Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Karaciğer Hastalığının Ciltteki Etkilerİ

Karaciğer hastalıkları ciltte etkiler bırakır. Birçok kişi ciltte meydana gelen sivilcelerin karaciğerde gelişen herhangi bir problemden oluşup oluşmadığını merak etmektedir. Uzmanlara göre deride meydana gelen bazı farklılıkların karaciğer rahatsızlığının ilk ipuçlarındandır. Bu semptomları bilmek, karaciğer hastalıklarının erken tanısı için oldukça önemlidir.

‘’Ciltte meydana gelen sivilceler, karaciğerde gelişen bir problemin belirtisi olabilir mi?’’ sorusu hemen herkesin aklına gelmektedir. Sivilce ve karaciğer rahatsızlıkları arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır, fakat karaciğer rahatsızlıkları ciltte birtakım benzer problemler ile beraber olabilir.
Karaciğer, vücudun en büyük ikinci önemli organıdır. Burada gelişen problemler deride zedelenmelere sebep olmaktadır. Karaciğerde bir problem yaşanırsa deride sararma, kaşınma, nokta şeklinde kızarıklık, saçların dökülmesi ve tırnak yapısının bozulması gibi faktörler görülebilir.

Karaciğer Hastalığı Ciltte Hangi Belirtileri Gösterir?

Karaciğer fonksiyonunda görülen hasarlar ciltte bazı belirtiler ile kendini gösterir. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz;
Cildin sararması: Bilirubinin en önemli semptomu olarak bilinen sarılık, genel olarak serum bilirubin oranları 2.5 ya da 3.0 mg/dL'yi geçtiği zaman fark edilmektedir. Hiperbilirubinemi safra kesesine sarı-yeşil rengi veren madde olarak açıklanabilir. Safrada oluşan bozulmalar deri ve gözde sarılık ile kendini belli eder.
Kaşınma: Karaciğer hasar görür ise karaciğer aracılığı ile salgılanmayan safra tuzu ve toksik cisimler kaşınmaya sebep olur.
Noktasal kızarıklık: Ufak kılcal damarların genişlemesine karakterize olan nokta şeklinde kızarıklıklar görülebilir. Bu kızarıklıklar genel olarak yüzde ve gövde kısmında gelişmektedir. Bu damarlara baskı yapılırsa soluklaşır, baskı kalktığı zaman yeniden kendisini gösterir. Buna sebep olarak bedende östrojen artışı sorumlu olmaktadır. Karaciğer rahatsızlıklarında östrojenin karaciğerde yıkımın eksilmesine bağlı olmaktadır. Bunun haricinde karaciğer rahatsızlıklarında dalakta büyümeye bağlı trombosit yıkımı yaşanır. Buda ciltte lezyonların hasar görmesine sebep olur.
Avuç içinin kızarması: Bu gözlem palmar eritem olarak adlandırılır. Fazla prostasiklinden kaynaklıdır, karaciğer sirozu bulunan kişilerin yüzde 24’ünde görülür.
Deride kaşıntılı nodüllerin gelişmesi: Genel olarak kol kısmında omuz kısmında ve bacaklarda gelişmektedir. Birkaç mm’den 1cm’ye kadar değişmekte olan kalınlıktadır genellikle hepatit C sirozuna sahip kişilerde saptanmaktadır. Nodülün bulunduğu kısım çizildiği zaman ya da hasar gördüğünde oluşum gösterme durumu daha faladır. Bundan dolayı de ciltte kaşınma yaşayan insanlarda nodüller daha fazladır.
Ciltte morarma: Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerde pıhtılaşma hasar gördüğünden dolayı en küçük darbede ciltte morarma yaşanır.
Karaciğerde proteinlerin birikmesinden dolayı gelişen cilt farklılıkları: Bunların haricinde dışında porphyria cutanea tarda adlı oldukça ender rastlanan kalıtımsal bir metabolizma rahatsızlığında karaciğer bağlantılı; ağrı yapan kabarcıklar, yara izleri, ten renginde farklılıklar görülür. Güneşte kalındığı zaman genel olarak; el kısımları, kollar, kulaklar, boyun kısmı ve yüz bölgesi gibi açıkta olan bölgeler de kaşıntı ve döküntü yaşanmaktadır.

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğer bedenimizin en önemli ikinci organıdır. Bu yüzden karaciğeri korumak için sağlıksız beslenilmemesi gerekir. Egzersiz yapmak ve az kalorili besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Bunun haricinde karaciğer yağlanması yaşayan kişiler normal kilo oranlarına kavuşmalıdır. Karaciğer sağlığını korumak ve yağlanma sorularına karşı yaşamınıza aşağıdaki sağlıklı gıdaları ilave edebilirsiniz;
Elma sirkesi: Yağlanma problemine karşı etkisi çoktur. Bundan dolayı karaciğer yağlanması problemi yaşayanlar elma sirkesi kullanabilir. Elma sirkesini ılık su veya salatalarıda kullanabilir ve karaciğer yağlanması sorununu çözebilirsiniz.
C vitamini: Karaciğerin sağlıklı olması için C vitamini çok önemlidir. Limonda bu vitamin açısından oldukça zengindir, antioksidan görevi görmektedir.
Papatya meyvesi: Bu meyve ve tohumları karaciğer de oluşan yağlanmaya faydalı çözümler sunmaktadır. 
Kuru yemiş tüketimi: Gün içinde ara öğünlerde bir avuç kuruyemiş tüketmek karaciğer yağlanması sorununa katkı sağlar.
Bunlar ile birlikte sağlık bakımından birçok katkı sunan sebze ve meyvenin tüketimi çoğaltılmalı ve tam tahıl içeriği olan gıdalar tercih edilmelidir, yağ ve şeker seviyesi azaltılmalıdır.

Yüz bölgesinde bilhassa yanakta ve ellerde güneş lekesine benzer kahverengi lekeler oluşması karaciğerin yoğun çalışması veya fonksiyonunu tamamlayamamasından dolayıdır. Bu lekeler pankreas, safra kesesi sorunlarının da oluşmasına zemin hazırlayabilir.
Karaciğer rahatsızlıkları, safra kesesinin tıkanması, siroz hastalığı, hepatit kaşınmaya sebep olabilmektedir. Kronik karaciğer rahatsızlıklarında inat eden kaşınma hayat kalitesini kötü etkilemektedir. Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı gelişmekte olan kaşıntının sırt, en yoğun kaşınmakta olan kısmıdır.
Belirtileri şu şekildedir; karın bölgesinde ağrı, şişlik, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişlik, kaşınma, koyu renkli idrar.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 14 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,