Langya Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır?

Koronavirüsün merkezi olan Çin’de bu kez Langya virisü ortaya çıktı. Uzmanlara göre bu virüs hayvanlardan insanlara bulaşıyor ve yüzde 75 oranında öldürücü etkisi bulunuyor. Langya (LayV) adlı henipavirüs, halsizlik ve öksürük belirtilerine neden olabilmektedir. Kişiden kişiye bulaşabileceğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Langya virüsü yoğun olarak kır farelerinde görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre tespit edilen vakalar ciddi değildir. Buna rağmen doğada olan ve kişileri enfekte edebilen birçok oranda virüs bulunmaktadır ve bu virüsler öngörülemeyen problemlere neden olabilmektedir. Bu yüzden alarmda olmaya ihtiyaç duyulabilmektedir. Köpeklerin yüzde 5'inin ve keçilerin yüzde 2'sinin de virüs testleri pozitif çıktı. Köstebek gibi memeli hayvanların virüsün doğal rezervuarı olabileceği düşünülüyor.

Langya Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Langya virüsü 2018 yılında Çin'de ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre virüs kişilerde ilk olarak 2019 senesinde tespit edilmiştir, En son vakalar 2022 yılında görülmüştür. Hayvanlar üzerinde belirli testler yapılmıştır, 262 fare ile gerçekleştirilen çalışmada dörtte birinde LayV viral RNA'sı bulunmuştur. Bu nedenle uzmanlar, Langya virüsünün sivri fareler de dahil insanlara hayvanlardan bulaştığını düşünmektedir. Bununla birlikte köpeklerin yüzde 5'inde keçilerin ise yüzde 2'sinde de bu virüse rastlandı. Langya virüsünün belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Bitkinlik
  • Öksürme
  • Yeme bozukluğu
  • Ateş
  • Bulantı
  • Kaslarda ağrı
  • Yorgunluk 

Yapılan araştırmalara göre, kişilerin virüsten ne derece etkilendiklerini tespit etmek için hasta olan kişilerde gözlemlenen belirtiler incelenmiştir. Yukarıda belirtilen semptomlar, langya virüsüne yakalanan kişilerde gözlemlenmiştir.

Langya Virüsü Nasıl Bulaşır?

Langya virüsüne yakalanan kişilerin etkisinde kaldığı en yaygın belirtiler arasında yüksek ateş bulunmaktadır. Bunun ile birlikte halsizlik, öksürük, yemek yeme isteksizliği, kaslarda ağrı ve bulantı tespit edilmiştir. Langya virüsüne yakalananların yaklaşık yüzde 35'i karaciğer problemleri yaşamaktadır, hastaların yüzde 8'i ise böbrek fonksiyonlarında bir düşüş yaşamaktadır.
Langya virüsü, genel olarak yarasalarda bulunmaktadır. Bu virüs ölümcül bir patojen içeren Nipah virüsü ile aynı genden gelen virüs olarak saptanır. Langya virüsü damlacık kanalı ile kişiden kişiye geçebilir. Kişilerde grip gibi semptomlar gözlemlense de, şimdiye kadar langya virüsüne yakalanan hastaların hiçbiri yaşamını kaybetmedi. Virüsün bireyden bireye nasıl geçtiği ile alakalı araştırmalar devem etmektedir.

Langya virüsü, Çin'de ilk defa insanlarda oluşan, ölümcül bir mikrop oluşturan Nipah virüsü ile aynı aileye ait henipavirüstür. Genellikle yarasalarda gözlemlenir.
Langya virüsü 2018 yılında Çin'de meydana gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre virüs kişilerde ilk olarak 2019 senesinde tespit edilmiştir, En son vakalar 2022 yılında görülmüştür.
Langya virüsü damlacık kanalı ile insandan insana bulaşabilmektedir. Kişilerde grip gibi semptomlar gözlemlenmiştir. Şu ana kadar langya virüsüne yakalanan kişilerin hiçbiri hayatını kaybetmemiştir. Virüsün bireyden bireye nasıl geçtiği ile alakalı araştırmalar devem etmektedir.
Şu an için Langya virüsü bulaşan kişiler arasında ölen bulunmuyor. Bazı uzmanlar virüsün hayvanlardan geçtiğini belirtmektedir ve virüs ölümcül değildir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217