Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kinoa, içeriğinde yer alan güçlü besin öğeleri ile buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin tüm bölümlerini kapsar. Yüksek lif içeriği bulunan tam tahıllar, güçlü birer vitamin, mineral ve fitokimyasal kaynaklarıdır. Besin değeri bakımından güçlü olan tam tahıllar; kalp sağlığına iyi gelir ve kanser gibi hastalıkların oluşmasını önlemede etkilidir. Yüksek lif özelliği ile bu besinler sağlıklı ve dengeli beslenme bakımından sık tercih edilir.

En sık tercih edilen çeşitleri arasında beyaz, kırmızı ve siyah kinoa bulunmaktadır. Kullanım alanı ve besin değerleri farklı olabilen bu gıdaların vegan ve vejeteryan beslenmelerde temel gıda olarak yer alır. 
Yetiştirme bakımından kolay, besleyici ve glutensiz ürünlere olan taleplerin artması ile birlikte çok fazla tercih edilen ve oldukça faydalı bir besindir. Kilo kontrolünde ve kabızlığı önlemede faydalıdır. Çölyak hastalığında ve gluten hassasiyeti bulunan kişilerin diyet programlarında da yerini alır. 
Bunların yanı sıra kinoa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güçlü bir protein kaynağıdır
 • Yüksek lif içeriği ile bağırsakları destekler ve kabızlığı önler
 • Doyuruculuğu yüksek ve tokluk hissi sağlar
 • Vitamin ve mineral bakımından yüksek özelliğe sahiptir, 
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Kansızlığı önler
 • Sindirimi kolaydır ve şişkinlik hissi yapmaz
 • Az yağ içerir ve kalorisi düşüktür
 • Kan şekerini dengeler
 • Kasları güçlendirir ve destekler
 • Sinir ve kemik gelişimine katkı sağlar
 • Bağışıklığı güçlendirir

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Tüketimi bakımından pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Pişirme yöntemi olarak da pirinç ve bulgurla benzerlik taşır. Haşlama ya da yağda kavurma yöntemiyle de pişirilebilir. Yemeklerde kullanımı bakımından çok fazla çeşide sahiptir. 
Pişirme işleminden sonra soğutularak salatalara da eklenebilir. Doyurucu özelliği ile salatalarda kullanan kişilerde tokluk hissi sağlar.
Yulaf lapası olarak da kullanılabilir. Sevilen meyvelerin üzerine eklenebilir ve hafif bir kahvaltı yapmak isteyenler tercih edebilir.
Dolgun dokusuyla köfte yapımında kullanılabilir. Aynı şekilde pişmiş olarak sebze köftelerine lezzet katar. Ekmek yapımında, pizza yapımında, kek ve kurabiye yapımında, tatlı yapımında kullanılarak tüketilebilir.
İçecek ve sıvıların içerisine karıştırılarak da tüketilebilir. Bu şekilde gün boyu enerji sağlar. Protein bakımından güçlü ve doğal bir içecek tercih etmek isteyenler bu şekilde kullanabilir.
Çorbalarda ya da tavuk gibi yemeklere de eklenebilen besin, sağlıklı beslenme konusuna dikkat eden ve kilo problemli yaşayan kişilere fayda sağlar. 

Kinoa Kalori ve Besin Değerleri

Sağlık açısından önemli olan besin, yüksek lif oranı ile uzun süre tok tutma özelliği taşımaktadır. Yaklaşık olarak pişmiş bir porsiyonu 100 gram olan kinoa besin değerleri şu şekildedir:
Kalori: 115
Karbonhidrat: 21 gram
Protein: 5 gram
Yağ: 2 gram
Lif: 3 gram
Bunların yanı sıra; A Vitamini, B1, B2, B3, B6 vitamini, C Vitamini, Folik Asit (B9), E Vitamini, D Vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, magnezyum, sodyum ve çinko içermektedir.

Kinoa Zayıflatır mı?

Yüksek lif içeriği ile kişilerde uzun süre tokluk hissi sağlayan besin, düzenli ve dengeli beslenme programlarını uygulayan kişilerde kilo vermede yardımcı olur. Protein açısından güçlü ve metabolizmayı hızlandıran besin kişilere enerji verir. Glisemik indeksi düşük ve şeker düzeylerini dengeler. 
Açlık durumunu kontrol ederek aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilere de yardımcı olur. Bu nedenle diyet programlarında sık tercih edilen ve iyi bir alternatif olarak görülen bir besindir.

Kinoa Ne Kadar Tüketilmeli?

Farklı beslenme ve çeşitlilik bakımından birçok özelliği bulunan bir besindir. Ayrıca kullanım amacına bağlı olarak da tüketimi farklılık gösterebilir.
Besleyici özelliklerinden faydalanmak için haftada 2 veya 3 defa günlük iki porsiyon şeklinde tüketilebilir.
Yemeklerinize eşlik etmesi açısından ve diyet programlarında kullanılabilen besini 3 ya da 4 kaşık tüketebilirsiniz. 

Kinoa Zararları Nelerdir?

Vücuda ve insan sağlığına pek çok faydası olan besinin, diğer tüm besinlerde olduğu gibi aşırı tüketildiği durumlarda zarar verebilir. Bu neden tüketimi ölçülü bir şekilde yapılmalıdır. 
Kan sulandırıcı özelliği ile fazla tüketen kişilerde farklı kanamalara yol açabilir. Kan hastalığı taşıyan bireylerin tüketmeden önce uzmanlara başvurması gerekmektedir. 
İçeriğinde yer alan saponin ve fitik asit özelliği ile birtakım vitamin ve minerallerde emilimi güçleştirir. Vitamin ve mineral eksikliği olan ya da besin takviyesi alan bireylerin de dikkatli tüketmesi önemlidir.

Diyet programlarında kilo vermek isteyenler için kullanılan bir besindir. Haşlama, pişirme veya yağda kavurma yöntemleri ile tüketilebilir. Kilo vermek isteyenler için faydalıdır. Uzun süre tokluk hissi sağlar.
Farklı tahıllara oranla daha yüksek lif içeriği taşır. Lif özelliği ile uzun süre tok tutar. Bağırsak hareketlerini düzenler.
Sindirimi bakımından kolay ve hızlıdır. Kabızlık yaşayan kişiler kullanabilir. Uzun süre ve aşırı kullanımı zarar verebilir. Bu nedenle herhangi bir hastalığı olan kişilerin doktor tavsiyesi ile kullanması ve ölçülü kullanması gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 23 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,