Covid Mutasyonu ve B117 Virüsü

Covid Mutasyon

Covid mutasyon (b117), bütün virüslerde mutasyona uğrama gibi bir durumu söz konusudur. Bu durum bazı virüslerde daha fazla olabilmektedir. 

Grip virüsü ve koronavirüs gibi virüsler daha fazla mutasyona uğrayabilmektedir. Bu mutasyonu her zaman kötü olarak algılamak ve değerlendirmemek gerekmektedir. 

Bazen bu mutasyon yani antijenik değişiklik iyi yönde de olabilmektedir. Bu durum yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yayılma hızı fazla olsa da kişilerdeki ölüm oranları düşmüştür. Bu da mutasyona uğrayan virüsün ölüm oranının daha düşük olduğu anlamına gelmektedir. Kısacası bulaşma oranı daha fazla fakat ölüm oranı daha düşük olabilmektedir.

Mutasyona uğrayan virüsün daha çok bulaşması kötü anlama gelmemelidir. Çok kişiye bu virüs bulaşabilir fakat önemli olan hafif geçirmesidir. Bu durumda bize avantaj sağlayabilir yani toplumdaki bağışıklık bu şekilde artmış olur ve doğal olarak hasta olup atlatmış olanların sayısı arttıkça doğal yolla toplum aşılanmış gibi olmaktadır. Bu da zaten toplum tarafından en istenen durum olmalıdır.

Vücut covid mutasyona nasıl tepki verir?

Covid mutasyon b117, eğer virüsün hasta yapma olasılığı düşük hale geldiyse bu durumu vücut hafif olarak geçirir ve hafif karşılık verir. 2020’deki virüs ile enfekte yani hasta olduk ama 2020’nin sonlarında yeni yapıda bir virüs çıktı biz bu virüsüde alabilir ve yeniden hasta olabiliriz. Vücudumuz bu duruma ilk hasta olduğu gibi tepki, verebilir. Bu tepki mutasyonun durumu ile ilgilidir. 

Virüsün ( covid mutasyon) b117 eğer virüs hastalık yapma yeteneği yüksek bir hale dönüştüyse tabii ki onu aldığımızda daha ağır geçiririz. Ama hastalık yapma yeteneği düşük bir hale dönüştüyse (covid mutasyon) b117 ikinci enfeksiyonumuzu ya da ilk kez geçiriyorsak daha hafif bir şekilde geçiririz. Mevcuttaki virüsün nasıl bir mutasyon geçirdiği bu noktada önemlidir.  

Aşılar mutasyona karşı etkisiz kalabilir mi? 

Aşılar üretilirken mevcuttaki virüs dikkate alınarak yapılır. Bilinen virüse maruz kaldığımızda vücudumuz doğal olarak antikor üretir. Üretilen aşıların hepsi maruz kalınan virüse göre üretilen aşılardır. Bu üretilen aşılar o virüse karşı kişileri koruyacaktır ve kişiler bağışıklık kazanacaklardır.  Aşının esas amacı toplumun bağışıklık kazanması ve korunmasıdır. Üretim aşamasını bitirip dağıtım aşamasına geçen aşılar mevcutta bizi yeni virüse karşı direk olarak koruyamaz. Bu durum grip yani influanzada da geçerlidir. Bu aşıların da insanlara her yıl yapılmasının nedeni antijenik yapısının değişmesinden kaynaklanmaktadır.  Geçen sene yapılan aşılar o yılın virüsüne karşı koruyuculuk içermez. Muhtemelen bu durum Covid – 19 yani korona aşısı için de aynı olacaktır.

Aşının içeriğine bakıldığında mevcuttaki virüs dünyada daha fazla olduğundan koruyuculuğu olacaktır. Yeni çıkan virüs yani mutasyona ( covid mutasyon) b117 uğrayan virüs daha az görülmektedir. Hiçbir aşıdan yüzde yüz korunma beklenemez fakat yüzde ne kadar iyi olursa korunmada o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden toplumda en çok görülen virüse karşı aşı koruyucu olacaktır. 

Paylaş: