Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki hastalığı, çocukluk dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan ve çocuklarda kan damarlarının iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Çocuklarda kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. Özellikle 5 ve 6 yaş çocuklarda ortaya çıkan bu hastalık; yüksek ateş, deride soyulma ve döküntü, el ve ayaklarda şişlik, dil ve gözlerde kızarıklık gibi belirtilerle kendini belli eder. Hastalığın etken nedeni ise virüslerdir.

Tedavi edilmesi halinde genellikle kalıcı bir hasara neden olmaz ve kalıcı hasarın ortaya çıkma ihtimali çok az olur. Tedavi edilmediği durumlarda uzun süreli kalp rahatsızlıklara yol açabilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kawasaki hastalığının nedeni kesin olarak bilinmese de bu duruma yol açabilen bazı etken faktörlerin olduğu düşünülür. Bu faktörler arasında virüsler, genetik yatkınlık ve kimyasallara maruz kalma gibi durumlar yer alabilir. 
Kawasaki sendromu önlenebilir bir hastalık değildir. Hastalığın tedavi edilmesinin ardından nadir de olsa tekrarlama ihtimali vardır. 
Mevsimsel geçişlerde de bu hastalığın görülme ihtimallerinde artış yaşanabilir. Yapılan araştırmalar sonucu hastalığın daha sık görüldüğü dönemler ise ilkbahar ve kış dönemleridir. 

Kawasaki Hastalığı Risk Faktörleri

Çocuklarda sık karşılaşılan kawasaki hastalığının risk faktörleri 3 grupta sınıflandırılmaktadır. Bu faktörler yaş, cinsiyet ve etnik köken olarak 3’e ayrılmaktadır.  

Yaş: Çocuklarda risk faktörü olarak görülen durum 5 yaş ve altıdır. 

Cinsiyet: Kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında bu hastalığın görülme riski çok daha fazladır.

Etnik Köken: Çocukların yaşadıkları ülkelere bağlı olarak hastalığı ortaya çıkma riski artabilir.

Kawasaki Hastalığı Komplikasyonları

Çocuklarda kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir ve kalple ilgili bazı komplikasyonlara yol açabilir. Erken teşhis ve doğru tedavi uygulanması halinde tedavi edilebilir. Erken teşhis ve doğru tedavide kalıcı bir hasar nadir olarak görülür.
Çocuklarda kalp ile ilgili ortaya çıkabilecek komplikasyonlar şu şekildedir:

 • Kalbe kan taşıyan kan damarlarının iltihaplanması 
 • Koroner arterlerin iltihaplanması 
 • Kalp kasının iltihaplanması 
 • Kalp kapağı problemleri

Yukarıda verilen herhangi bir komplikasyon kalbe zarar verebilir. Koroner arterlerin iltihaplanması, arter duvarında zayıflama ve şişme (anevrizma) gibi sorunlara yol açabilir. 
Anevrizmalar, kalp krizine neden olabilecek kan pıhtılaşması ihtimalini artırmaktadır. Ayrıca iç kanama gibi hayati riske neden olabilen durumların riski de ortaya çıkabilir. 

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı belirtileri hızla ortaya çıkabilir. Semptomlar da çoğunlukla 3 aşamada meydana gelmektedir. Hastalığın başlamasından itibaren ilk 10 gün içinde tedavi edilmesi, hasarın kalıcılığını ve şiddetini büyük oranda azaltır. 
Hastalığın her aşamasında farklı semptomlar meydana gelir. Kawasaki sendromunda ilk aşamanın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • 5 günden fazla süren yüksek ateş (ateş düşürücü etkili ilaçlar kullanılsa da ateşin düşmediği durumlar) 
 • Kırmızı gözler
 • Göğüs ve genital bölgede deri döküntüsü veya soyulmalar
 • El ve ayaklarda kızarıklık ve şişlik
 • Boyun kısmında şişmiş lenf bezleri
 • Ağızda ve dudaklarda kuruluk ve çatlama
 • Kırmızı ve çileğe benzer şişmiş dil 

İkinci aşamada, belirtiler şunları içerir:

 • Eklemlerde ağrı
 • Karın ağrısı
 • Mide problemleri
 • Bulantı ve kusma
 • İshal
 • El ve ayaklarda deri soyulması

Hastalığın son aşaması olan üçüncü aşamada, komplikasyonlar gelişme göstermedikçe semptomlar yavaşça kaybolma eğilimindedir. Normale dönmesi 8 hafta kadar sürebilir.

Kawasaki Hastalığı Tanısı

Hastalığın teşhis edilmesi için özel bir test yoktur. Doktor fizik muayene yaparak çocukta gelişen belirtileri sorabilir. Hastalığa tanı konulması, farklı hastalıklarla karıştırılmaması ve hastalığın bireyin kalbini etkileyip etkilemediğini belirlemek için birtakım testlerin yapılması gerekebilir. 

Kawasaki hastalığı tanısı için doktor tarafından gerekli görülmesi durumda istenebilecek testler şu şekildedir:

Kan Testleri
Kan testleri farklı hastalıkların şüphesini ortadan kaldırmaya ve kan hücresi sayısını belirlemeye yardımcı olur. 

Elektrokardiyogram (EKG)
Kalp atışının elektriksel uyarılarını ölçmek için cilde elektrotlar takılır. Kawasaki sendromu hastalarında kalp ritim sorunları olabilir.

Ekokardiyografi
Kalbin fonksiyonlarının incelenmesi ve kalbin nasıl çalıştığını görebilmek için yapılır. Ultrason görüntüleri kullanılarak yapılır ve koroner arterlerle ilgili sorunları tanımlamaya yardımcı olabilir.

Kawasaki Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı tedavisi, erken ve doğru yöntemlerinin uygulanması ile mümkündür ve vakalarda nadir olarak kalıcı hasar kalır. Tedaviye en kısa sürede başlayarak oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilebilir. Uzman doktor tarafından uygulanan ilk tedavide amaç, yüksek ateşin düşürülmesi, oluşan iltihapların azaltılması ve kalp hasarını önleme yönündedir. 
İlk tedavi sonrası doktor, hastalığın durumuna bağlı olarak tedavi planlamasını yapar. Vakalarda koroner arter anevrizması gelişmesi görüldüğünde pıhtılaşmayı önlemek için ilaç tedavisine en az 6 haftalık bir süre ile devam edilmesi gerekir. 
Tedavi sırasında grip ve benzeri hastalık ya da suçiçeği geçiren çocukların kullanılan ilaçları anında bırakması gerekir.
Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda Kawasaki sendromu yaklaşık 10 ila 12 gün sürebilir. Ancak bu durum kalpte gelişebilen komplikasyonlara göre uzayabilir. Çocuklarda kalp rahatsızlıklarının geliştiği durumlarda düzenli olarak doktor kontrolü yapılması gerekir.

Koroner arter anevrizması geçiren çocuklara uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri şunlardır: 

Antikoagülan İlaçlar: Pıhtılaşmanın ortaya çıkmasını engellemek için kullanılan ilaçlardır.

Koroner Anjiyoplastisi: aralan arterleri ve hastalıklı damarı açmak için kullanılan yönteme denir. 

Stent Yerleştirmek: Damarlarda tıkanma olması sonucunda, damarları açmak ve tekrardan tıkanmasını engellemek için stent adı verilen cihazın yerleştirildiği işlemdir.

Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda uzun süreli kalp komplikasyonları gelişebilir. Bu gibi durumlarda ciddi kalp problemlerine, kalıcı hasara ve hayati riske neden olabilir. Bu nedenle tedavinin ertelenmemesi ve hızla başlatılması çocukta oluşabilecek kalıcı hasar risklerini en aza indirir.
Hastalığın etken nedeni virüslerdir ancak neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Genetik yatkınlık, virüsler ve kimyasallara maruz kalma gibi durumlarda ortaya çıktığı düşünülür.
Nadir olarak karşılaşılan bu hastalık özellikle çocuklarda görülmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda kalp komplikasyonlarına ve kalpte kalıcı hasara yol açabilir. Hastalığın erken teşhis edilmesi ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması önemlidir.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 20 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Benzer Yazılar
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,