Kafa Tabanı Cerrahisi

Kafa Tabanı Cerrahisi Nedir?

Kafa tabanı cerrahisi, kafa tabanında yer alan çeşitli hastalıkların cerrahi girişim ile tedavi edilmesidir. İyi huylu ve kötü huylu olan tümör çeşitleri bulunmaktadır.

Kafa Tabanı Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Kafa tabanı cerrahisinde başlıca tümörlerdir; tümörler de ya kafa tabanındaki dokulardan çıkmış tümörlerdir ki, bunların da çoğu iyi huylu tümörlerdir (örneğin meningioma, nörinoma, hipofiz adenomu, …) ve tümörün tamamının cerrahi olarak çıkartılması ile hastanın şifaya kavuşması mümkündür; bazen kafa tabanında yer alan tümörler kötü huyludurlar (örneğin karsinomalar, estesionöroblastoma, kordoma, …) ama yine de bu durumlarda bile büyük ölçüde tümör dokusu çıkartılabilmekte ve hastalar yarar görmektedir; bunun dışında, metastazlar da bu bölgede yer alabilirler. Kafa tabanının diğer hastalıklarında da oldukça etkili ve iyi sonuçlar alınabilmektedir. 

Kafa tabanı cerrahisi, belki de cerrahinin en karmaşık, en zorlu ameliyatlarıdır diye düşünülebilir; çünkü, anatomik olarak kafa tabanı bölgesi, beynin kafatası içinde oturduğu bölge olması itibarıyla son derece korunaklı, ulaşımı güç, damarsal ve sinir dokusuna ait çok sayıda hayati yapıyı yoğun ve iç içe bir şekilde barındıran bir bölgedir. Bu bölgeye yapılacak cerrahi girişimler, öncelikle yetkin ve deneyimli mültidisipliner (beyin cerrahı, nöroanestezist ve yoğun bakım uzmanı, nöroradyolog, nöropatolog, … ve yardımcı sağlık ekibi) bir ekibi, yüksek teknolojinin gerektirdiği donanımlı bir hastane - ameliyathane - yoğun bakım ve servisi, … ve ileri hastane organizasyonunu gerektirmektedir. Bu bakımdan, bu tip cerrahiler pek az merkezde yapılmaktadır. Ancak, bu son derece dikkat, deneyim, emek, yetkinlik, donanım ve organizasyon gerektiren; hem hasta için hem de hekim grubu için zor bir süreç olan “Kafa Tabanı Cerrahisi”nin sonuçları oldukça yüz güldürücü, sevindiricidir. Kafa tabanı cerrahisi önmeli bir ameliyattır.
           
Hastanemizde, Beyin ve Sinir Cerrahisinin bu son derece spesifik alanı olan “Kafa   Tabanı Cerrahisi” yüksek bir başarı ile gerçekleştirilmektedir. Kafa tabanı cerrahisi için bütün tedaviler planlanmaktadır.

Kafa Tabanı Cerrahisi Hangi Hastalara Uygulanmalıdır?

Kafa tabanı cerrahisi, kafa tabanında yer alan çoğunlukla tümör hastalarında, bunun yanı sıra damarsal hastalıklarda, doğumsal ya da edinsel kafanın ileri-yaygın şekil bozukluklarında (kranyofasiyal dizostozlar gibi, …), bazı travmatik lezyonlarda ve daha pek çok hastalık grubunda gerekli olabilir. Cerrahi girişim ile tümör çıkartılabilir, damarsal sorunlar (örneğin beyin damarının baloncukları/anevrizmalar, damar yumakları, …) ortadan kaldırılabilir, şekil bozuklukları düzeltilebilir, onarılabilir ve hasta tedavi sonrası normal yaşamına geri dönebilir.  Kafa tabani cerrahisi ile hasta eski sağlığına kavuşabilmektedir.

İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kafa tabanı cerrahisinde tedavi planlaması hastadan hastaya çok değişiklik göstermektedir. Standart bir “Kafa Tabanı Cerrahisi” girişiminde hastanın ortalama “on günlük” bir hastanede kalış süresi öngörülmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalarda cerrahi tedavi ile birlikte başka tedavi metotları da uygulanmakta ya da cerrahi girişim bazen birkaç seansta olabilmektedir ki bu durumda süre biraz uzayabilmektedir. 

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217