Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül endoskopi, gastroskopi ve kolonoskopi ile değerlendirilemeyen ince bağırsak dahil tüm sindirim sisteminin incelenmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Hastaya hap büyüklüğünde bir kapsül yutturularak kapsül içindeki kamera ile tüm sindirim sistemi incelenir. Kapsül endoskopi özellikle yeri belirlenemeyen mide-bağırsak kanamaları, Crohn hastalığı, uzamış ishal ve karın ağrısı gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Genellikle geleneksel bir endoskop kullanarak ulaşılması zor olan ince bağırsağın görüntülenmesinde sıklıkla kullanılan kapsül endoskopi, ince bağırsak hastalıklarının belirlenmesi için uygulanan önemli bir yöntemdir. 

Kapsül Endoskopinin Özellikleri Nelerdir?

Kapsül; Büyük bir hap boyutunda (11x25 mm, 3-4 gr) kablosuz bir cihazdır ve içinde mini kamera, ışık, mikroçip, anten ve batarya bulunur. Kapsül mide ve bağırsak hareketleriyle hareket eder ve pili bitene kadar binlerce görüntü kaydeder. Normal kapsüllere oranla 9 kat daha fazla fotoğraf çekebilir. Kapsülden gelen görüntüler, radyo frekans dalgaları ile hastanın karnına takılan elektrotlar aracılığıyla taşınır bir kayıt cihazında saklanır. Kapsülün 8 saatlik kullanım süresi vardır.

Kapsül Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kapsül endoskopi, tespit edilemeyen gastrointestinal kanamalarda ve Crohn hastalığı gibi inflamatuar hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca nedeni belli olmayan demir eksikliği anemisi, uzamış ishal, karın ağrısı ve kilo kaybı ile ilerleme gösteren hastalıkların incelenmesinde, ince bağırsak polip ya da tümörlerinin teşhisinde de kullanılan bir tekniktir.

Kapsül Endoskopi Nasıl Yapılır?

Kapsül endoskopi işlemi, aç karnına kişiye bir kapsül yutturularak yapılır. Hasta, kapsülü yuttuktan belli bir süre sonra sıvı ve katı besinler tüketebilir. Hastaya bağırsak hareketlerini artırmak ve kapsülün ilerlemesini sağlamak için hafif yürüyüşler önerilir. Kullanım süresi 8 saat olduğu için bu süre içerisinde tüm ince bağırsakları dolaşarak kalın bağırsağa ilerlemiş olması gerekmektedir. 

Sürecin olumlu ilerlemesi ve sonuç elde edilebilmesi için cihaz bağlantılarının doğru olması ve yerinden çıkmaması önemlidir. Ayrıca ikaz lambaları uzman tarafından kontrol edilmelidir. İşlem sonrasında kayıt cihazı hastadan çıkarılır, bilgisayara bağlanarak tüm resimler bilgisayara aktarılır. Görüntüler uzman tarafından incelenerek bulgular hastaya bildirilir.

Kapsül Endoskopi Endikasyonları

Kapsül endoskopi için birçok endikasyon vardır. Yaygın endikasyon, üst ve alt endoskopik yöntemlerin bir kanama kaynağı bulamamasından sonra ince bağırsakta olduğu düşünülen belirsiz gastrointestinal kanamadır. Video kapsülü, belirsiz gastrointestinal kanamaları %35 ila %77 oranında tespit etme oranına sahiptir. İnce bağırsak kapsül endoskopisinin diğer endikasyonları şunlardır: 

  • Açıklanamayan demir eksikliği anemisi,
  • Crohn hastalığının teşhisi ve Crohn hastalığı aktivitesinin değerlendirilmesi, 
  • Çölyak hastalığının teşhisi ve refrakter çölyak hastalığının değerlendirilmesi, 
  • Polipozis sendromu sürveyansı, 
  • İnce bağırsak tümörleri.
Manyetik alanlardan etkilenir. Bu nedenle alışveriş merkezlerindeki elektronik kontrol ünitelerinden veya hastanelerde bulunan görüntüleme cihazlarından uzak durulması gerekmektedir.
Kapsül endoskopi, genellikle yetişkin bireylere uygulanır. Bunun yanı sıra her yaş grubundan hastaya uygulanabilirken, yutma problemi sebebiyle yaşlı ve küçük çocuklara uzman önerisi üzerine uygulanır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217