Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Dil Bağı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dil bağı tıpta ankiloglossi olarak da bilinen, bazı bebeklerin doğumdan itibaren dil hareketlerini kısıtlayan ve sınırlandıran bir durumdur. En sık yenidoğan bebeklerde ve küçük çocuklarda görülürken, yetişkinlerde de olabilen bir sorundur. Bu sorunun kaynağı lingual frenulum olarak bilinen, dil ve ağız tabanının normale oranla daha kısa olduğu durumlardır. Bazı bebeklerde ve çocuklarda bir probleme neden olmazken, bazılarında emme, konuşma ve beslenme ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Dil, işlevselliğini normal olarak yapabilmesi için ağız içinde her yere ulaşabilmesi gereken bir organdır. Ancak, dil bağı olan kişilerde dilde hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Kişinin beslenmesinde veya konuşmasında ciddi sorunlara neden olduğunda basit bir cerrahi operasyonla tedavi edilebilir.

Dil Bağı Belirtileri Nelerdir?

Dil bağı belirtileri hafif ve şiddetli olarak değişebilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda yaşanan temel sorun ise emme ile ilgilidir. Çoğu zaman bu durumun semptomları günlük yaşamı etkilemeyecek kadar hafiftir. 
Yenidoğan bebeklerde gözlemlenen belirtiler şunlardır:

 • Emzirirken kavrama zorluğu
 • Uzun süre emzirme
 • Sürekli açlık
 • Kilo almada sorun

Bebeklerde gözlemlenen bu belirtilerin yanında annede bazı semptomlar görülür:

 • Emzirme sırasında ağrı
 • Meme uçlarında çatlak
 • Meme dokusunda iltihaplanma
 • Yetersiz süt miktarı

Bunların yanı sıra küçük çocuklarda da görülebilen bu sorunun birtakım belirtileri ve semptomları vardır. Bunlar:

 • Çocuğun dilinin damağına veya üst ön dişlerine değmesini gerektiren seslerde konuşma güçlüğü. Bu durum çocukların sahip olduğu veya söylediği kelime sayısını etkilemez, sadece telaffuzlarını etkiler
 • Yutma güçlüğü
 • Dilin ağız içinde damağa doğru veya bir yandan diğer yana hareket ettirmede zorluk
 • Dondurma gibi ürünlerin yenmesinde ve yalama eyleminde zorluk
 • Nefesli bir enstrüman çalmada zorluk
 • Dilin dışarı ve yukarı çıkarma sorunları

Dil Bağı Neden Olur?

Dil bağı doğuştan meydana gelen bir durumdur. Doğum öncesi fetal gelişim sırasında dil ve ağız tabanı birbirine kaynaşır. Zamanla dil, ağız tabanından ayrılır. Sonunda, sadece ince bir doku bandı (lingual frenulum) dilin altını ağzın tabanına bağlar.

Bebek büyüdükçe dilin altındaki küçük doku bandı küçülür ve incelir. Ankiloglossi çocuklarda doku bandı kalın kalır ve bu da dili hareket ettirmeyi zorlaştırır.

Dil Bağı Tanısı

Dil bağı teşhisi bebeklere yapılan basit bir fiziki muayene ve tıbbi öykü ile konulabilir. Bu konuda doktorlar çoğunluklar beslenme ile ilgili birtakım sorular sorar ve ardından bebeğin ağız yapısını inceler. 

Çocukluk dönemlerindeki kişilerde ise bazı sessiz harflerin ve hecelerin söylenmesi istenerek dil işlevselliği değerlendirilir. Bebeklerde genellikle bir çocuk doktoru veya emzirme danışmanı tarafından teşhis edilir. Diş hekimleri genellikle daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde dil bağı teşhisi koyar.

Dil Bağı Tedavisi

Bazı vakalarda, belirgin semptomlara yol açabilecek kadar şiddetli görülmez. Ancak beslenme, konuşma veya yutma gibi bir problem yaşamayan bebek ve küçük çocuklarda tedavi ihtiyacı olmayabilir. Bu gibi durumlarda hasta takibi yeterli görülmektir. 

Ancak beslenme ve farklı yaşamsal fonksiyonları olumsuz yönde etkileyen durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Dil bağı ameliyatı bebekler için minimum rahatsızlık verir. Küçük çocuklara ve yetişkinlere ameliyat öncesi ağrı kesici ilaç veya genel anestezi uygulanabilir.

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, dil bağı prosedürü aşağıdakiler de dahil olmak üzere birtakım komplikasyon riskleri taşır:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Yara izi
 • Ağızdaki tükürük kanallarında yaralanma
Dil bağının konuşma üzerindeki gerçek etkisi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu sorunu yaşayan kişi dilin “r”, “l”, “ç” ve “t” gibi bazı ses ve harflerin telaffuzu sırasında sorun yaşanabilir.
İnsanlar dil bağı ile doğduğu için bunu önlemenin bir yolu yoktur. Daha ciddi dil bağı vakalarında, erken teşhis ve tedavi, başarılı bir iyileşmenin anahtarıdır.
Tedavi edilmediği durumlarda beslenme sorunlarına, kilo alamamaya ve konuşma engellerine neden olabilir.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,