Kulak Tüpü

Kulak tüpü, orta kulak boşluğu ile dış kulak yolu arasında basınç farklılığını düzeltmek amacı ile kulak zarına yerleştirilen kulak tüpü, 4-6 ay kalabilmektedir.

Kulak Tüpü Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kulak tüpü (Ventilasyon  tüpü) takılmasının çocuklarda en sık yapılan cerrahi girişimlerden biridir.

  • İnatçı orta kulak nezlesi,
  • Sık geçirilen akut orta kulak iltihapları
  • Antibiyotik tedavisi sonrası devam eden orta kulak enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır

Çocuklarda ilaç tedavisine yanıt vermeyen dirençli orta kulak enfeksiyonlarında, inatçı orta kulak nezlesi ve iltihabında kulak tüpü tedavisi etkili olmaktadır. Çünkü çocuklarda tedavisi uzun süren kulak rahatsızlıkları çocuklarda şiddetli ağrı ve acıya neden olmaktadır.

Çocuklarda sıklıkla yaşanan orta kulak nezlesi, iltihabı ve enfeksiyonlarda kulak tüpü uygulamasının olumlu sonuçlar vermektedir. Kulak tüpü’nün uygulanıp uygulanmayacağına doktor karar verip tedaviyi başlatmalıdır.

Halk arasında kulak tüpü olarak bilinen “ventilasyon” tüplerinin orta kulak boşluğu ile dış kulak yolu arasında basınç farklılığını düzeltmek amacı ile kulak zarına yerleştirilen, genel olarak makara şeklinde ve ortasında bir kanalı olan tıbbi malzemedir. Kulak tüpü hastaya takıldığında gerekli tedavi planına göre hastanın kontrol edilmesi ve tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Kulak Tüpünün Yararı Nedir?

Kulak tüpü uygulamasının değişik oranlarda olmak üzere bazı komplikasyonlara yol açabilmektedir.

  • Kulak akıntısı,
  • Kulak zarında incelme ve yüzeysel kireçlenme,
  • Kalıcı perforasyon,
  • Orta kulağa düşme gibi komplikasyonlardır
  • Ancak ventilasyon  tüpü uygulaması ile elde edilecek yarar daha fazladır.

Kulak Tüpünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak tüp takıldıktan sonra bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüp takılan çocukların banyoda, özellikle denizde  ve yüzme havuzlarında vazelinli pamuk ya da uygun bir kulak tıkacı ile dış kulak yolu kapatılarak suyun  tüpten orta kulağa girmesi önlenmelidir. Ayrıca hekimin önerdiği takip programına mutlaka uyulması gerekmektedir.

Kulakta Tüpü Kulakta Ne Kadar Kalmalıdır?

Tüplerin kulak zarında genellikle 4-6 ay kalmaktadır ve sonra kendiliğinden düşmekte veya doktor tarafından alınmaktadır. Ancak orta kulaktaki hastalığın devam etmesi durumunda kulak tüpünün daha uzun süre tutulması gereken durumlarda bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda doktor tedavinin uzaması gerektiğine karar verir ve tedavi planı çizer. Kulak tüpü olan uygulanan hastalar doktoru ile iletişimde olup, doktor koordinatörlüğünde hareket etmelidir.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217