Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kanserde erken teşhis çok önemli

  Erken evrede teşhis edilen kanserin tedavi edildiğini belirten uzmanlar,  risk faktörlerinden uzak durulması, gerekli kontrol ve taramaların yapılmasının  son yıllarda kanser ölüm oranlarında azalmalar sağladığına dikkat çekiyor. Kanserlerin % 60-90’ının çevresel faktörden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten uzmanlar, sigara ve alkolden uzak durulmasını, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ve rutin sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

  Dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalığına dikkat çekmek amacıyla Türkiye’de her yıl Nisan ayının ilk haftası Kanserle Savaş Haftası olarak kabul ediliyor.
  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, kanserde erken tanının önemine işaret etti.

  Kanser erken teşhis edilerek kontrol edilebilir

  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, bir kanserde ilk ya da tamamlayıcı cerrahi tedavinin, gerektiğinde normal dokuların ve bölgesel lenf bezlerinin yeterli mesafe bırakılarak birlikte tümörün bütünü ile çıkarılmasını kapsadığını belirterek “Tedavinin birincil hedefi lokal ve bölgesel kontroldür. En basit anlaşılır tanımı ile büyümeden, yayılmadan, sisteme katılmadan, uzak organlara ulaşmadan ortadan kaldırılmasıdır. Sonrasında ise kanser tedavisi kişiselleştirilerek tümörün yapısı, vücudun immün tepkileri ve tümör mikroçevresi ile ilgili bilgilere göre yürütülmesidir. O nedenle erken teşhis edilerek kontrol edilebilir, çıkarılabilir, temizlenebilir zamanda ortadan kaldırılması çok önemlidir” diye konuştu.

  100’den fazla kanser türü var

   “Her ne kadar 100’den fazla kanser çeşidi olsa da oluşması ve çoğalmasını sağlayan sekiz temel değişim ortaya konulmuştur” diyen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, bu değişimleri şöyle sıraladı:

  1- Normalde herhangi bir yara iyileşmesi, onarım gibi durumlarda o hücrelerde kontrollü bir çoğalma oluşarak yeteri kadar doku yapılır. Bu çoğalma sinyallerinin kendi kendine oluşması, özerklik göstermesi.
  2- Bu çoğalma yeterli seviyeye ulaştığında bu büyümeyi engelleyen sinyaller yolu ile büyüme durdurulur. Büyümeyi engelleyen sinyallere duyarsızlık oluşması.
  3- Dokulardaki hastalıklı hücrelerin yok edilmesi için olan planlı hücre ölümünden kaçış.
  4- Sınırsız çoğalma potansiyeli.
  5- Damarlanma ve yayılım.
  6- Uzak organlara gitme.
  7- Beslenmesinin enerji metabolizmasının yeniden programlanması.
  8- İmmün yıkımından kaçış.”

  Erken teşhis ilerlemeyi durduruyor

  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, “Bu özellikleri bulunan kanser için erken teşhis dördüncü aşama sırasında iken sisteme ulaşmadan ortadan kaldırılabilecek, kanserin diğer özelliklerini kazanamadan durdurulmasını sağlayacak en uygun tedavi imkanı sağlar” diye konuştu.

  Kanser oluşumuna genetik ve çevresel faktörlerin etkisi olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, şunları söyledi: “Kanserlerin % 5-20’si genetik faktörlerden kaynaklı olarak genetik kanser varlığına işaret eden faktörler olarak düşünülmektedir.

  1.Normalden genç yaşta gelişimi
  2.Birden fazla yerde başlamış olması
  3.Daha az etkilenen cinsiyette görülmesi
  4.Aynı kanser türünün akrabalarda kümelenmesi.
  5.Kanserin mental retardasyonla beraber olması.”

  İnşaat yıkım alanları kanserojen etki yapıyor

  Şu an kanserlerin %60-90’ının çevresel faktörden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, çevresel etkenleri şöyle sıraladı:

  “Benzidin, benzopiren, kömür katmanı sahası, benzen, etilen, oksit, formaldehit, silgi üreten sanayi, ressam gibi mesleki meziyet, sülfür gibi kimyasallar, yabancı maddeler nedeniyle sürekli irritasyon, insanlarda uzun süre iyileşmeyen yaralar, yanıklar, inflamatuar barsak hastalıkları, Helicobacter pilori, gastrit, asbestos lifleri, silika (inşaat yıkım alanları), sigara dumanı, radyasyon, hepatit B-C, HIV, Epstein-Bar gibi virüsler, aflatoksin ile kontamine yiyecekler. Genetiği ile oynanmış gıdalar, varoluş özellikleri değiştirilmiş yiyecekler kanserojen etkilere sahiptir.”

  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, kadınlarda menopozda hormon replasman tedavisi gibi fizyolojik denge bozucu uygulamaların da çevresel risk faktörleri içerisinde yer aldığını söyledi.

  Kanser türleri kadın ve erkekte farklılık gösteriyor

  Kanser türlerinin kadın ve erkekte görülme oranlarının farklılık gösterdiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, “Erkeklerde en fazla görülen 5 kanser türü; %28 prostat, akciğer, solunum yolları, %9 kolon rektum, %7,8 mide, %6 üriner mesanedir. Kadınlarda en fazla görülen 5 kanser türü ise %29 meme, akciğer, solunum yolları, %9 kolon rektum, %6 uterus korpus, %6 tiroid olarak görülmektedir” diye konuştu.

  Ölümcüllük oranları farklılık gösteriyor

  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, “Cinsiyete göre belirli farklılık bulunmaktadır. Bu kanserlerin ölümcüllük oranları, görülme oranlarından farklıdır. Organın yeri erken teşhisi etkilemektedir. En fazla ölümcül olan kanserler her iki cinste de akciğerler ve solunum yolları kanserleri birinci sıradadır. İkinci sırada erkeklerde prostat, kadınlarda meme, üçüncü sırada erkeklerde karaciğer kadınlarda kolon-rektum kanserleri gelmektedir” şeklinde konuştu.

  Erken evrede teşhis edilen kanser tedavi edilebilir

  Önlenebilir kanser sebeplerinin birinci sırasında sigara, ikinci sırada ise obezite geldiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, “Erken evrede teşhis edilen kanser tedavi edilmektedir. Risk faktörlerinden uzak durulması, gerekli kontrol ve taramaların yapılması, son yıllarda kanser ölüm oranlarında azalmalar sağlamıştır. 2005 yılından beri her yıl % 1.5 oranında kanser ölüm oranlarında azalma kaydedilmiştir. Son 20 yılda ölüm oranları kolektreral kanser, kadın meme kanseri, erkek akciğer kanseri için %30’dan fazla ve prostat kanseri içn %40’tan fazla düşüş görülmüştür. Bu düşüşler erken teşhis ve tedavideki ilerlemeleri yansıtmaktadır” diye konuştu.

  Erken teşhis kanseri kanserlikten çıkarır

  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, uyarılarını ve önerilerini şöyle sıraladı:

  “Kanserin azalmasını sağlamak, risk faktörlerini bilmek, uzak durmak ve gerekli kontrol ve taramaları yapma bilincine ulaşmak, belirtiler görüldüğünde, şüphelenildiğinde en kısa zamanda hekime müracaat etmek ve varsa gerekli işlemi yapmakla mümkündür. Kolorektal kanser insidansındaki düşüşler temelde kanser öncüsü poliplerin çıkarılmasına olanak tanıyan taramalardaki kolonoskopik tetkiklerle olmuştur. Sigara, tütün kullanmamak, obeziteyi önlemek, kanser görülme oranını en fazla azaltacak uygulamalardır. Bu nedenlerle erken teşhis kanseri kanserlikten çıkartır diyoruz.”

  Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217