Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma, koyu kahve renkli olan ve palmiye ağacında yetişen tatlı bir meyvedir. Daha çok sıcak ve kurak iklimler gibi çöl iklimlerinde yetişir. Tarihi eski çağlara dayanan hurmanın insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Hurmanın en bilinen faydaları, yüksek besin değeri, normal doğumu kolaylaştırması ve antioksidan etkisi olarak sıralanabilir.

Hurma, kuru ya da taze meyve olarak tüketilebilir. Lezzet ve dokusu için daha çok kurutularak kullanılan hurma, kurutulduktan sonra besin değeri de artıyor. Yüksek miktarda lif içeren hurma tatlı bir tada sahiptir. Demir içeriği yüksek olduğu için kansızlıkla mücadelede de önemli bir rol oynar.

Hurmanın Besin Değeri

Hurma özellikle kurutularak tüketilir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve akciğere fayda sağlar. Ortalama bir büyüklükte olan kuru hurmanın besin değeri şu şekildedir:

Kalori: 25
Yağ: 0.4 gram (g)
Karbonhidrat: 5 g
Lif: 0.7 g
Şeker: 4.5 g
Protein: 0.19 g
B-6 vitamini: 0.012 miligram (mg)
Demir: 0.1 mg
Magnezyum: 4 mg
Potasyum: 50 mg

Hurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına pek çok faydası olan hurma; kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, magnezyum ve çinko içerir. Şekerden farklı olarak boş kalori oluşturmadığından şekerin vücuda daha sağlıklı bir şekilde girmesini sağlar. Hurmanın sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Sindirim Hareketlerini Düzenler
Yoğun bir lif yapısına sahip olan meyve, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini önler. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sistemi işlevselliğini destekler.

Doğal Tatlandırıcı Özelliği Taşır
Hurma, içerdiği şeker nedeniyle doğal tatlandırıcı olarak da kullanılabilir. Ayrıca ölçülü olarak yapılan hurma tüketimi ile birlikte yoğun şeker tüketimi veya suni tatlandırıcı kullanımından kaynaklanabilecek sorunların önüne geçilebilir.

Vücudu Hastalıklara Karşı Korur
Hurma, antioksidan açısından zengin bir gıda olarak bilinir. Antioksidanlar, hücreleri vücutta zararlı reaksiyonlara neden olabilen ve hastalığa yol açabilen serbest radikallerden korur. Aynı zamanda hurma, kronik hastalık risklerini önlemeye yardımcı olan polifenoller ve lignanlar içerir.

Kemik Sağlığını Korur ve İyileştirir
Hurma; bakır, magnezyum, selenyum ve manganez kaynakları açısından zengindir. Bu vitaminler ve mineraller, kemikleri sağlıklı tutmak ve osteoporoz gibi kemikle ilgili sağlık durumlarını önlemek için önemlidir. Hurma ayrıca kemik sağlığını etkileyecek K vitamini ve bor içerir.

Beyin Sağlığını Destekler ve Hafızayı Güçlendirir
İçeriğinde yer alan B vitamini özelliği ile Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde bu tür hastalıklara karşı yakalanma ihtimalini azaltır.

Hurmanın Zararları ve Yan Etkileri

Hurma, sağlığa faydaları ve besin değeri ile önemli meyvelerden biridir. Ancak tam olarak bilinmese de hurmanın bazı zararları ve yan etkileri olabilir. Şeker oranı yüksek olduğu için Diyabet hastalılarının ölçülü tüketmesi önemlidir. Kalori değeri sebebiyle kilo problemi olan kişilerin çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra hurmanın zararları ve neden olabileceği bazı yan etkileri şu şekildedir:

  • Kurutulmuş hurmalardaki sülfitler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir
  • Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve ışığa karşı hassasiyet
  • Nefes almada güçlük ve hırıltılı solunum
  • Kabızlık ve şişkinlik gibi mide problemleri
  • Deri döküntüleri
  • Diş çürüğü
  • Kilo alma
  • Şişkinlik

Alerjik reaksiyon durumlarında tüketimi durdurulmalı ve vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Uzmanlar, günlük 1-2 adet hurmanın tüketilebileceğini, ayrıca yetişkinlerde ise bu sayının 4-5 arasında değişebileceğini söylemektedir. Herhangi bir alerji ya da zarar görme durumunda tüketimi durdurulmalı ve bir uzmandan destek alınmalıdır.
Hurma; kalp ve damar hastalıkları, kanser, Alzheimer ve Diyabet gibi bazı kronik hastalıkların gelişimini önlemeye yardımcı olan çeşitli antioksidanlar içerir. Ayrıca araştırmalar, postmenopozal kadınlarda kemik kaybının potasyum alımını artırarak azaltılabileceğini göstermektedir.
İçeriğinde yer alan yüksek karbonhidrat özelliği sebebiyle yüksek enerjisi olan hurmanın, aşırı tüketimi kilo alımına ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabilir. Bu sebeple 2-3 adet tüketilmesi önerilir.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 05 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,