas romatizmasını ve miyaljiyi önlemek için alınabilecek bazı tedbirler vardır. Bu önlemler arasında en önemli adım ise sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir. Bunun için düzenli olarak spor yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak, uyku düzeni ve stres gibi duygu durumlarına maruz kalmamak gibi önlemler alınabilir. 
Ağır spor ve fiziksel aktivitelerle uğraşan kişilerin spor öncesi kaslarını ısındırması olası bir sakatlanma veya kas yırtılması gibi durumlara önlem almasını sağlar. Ayrıca; sigara, alkol, madde kullanımı gibi farklı zararlı madde ve alışkanlıklardan uzak durmak da alınabilecek önlemler arasındadır. Bireylerin alacağı önlemler, sakatlanma durumlarının ve olası kas romatizması gibi hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

Miyaljim Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Bireyler, kas romatizması ve miyalji olup olmadığını anlamak için vücuttaki belirti ve semptomları gözlemlemelidir. Genellikle ağrı ve sertleşme şeklinde olan bu semptomlar vücudun herhangi bir bölgesinde ve kas grubunda ortaya çıkabilir. 
Yapılan hareketler sırasında ağrı ya da herhangi bir rahatsızlık yaşayan kişiler, bu durumun uzun süreli devam etmesi halinde vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidir. 
Doktor, kişinin fiziki muayenesini yapar, yaşadığı belirtileri ve hastanın tıbbi öyküsünü detaylı olarak öğrenir. Muayene sonucu hastalığın tespiti yapılabilirken, bazı durumlarda doktor farklı görüntüleme tekniklerine başvurabilir.

Bazı durumlarda birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak aniden ortaya çıkan ve uzun süreli devam eden ağrıların kendi kendine iyileşmesi zordur ve tedavi edilmesi gerekebilir. Bu nedenle uzun süreli ağrılarda bir uzmana başvurulması gerekir.
Ağrıların uzun süreli ve rahatsız edici olduğu durumlara kronik kas ağrıları veya kronik kas romatizması adı verilir. Aniden ortaya çıkabilir ve bu rahatsızlığın nedeni genellikle altta yatan farklı bir hastalığın belirtisidir.
Kas ağrılarının ve sakatlıkların tedavi edilmemesi durumunda kişinin sosyal yaşantısında hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olur. Ayrıca kas ağrısı farklı bir hastalığa bağlı olarak gelişmişse ve tedavi edilmiyorsa, ilerleyen sürelerde ciddi komplikasyonlar görülebilir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 30 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,