Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Güneş Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjisi, cildin güneş ışınlarına doğrudan maruz kalması sonucu ortaya çıkan kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve döküntü şekilde kendini belli eden bir cilt hastalığıdır. Alerji sonucunda ortaya çıkan reaksiyonlar hafif ila şiddetli arasında değişiklik gösterebilirken, en sık görülen alerji türü polimorfik ışık patlaması olarak bilinir. Alerjiye karşı en etkili tedavi yolu güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Hafif güneş alerjileri tedavi olmaksızın düzelebilirken, şiddetli kızarıklıklar için birtakım tedavi uygulamalarının yapılması gerekir. Şiddetli alerji durumunda önleyici adımlar atılması gerekmektedir.

Güneş Alerjisi Neden Olur?

Güneş alerjileri, güneşe maruz kalan ciltte meydana gelen değişikliklerle tetiklenir. Vücudun bu reaksiyonu neden geliştirdiği tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi güneşten etkilenen cildin bazı bileşenlerini "yabancı" olarak tanır ve vücut bunlara karşı bağışıklık savunması geliştirir. 
Bu durum kızarıklık, küçük kabarcıklar veya nadiren başka bir tür deri döküntüsü şeklini alan alerjik bir reaksiyona yol açabilir. Güneş alerjileri yalnızca belirli hassas kişilerde görülür ve bazı durumlarda güneşe yalnızca birkaç kısa süreli maruz kalma ile tetiklenebilirler.

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjisi belirtileri güneşe maruz kaldıktan birkaç dakika, saat veya gün sonra ortaya çıkabilir. Maruz kalan cilt yüzeyi miktarına, güneşte kalma süresine, ışığın yoğunluğuna ve alerjinin türüne bağlı olarak semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişiklik gösterebilir. Döküntü genellikle güneş ışığına maruz kalan bölgelerde görülürken, bazı durumlarda farklı bir bölgede görülebilir. Güneş alerjisi semptomları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Kabarcıklar veya kurdeşen
  • Kabuklanma 
  • Batma veya yanma hissi
  • Şişme

Güneş Alerjisi Kimlerde Görülür?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan güneş alerjileri, her yaş grubundan kişide ortaya çıkabilecek bir cilt problemidir. Ancak bazı durumlar bu alerjinin görülme riskini artırabilir. Bunlar şu şekildedir:

  • Genetik yatkınlık, aile bireylerinde bu tür alerjinin olması oluşma riskini artırır
  • Alerjiyi tetikleyen ilaç kullanımı
  • Alerjiye neden olabilecek parfüm ve dezenfektan gibi farklı kimyasalların uzun süre kullanımı

Güneş Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Güneş alerjisi, dermatologlar veya uzman doktorlar tarafından yapılan fiziki muayene sonrası teşhis edilebilir. Bu alerji, genellikle cildin güneşe maruz kalmasından kısa bir süre sonra ortaya çıktığı için uzman tarafından kişiye bazı sorular yöneltilebilir. Ayrıca kişinin hali hazırda kullandığı ilaçlar ya da cildine sürdüğü ürünler hakkında uzman bilgilendirilir. Uzman, cilt rahatsızlığının nedenini kesin olarak belirlemek için birtakım testlere başvurabilir. 

Güneş Alerjisinin Tedavisi Var mı?

Güneş alerjisi tedavisi, sahip olunan alerjinin türüne ve ortaya çıkan belirtilere bağlı olarak planlanır. Güneş alerjisinin en etkili tedavisi güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır. Güneşe maruz kalan, korunmayan veya daha şiddetli reaksiyonlar gösteren kişiler için uzman doktor tarafından ilaç veya fototerapi gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. İlaç tedavisinde kişide ortaya çıkan kaşıntı hissini hafifletmek için bazı kremler ve ilaçlar verilebilir. Ayrıca şiddetli durumlarda fototerapi uygulaması ile vücutta güneşe maruz kalan kısımlara ultraviyole ışık verilerek cilt bu ışığa alıştırılır.

Güneş Yanığı ile Güneş Alerjisi Aynı mıdır?

Güneş yanığı, cildin güneş ışığına uzun süre maruz kalması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Güneş kremi sürmeden veya korumasız olarak uzun süre güneş altında duran kişilerin cildinde yanıklar meydana gelir. 
Güneş alerjilerinin oluşması için kişinin güneş altında sadece 1-2 dakika kalması bile yeterli olabilir. Bu durum güneş yanığından farklı olup kişide ani kaşıntı, şişlik, yanma ve batma gibi semptomlara yol açabilir.

En sık yaz aylarında ortaya çıkan güneş alerjilerinden korunmak için ilk olarak dermatoloji hekiminden öneri alınmalıdır.
Güneş alerjilerinin tedavisi şiddetine bağlı olarak yapılır. Hafif semptomlarda tedavi edilmesine gerek yoktur. Şiddetli vakalarda ise uzman doktor tarafından belirlenen ilaçlar ya da kremler kullanılmalıdır.
Bazı adımlar alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar; etkilenen cildi güneşten uzak tutmak, cildi güneşe karşı hassaslaştıran ilaçların kullanımını bırakmak, uzman tarafından önerilen nemlendiricileri kullanmak.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 27 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,