Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kulak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Kulak sağlığı için yapılması gerekenler, hepimiz çevremizle iletişim kurmak için işitme duyusundan yararlanmak zorundayız, sözel iletişim sırasında yararlandığımız işitme duyusu, sesin iç kulak ve işitsel sinir sistemi tarafından algılanması sürecidir.

  İşitme duyusu, insan  için  anadilin  ve  konuşmanın öğrenilmesi ve sözel iletişimin sürdürülmesi için mutlak olması gereken  bir duyudur. 

  Bir çok nedeni olan doğumsal  işitme  kayıpları  çocuklarda konuşmanın öğrenilememesine yol açar. Bu durum çocuk, ailesi ve toplum için büyük bir sorundur. İşitme kaybının erkenden  farkedilmesi ve düzeltme için gerekenlerin zaman kaybetmeden yapılması çok önemlidir. 
  Doğumsal işitme kaybı olmayan ancak daha sonra bir çok hastalık nedeniyle işitme kaybı ortaya çıkan çocuklarda da aynı sorun yaşanabilir. Hafif derecede bir işitme kaybı  bile  çocukların okuldaki başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Dış kulak yolu  enfeksiyonları yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen hastalıklardandır, işitme kaybı yapabildikleri gibi daha çok ağrı ile belirti verirler. Orta kulak iltihapları da işitme kaybı ve ağrıya yol açarlar, sık tekrarlayan  akut  orta kulak iltihaplarının ve özellikle tedavi edilmemiş kronik orta kulak iltihaplarının kulağın anatomik özellikleri nedeniyle yüz  felci, iç kulak iltihabı gibi durumlara, ayrıca  menenjit ve beyin-beyincik abseleri gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açma ihtimalleri vardır, bu nedenle etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmeleri çok önemlidir.

  Kulak Sağlığının Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

  Kulağımızda çevreden gelen sesleri merkezi sinir sistemimize ileten yapının yanı sıra vücudumuzda dengeyi sağlayan sistemlerin bir bölümü de bulunur, bu özellik nedeniyle bir bölüm kulak hastalıkları baş dönmesi ve dengesizliğe yol açarlar. Bu durum da düşmelere  ve  genel  vücut   ve  kafa  travmalarına neden olabilir.

  Tek taraflı işitme kayıplarında çevreden gelen seslerin örneğin araçların korna seslerinin yönünün saptanmasında zorluk yaşanabilir, iki taraflı işitme kayıplarında   da  çevreden   gelen  bu  uyarıcı sesler hiç  algınamayabilir  ve sonuç olarak kişinin bir kazaya uğrama  ihtimali artar.

  Sağlıklı Bir Kulak İçin Öneriler 

  İşitme kaybına neden  olan faktörler düşünülecek olursa bir çok durumda önleyici tedbirler yararlı olur, örneğin dış kulak yoluna herhangi bir cisim sokup temizlemeye uğraşmamak, özellikle sık olarak suyla temas edilen durumlarda dış kulak yolunu ıslak bırakmamak,  çocukların dış kulak yoluna yabancı cisimleri sokmalarını önlemek, orta kulak iltihaplarını ve kulak nezlelerini önlemek için  çocukların sigara dumanına maruz kalmamalarını sağlamak, orta kulak iltihaplarını zamanında ve etkili bir şekilde tedavi etmek,  ototoksik ilaç kullanmamak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlememek , gürültülü ortamlarda çalışırken kulağı koruyucu malzemeler kullanmak   bunlar arasında sayılabilir.

  Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2023
  Yayınlama Tarihi: 01 Mart 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Kulak Burun Boğaz Tıbbi Kadro
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217