Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Deve Gribi (MERS)Nedir?

Dünya, Covid-19’dan sonra yeni bir salgın yaşanmasından korkmaktadır. Katar'da son 10 yılda onlarca kişi, Orta Doğu Solunum Sendromu'na (MERS) yakalanmıştır. Bu tehlikeli virüsün develerin doğal konağı olduğu düşünülmektedir ve kişiden kişiye geçmektedir. Ender olarak görülse de ölüme neden olan solunum yolu rahatsızlığı olarak tanımlanmakta olan deve gribi, enfekte olduğu her 100 insandan 35’ini öldürmektedir.

Dünya’da Covid-19 etkisini yeni kaybetmişken Dünya Sağlık Örgütü deve gribi uyarısında bulundu. Bilim adamları, MERS'i teorik olarak 4 haftalık turnuva esnasında meydana gelebilecek sekiz potansiyel 'enfeksiyon tehlikesinden' birisi şeklinde listelemektedir. Covid-19 virüsü ve maymun çiçeği ise en ihtimal iki risk olarak gösterilmiştir. Bu tehlikeli virüs kişiden kişiye geçmektedir.
2003 yılında Çin'de görülen SARS virüsü 775 insanın hayatını kaybetmesine enden olmuştur. MERS virüsü ise SARS virüsüne göre 8 kat daha ölümcül olmaktadır. MERS virüsü yani deve gribinin henüz semptomlarının belirli olmaması ile beraber, üst solunum yolu enfeksiyonu, ateşlenme ve öksürme gibi semptomları görülmektedir. Bunun ile birlikte bu virüs zatürre ve böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Deve Gribi (MERS) Belirtileri Nelerdir?

Deve gribi belirtileri soğuk algınlığı ya da gribe benzetilmektedir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrıları, yüksek olmayan ateş, genel olarak kişinin kendisini iyi hissetmeme durumudur. Bunun ile birlikte; bitkinlik, beden ağrıları, baş ağrısı, hapşırık, solunum almada güçlük ve öksürme gibi semptomlar yaşayan kişiler virüs kontrolü ve testinin uygulanması için tıbbi destek almalı ve geçmiş seyahat bilgisin paylaşmalıdır.
Bunun yanında, MERS’ virüsünün özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Bundan dolayı uzmanlar, rahatsızlığı tedavi etmek yerine belirtilerini azaltmak için çalışmaktadır.

Deve Gribi (MERS) Bulaşır mı? 

İngiltere, son olarak 2018 yılının Ağustos ayında Orta Doğu'dan gelmiş ola turist ile birlikte sadece beş MERS virüsü tespit etmiştir. Yapılan çalışmalara göre bu rahatsızlık kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öte yandan develer, koronavirüs pandemisinin arkasında olan virüs ile aynı aileden olan virüsün doğal konağı olduğu düşünülmektedir.

Deve Gribine Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Deve gribi, kişiler de dahil olmak üzere bütün memelilerden geçebilmektedir. Bu grip öteki koronavirüslerden çok daha vahim bir tabloya yol açmaktadır. Bu ağır tabloya maruz kalmamak için deve gribinde alınacak önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sağlık görevlileri, Katar’a giden bütün turistlerin memelilere dokunmaktan uzak durmasını önermektedir.
  • Taraftarların deve sütü ya da idrarı içmekten ya da doğru biçimde pişirilmeyen deve eti tüketmekten de uzak durmaları gerektiği belirtilmiştir.
  • Uzmanlar, soğuk algınlığı ya da grip ile benzerlik gösteren MERS belirtileri ile İngiltere'ye dönmekte olan her insana, virüs kontrolü ve testinin uygulanması için tıbbi destek almasını ve geçmişte yaptığı seyahatlerin bilgisini paylaşmasını önermektedir.
Deve gribi diğer adıyla MERS virüsü, uzun zamanlı temastan sonra kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu virüs, solunum sorunlarına, zatürreye ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bundan dolayı bazı tedbirlerin alınmasında fayda vardır.
SARS virüsü hayvanlardan kişilere geçebilen viral bir rahatsızlıktır. Bu durum mikrobun omurgalı bir organizmadan insana geçtiğini gösterir.
MERS- deve gribi virüsü için geliştirimiş olan bir aşı yoktur. Bunun için gerekli çalışmalar devam etmektedir, ancak bu virüsten korunmak için bazı önlemler alınabilir.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 28 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,