Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Egzama

Egzama Nedir?

  Egzama nedir,

  Egzama deride meydana gelen hastalıklardan bir tanesidir. Egzama bir çok nedene bağlı olarak gelişmektedir. Deri hastalıklarından biri olan egzama çok ciddi bir hastalık olmamasına rağmen hastalar için günlük hayatını zorlaştıran bir durumdur. Ciltte kızarıklık kuruluk ve kaşıntı şeklinde kendisini göstermektedir.

  Egzama kronik olan bir cilt hastalığıdır ve dermatologlar tarafından tanı konulmaktadır. Egzama cilt yüzeyinde kuruluk meydana getirmektedir bu kurulukla birlikte kızarıklık olarak göstermektedir. Zamanla egzama ciltte açıklıklar meydana gelerek enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Egzama kendini ilk dönemlerde kaşıntı ve kızarıklık olarak kendisini belli eder; saç derisi ve cildin her yerinde meydana gelebilmektedir.

  Genellikle ellerde oluşmaktadır. Hastalık çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişmektedir bu durumda streste tetikleyici olabilmektedir.

  Alerji kaynaklı egzama hastalığı, bireylerde alerjik rinit, astım gibi farklı immünolojik hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkabilir.

  Egzama Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

  Egzama hastalığı hastalığın oluşum nedenlerine göre farklılık göstermektedir. Genellikle egzama hastalığı temelinde farklı hastalıkların varlığına işaret etmektedir. Bu durum cilt özelinde ise genellikle dışarıdan kullanılan ürünlere cildin vermiş olduğu reaksiyon olarak görülmektedir. Günlük hayatta kullanılan çeşitli kimyasal içeren ürünler kişilerde egzama oluşumunu tetiklemektedir.

  Egzama genel olarak yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Kişinin günlük yaşam kalitesini etkilemektedir. Egzama hastalığı genellikle tüm hastalarda aynı belirtileri göstermektedir. Egzama bazen fazla güneşe verilen cildin tepkisi de olabilmektedir. Bu durumda kişilerde bu uyaranlara karşı hassasiyet tespit edildiğinde uyaran ortadan kaldırıldığında egzamada ortadan kalkmaktadır. Alerjik kökenli egzamalarda ise alerjiye neden olan besin vb ürünleri beslenmeden çıkarttığımızda egzama hastalığı problemine zamanla ortadan kalkmakta ve kaybolmaktadır. 

  • Cilt yüzeyinde meydana gelen kuruluk

  • Cilt yüzeyinde meydana gelen kaşıntılar

  • Cilt yüzeyindeki rahatsız edici kabarcık görünümleri

  • İltihaplanmalar

  • Deri yüzeyinde meydana gelen çatlaklar

  • Saç derisindeki egzamada beliren kepek problemleri

  Egzama hastalığının kendi içerisinde de çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları belirli mevsimlerde ortaya çıkmaktadır. Kendi içerisinde birkaç türe ayrılmasının nedenlerinden biri de çıktığı bölgelere göre değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Egzama çeşitine göre uzman tarafından değerlendirilir ve tanısı konulur. Tanısı ve nedeni saptanan egzama hastalıının tedavisi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

  • Sebolik egzama 

  • Numuler egzama

  • Asteatotik egzama

  • El egzaması

  • Kontakt egzama

  • Stres egzaması

  Egzama Nasıl Geçer?

  Egzama hastalığı tedavisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tedavinin yapılabilmesi için öncelikle uzman bir hekim tarafından teşhis edilmesi ve temelde yatan ana problemin çözülmesi gerekmektedir. Egzama hastalığının tedavisi tek başına yapılmaktadır ve bu noktada net bir tedavisi de bulunmamaktadır. Hastalığın durumuna göre ilaç ve krem gibi ürünler uzman hekim tarafından verilmelidir. Ciltte meydana gelen kuruluğun önüne geçebilmek için bol su tüketiminin yapılması gerekmektedir. Egzama hastalığınızın nedeni alerjik kökenli ise alerjiye neden olan besinden veya kimyasallardan uzak durmak en sağlıklı yöntemler bir tanesidir.  

  Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217