Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Mide Mikrobu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

‘Helicobacter pylori’ olarak isimlendirilen mide mikrobu kişinin bedeninde bulunan bakterilerden bir tanesidir. İleri seviyede mide mikrobunun bulunması durumunda mevcut ülserin kansere çevirmesine yol açabilir. Bundan dolayı mide mikrobu tanısı ve tedavisi önem taşır.

'Helicobacter pylori' olarak da adlandırılan bu mikrop, çoğu insanın midesinde, kişiye bir zarar vermeden yaşayabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan kişilerde mikrop taşıyanların oranı, bazı yerlerde yüzde 90'lara kadar ulaşmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise bu seviye % 50'ler civarında seyretmektedir.

Mide Mikrobu Neden Olur?

Mide mikrobunun oluşma sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Mide mikrobunun bulaşma yollarını şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Kişiden kişiye tükürük yolu ile bulaşabilir.
 • Kusmuk yolu ile geçebilir.
 • Dışkı yolu ile yayılım gösterebilir.
 • Direkt temas yolu ile de geçebilir. 

Ayrıca Helicobacter pylori yiyecek veya su yoluyla da yayılım gösterebilmektedir. Midede ve bağırsaklarda farklılıklara yol açar. Bakteri midedeki koruyucu yapıları enfekte edebilir. Bu durumda bazı enzimlerin, toksinlerin ve bağışıklığın serbest kalmasına sebep olur. Bu etkenler direkt veya dolaylı şekilde mide ve bağırsak hücrelerine zarar verir. Bu verilen zarar bazı hastalıklara neden olur. 
Bu hastalıklar; hazımsızlık, ülser ya da reflü gibi mideye ilişkin hastalıklardır. Pek çok birey kronik H. pylori enfeksiyonu yaşasa da belirli bir semptom göstermez. Bazı kişiler de ise birçok ciddi problem görülebilir. Ülserler birçok belirtilere sebep olabilir ya da hiçbir belirti göstermez.

Mide Mikrobu Belirtileri Nelerdir?

Mide mikrobu kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bu bakteri kişinin yeme alışkanlığının değişmesine neden olur. Bazı mide hastalıklarının oluşmasına da zemin hazırlar. Mide mikrobu ile ilgili semptomlar meydana geldiği zaman aşağıda belirtilen durumlar yaşanabilir;

 • Karın ağrısı
 • Mideniz boş olduğu durumda karında daha fazla ağrı
 • Bulantı
 • Beslenme isteksizliği
 • Sık geğirme durumu
 • Şişkinlik hissi
 • İstemsiz kilo kaybetme

Mide Mikrobu Tedavisi

Bu enfeksiyonun teşhis edilmesi genel olarak hasta olan kişilerin yakınmaları ve H. pylori enfeksiyonunu işaret eden testlerin uygulanması sonrası konmaktadır. Dışkıda helikobakter antijen testi, ya da üre-nefes testi yolu ile mide mikrobu enfeksiyonunun var olması tespit edilebilmektedir. Bunun yanında, mide mikrobu enfeksiyonunu saptamak için daha güvenli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri mideden doku parçası alınıp hızlı üreaz testi uygulamasıdır. Ayrıca histolojik inceleme ve mikrobiyal kültür testleri de uygulanabilir. 
Helicobacter Pylori enfeksiyonu genel olarak ülser veya gastrit gibi rahatsızlıklara sebep olmadığı müddetçe tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bu tedavi sürecinde antibiyotikler kullanılmaktadır. Çünkü H. pylori bir bakteridir ve antibiyotiklere duyarlı bir yapısı vardır. Ancak bu bakterinin uygulanacak antibiyotiğe direnç geliştirmemesi gerekir. Bu yüzden tedavide bir çok ilacın birlikte kullanılması gerekir.
Bu ilaçlar belirli bir zaman kullanıldıktan sonra enfeksiyon durumunun sonlanıp sonlanmadığının belirlenmesi için tekrar üre veya dışkı testi yapılabilir ve daha sonra enfeksiyon hala geçmemiş olabilir. Bu peptik ülserin tekrardan meydana gelmesine neden olabilecek bir durumdur ve yeniden tedavi olmak gerekebilir. İlaç tedavi süreci üçlü veya dörtlü olarak uygulanır. Üçlü tedavide, tedavi süreci 7-14 gün arasında olmaktadır.

Mide mikrobuna yakalanmış bir kişi hastalığa dair hiçbir belirti göstermeyebilir. Midenin ağrıması, şişkinlik, ani doyma, iştahsızlık, kusma ve halsizlik gibi semptomlar mide mikrobu belirtileridir.
Midede olan ve mide asit ortamında yaşamını sürdüren bulaşıcı bir bakteridir ve yaklaşık dünya nüfusunun yarısında vardır. Bu bakteriler bulaşan yolu ile midenin duvarına tutunmaktadır.
Ağız kokusunun yüzde 90’lık kısmı ağız içinde oluşan sorunlardan, yüzde 10’luk kısmı ise sindirim ve solunum sisteminden kaynaklanmaktadır. Sindirim sisteminde ağız kokusuna sebebiyet veren en önemli etken Helicobacter Pyloridir.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,