Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Krup Hastalığı Nedir?

Çocuğunuzun gece havlamayı anımsatan bir öksürükle uyanması ve soluk alıp vermede sıkıntı yaşamasının nedeni krup hastalığı olabilir. Bu hastalık halk arasında yalancı kuşpalazı olarak da bilinir. Meydana gelme nedeni virüsler olan bu hastalık, enfeksiyondan kaynaklanan üst solunum yolu tıkanıklığıdır, 6 ay-3 yaş arası çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Krup rahatsızlığında ana nefes borusunda olan girişin şişmesi ile meydana gelen öksürük ve nefes darlığıdır.

Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Krup hastalığı belirtileri rahatsızlığın başlangıcında nezleyi andırmaktadır, hafif geçer ancak bir zaman sonra daha çok rahatsız eder. Çocuk gece aniden başlayan, havlama eklinde kaba bir öksürük ile uyanır. Nefes alıp verme esnasında değişik bir ses duyulur, ses kısık, boğuk ve kaba şekilde çıkar. Krup hastalığına yakalanan çocuklar ağladığı zaman tiz, boğuk bir ses çıkarırlar. Çocuk nefes alırken zorluk geçen, ani nefes alır, huzursuzdur, ağız çevresinde, dudak ve tırnaklar morarma meydana gelebilir, lenf düğümlerinde şişme görülebilir ve bu kısımlarda kızarıklıklar yaşanabilir. Ateşlenme görülmeyebilir. Semptomlar genel olarak gece vakti çocuk uyurken şiddetlenir. Kruplu çocuklarda kulakta enfeksiyon ve zatürre görülebilir.

Krup Hastalığı Kimlerde En Sık Görülür?

Krup hastalığı, bilhassa 6 ay-3 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Bu hastalık sonbahar, kış ve bahar aylarında daha yaygındır. Enfeksiyon, virüs ve bakterilerin neden olduğu alt solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Krup, erkek çocuklarda kızlara oranla daha yaygın görülür.

Krup Hastalığı Neden Olur?

Krup rahatsızlığı; genellikle viral bir enfeksiyon sonucunda gelişim gösterir. Virüsler, enfeksiyonlar, bakteriler bu hastalığın yaygın olarak görülen sebepleri arasındadır. Rahatsızlık, genellikle viral enfeksiyon sonucunda geliştiği için bulaşma riski vardır. Havada, virüsü içinde bulunduran damlacıkların solunum yolu ile alınması ile virüs bedene girmiş olur. Bunun ile birlikte virüsle temas eden eşyalara temas edilmemesi ve ardından ellerin ağız, burun ve göze sürülmemesi de virüsün bedene alınmasına yol açar.

Kruptan Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

Krup rahatsızlığına yakalanmamak için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Öteki viral enfeksiyonlarda yaşandığı gibi krupta da temel korunma yöntemleri temizlik kurallarının yapılmasıdır. Kurptan korunmak için uyulacak kurallar şu şekildedir;

  • Elleri sabun ve su ile yıkamak
  • Hastalığa yakalanan kişi ile araya mesafe koymak
  • Öksürük ve hapşırma gibi durumlarda ağızı dirsek ile kapatmak 
  • Çocuklarında krup rahatsızlığı olan aileler çocuklarını en az üç gün süre okul, kreşe gönderilmemesi de rahatsızlığın yayılmasını engellemeye katkı sağlar.

Krup Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Uzmandan destek alan ebeveynlere; hastada olan semptomların ne olduğu, devam eden, hangi durumlarda şiddetli olup azaldığı gibi sorular sorulabilir. Krup rahatsızlığının teşhis edilmesinde genel olarak hastanın öyküsü ve fizik kontrol yeterlidir. Uzman hasta olan bireyin solunum esnasındaki davranışlarını gözlemler. Hasta olan bireyin göğsünü steteskop ile dinler. Hasta kişiye boğaz kontrolü uygulanır. Bütün bunlar neticesinde teşhis yapılır.

Krup Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup hastalığı tedavisi, semptomların ağırlığına ve hasta olan kişinin genel durumuna göre uygulanır. Hasta kişilerin birçoğu evde uygulanan tedavi ile sağlığına kavuşur. Evde tedavi ile iyi olmayan veya şiddetli semptomları bulunan hastaların ise hastane ye yatışı gerekebilmektedir. Hastanın semptomlarına ne göre ilaç tedavisi uygulanabilir. Hava yollarında gelişen şişliği aza indirmek ve böylece solunumu hafifletmek adına kişiye kortikosteroid tedavisi uygulanır. Gerekli görülürse inhaler tedaviye geçilir. Ağır semptomları olan kişilerin yakın olarak takibinin yapılması için gerekli tedaviyi görebilmeleri için hastaneye yatması gerekebilmektedir.

6 ay-3 yaş arasında olan çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Bu rahatsızlık enfeksiyon, bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Sonbahar, kış ve baharda çok daha yaygın olarak görülür.
Bulaşıcı bir rahatsızlıktır, genellikle hafif geçirilir. Viral krup görülen çocukların hepsi rahatsızlığı bir süre sonra bir problem yaşamadan geçirir. Bu durum kalıcı bir hasara neden olmamaktadır.
Bilhassa evde tedavi gerektirmekte olan krup teşhisi konmuş olan çocukların tamamında tedaviye gerek duyulmamaktadır. Çünkü hafif seviyede ilerleyen vakalardır. Genel olarak 20-30 dakika boyunca bir soğuk buhar işlemi, bol miktarda sıvı alımı ve ateşin çıkmaması için de ağrı kesicilerin alınması yeterli olabilir.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 02 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,