Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur?

Göz seğirmesi tıpta bilinen adıyla miyokimi, genellikle uykusuzluğun ve gün içerisinde çok fazla yorulma ile görülen göz kapağı kaslarında istemsiz olarak tekrar eden kasılmalara denir. Bu durum göz hastalıkları nedeniyle oluşabileceği gibi nadir olarak da bazı nörolojik bozukluklardan kaynaklanabilir. Seğirmeler birkaç saniye sürebileceği gibi dakikalar boyunca da yaşanabilir. Uzun süren ve geçmeyen durumlarda göz doktoruna muayene olunmalıdır.

Göz kapaklarını kontrol eden kaslarda istemsiz bir kasılma sonucunda ortaya çıkabilen problem, dalgalanmaya ve tekrar eden kapanıp açılmalara neden olabilir. Nedeninin kesin olarak bilinmediği ve uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda çoğunlukla bazı durumlara bağlı olarak, strese ve göz yorgunluğuna dayalı olabileceği bildiriliyor. 

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz kapağında yaşanan spazmlara bağlı olarak ortaya çıkan problemin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Herhangi bir sonuca bağlı olmadan da gelişebileceği düşünülen bu durumun meydana gelmesinde etken olabilecek bazı faktörlerin olduğu bildirilmektedir. 
Hastalığın neden olduğuna dair yapılan araştırmalar kısıtlı olduğu gibi bu problem bazı kişilerde çok fazla soruna yol açmaz. Hastalığı tetikleyen birtakım durumlar da bulunmaktadır.

 • Göz seğirmesine neden olan faktörler şu şekildedir:
 • Gözün fazla yorulması
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Uykusuzluk ve uyku düzeninin değişmesi
 • Çok fazla strese maruz kalma
 • Gözde oluşabilecek tahrişler
 • Alerjiler ve kuruluk
 • Gözde iltihaplanmalar ve enfeksiyon durumları
 • Çok fazla ışığa maruz kalma
 • Göz kapağının gerilmesi
 • Çok fazla ovuşturma veya darbe alma
 • Kullanılan birtakım ilaçların yan etkisi

Nadir olarak görülse de bu durum nörolojik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle uzun süren ve geçmeyen problemlerde kişi göz doktoruna ve nöroloji bölümüne gidip muayene olmalıdır.

Göz Seğirmesinde Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Hastalık dinlenmeyle geçebileceği gibi kendiliğinden de iyileşme gösterebilir. Bazı durumlarda doktora gitmek bu problemden daha kolay ve hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlar. Ancak bazı durumlarda vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir. Aşağıda yer alan durumlarda kişi uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir.

 • 1 hafta ve daha uzun süren durumlarda
 • Gözün kapanması ve açmada yaşanan zorluklarda
 • Herhangi bir kızarıklık durumunda, şişlik ya da akıntılarda
 • Göz kapağında sarkma olduğunda
 • Aşırı bir çapaklanma olduğunda

Yukarıda verilen durumların herhangi biri yaşandığı zaman kişi kesinlikle muayene edilmeli ve uzman doktora görünmelidir. 

Göz Seğirmesi Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastalığa tanı konulması bakımından kişinin hastalık öyküsü doktor tarafından dinlenir. Sonrasında ayrıntılı bir göz muayenesi yapılır ve bu işlemler sonrasında çoğunlukla teşhis edilir. 
Göz doktoru tarafından yapılan bu işlemlerde uzman, başka bir sorundan kaynaklandığını düşündüğünde kişiyi farklı bir alana yönlendirebilir. Bu durumun nörolojik nedenlerden kaynaklandığı düşünüldüğü zaman hasta nöroloji bölümüne yönlendirilir.
Hastalığın teşhisi bakımından kişiye sorulabilecek birtakım sorular da bulunmaktadır. Kişinin şikayet yaşadığı durumları ve problemin ne kadar sürdüğünü uzmana ayrıntılı bir şekilde iletmesi gerekmektedir.
Kullandığı ilaçları ve yaşadığı hastalıkları, bu problemin tekrarını, alkol ve kafein tüketim miktarlarını, varsa yaşadığı baş ağrıları gibi sorularla hastalığın teşhis edilmesinde faydalanabilir.
Ayrıca uzman tarafından gerekli görülmesi durumlarında birtakım görüntüleme teknikleriyle de kontrol edilmesi gerekebilir.

Göz Seğirmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle kendiliğinden düzelme gösterdiği için çok fazla tedavi uygulamasına gerek duyulmaz. Ayrıca gelişme göstermesi ile ilgili çoğu neden bireyin yaşam tarzıyla bağlantılıdır. 
Hafif olarak ilerleyen vakalarda kişinin dinlenmesi ve istirahat etmesi önerilir. Kardiyo egzersizleri ve spor önerilir. Rahatlamak için birtakım gevşeme egzersizleri, kahve ve çay tüketiminde sınırlandırma, alkol tüketiminin azaltılması önerilmektedir.
Işıklı ortamlarda güneş gözlüğü takılması, göz kaslarının gevşemesi için ılık kompres uygulaması, düzenli göz damlası kullanılması uzun süre bilgisayara bakıldığında belirli bir süre gözlerin dinlendirilmesi önerilmektedir. 
Kişinin vücudunda B ve B12 vitamini eksikliği olabileceği gibi bu vitaminlerin tamamlanması ile ilgili gıdalar ve takviyeler doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılabilir.
Hastalığın kronik bir hal alması durumunda bireyler uzmana başvurmalıdır. Şikayetlerin kronik bir hal alması durumunda uzman tavsiyesi ve gerekli görmesi durumunda botoks enjekte edilerek iyileşme sağlanabilir. 
Doktor tarafından verilebilecek bazı ilaç türleri de tedavi sürecinde kullanılabilir Genellikle hafif geçen vakalarda belirtilerin hafiflemesi ve semptomların düzeltilmesi için kullanılan bu ilaçlar kısa vadede bir iyileşme sağlar. Kesin bir çözüm değildir.
Şiddetli olarak devam eden vakalarda cerrahi müdahaleye gerek görülebilir. Bu operasyonların yapılması ile birlikte göz kapağında bulunan bazı kaslar ve sinirler alınarak problem ortadan kalkar.

Kısa süreli vakaların çoğunda hastalık kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Hastalığın strese, alkol kullanmaya, sigara kullanmaya, yorgunluğa ve birtakım ilaçların yan etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu faktörlerin iyileştirilmesi hastalığı sonlandırır.
Kasılmaların yanında kızarıklık, şişlik ya da bir akıntı durumu olduğunda ve kapanıp açılmada sorun yaşanıyorsa tehlikeli görülür. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
Strese bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır. Ancak stres günlük yaşantının vermiş olduğu yoğunluk ve yorgunluktan ortaya çıkabilir. Bu vakalarda psikolojik etkenler çok az görülmektedir.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 14 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,