Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Deri Çatlağı Nedir? Nasıl Geçer?

Deri çatlağı, kadın, erkek fark etmeksizin her insanda görülebilen ve vücudun birçok bölgesinde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen deformasyondur. Tıbbi adı ‘stria’ olarak bilinen derinin dermis tabakasının fazla gerilmesi sonucu ortaya çıkar. Cilt, çok fazla incelir ve yırtıklar oluşmaya başlar. Sık karşılaşılan bir problem olan bu durum, dış görünüşü etkilemesi nedeniyle tedavisi çok fazla merak edilmektedir.

Tedavi olarak kesin bir çözümü olmamakla birlikte çatlakların derinliği ve renginin hafiflemesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında; franksiyonel lazer, radyofrekans, dermaterapi, PRP gibi yöntemler kullanılarak hafifletilebilir. Bazı alternatif tedavi uygulamalar içerisinde yer alan bitkisel yağ, krem gibi yöntemler çatlakların kaybolmasında etkili değildir.

Deri Çatlakları Neden Olur?

Çoğunlukla hamilelikte ve ergenlik dönemlerinde görülen deri çatlağının ortaya çıkmasındaki ilk neden çok fazla kilo alıp vermedir. Ayrıca hormonların ve genetik yatkınlığın etkisi de fazladır. Hamilelik döneminde gebe çatlaklarının oluşması karın bölgesinin çok fazla gerilmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Ergenlik dönemlerinde hormonların değişmesi, büyüme, boy uzaması, kasların gelişmesi de çatlakların oluşmasına neden olabilmektedir. 
Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler çok fazla ağır kaldırdıklarında deri üzerinde çatlak görülebilir. Birçok inceleme ve araştırmalar sonucu kilo problemi yani obezite sorunu olan kişilerin vücutlarında çatlak oluşması ihtimali sağlıklı ve normal denilebilen kişilere oranla yüzde 45’lere kadar artabilir. Farklı hastalıklarda ve kullanılan ilaçlarda bu duruma neden olabilir. Kortizonlu ilaç kullanan hastalarda elastin ve kolajen lifler zedelenir. Bu durumda farklı bölgelerde çatlaklar görülebilir.

Deri Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle bel, kalça kollarda, karında, meme bölgesinde oluşan çatlakların, başlangıç aşamasında rengi kırmızı veya mor renktedir. Sonrasında derinin rengine yakın bir renk alır. Kilo alıp vermenin etkisinin büyük olduğu bu durum genellikle erkeklerde; kollarda, sırt bölgesinde ya da kalçada görülür. Kadınlarda ise daha çok kalça ve bacaklarda, göğüs kısmında görülmektedir. Çatlaklar oluşurken görünmesi dışında farklı bir belirti göstermezler. Bazı durumlarda çok büyük çatlakların oluşması kişide kaşıntıya neden olabilir.

Çatlağın Çeşitleri ve Evreleri Nelerdir?

Deri çatlakları, ilk olarak cildin rengine oranla kırmızımsı ya da mor arası bir renktir. Bu döneme "stria rubra" adı verilmektedir. Zaman içerisinde renginde soluklaşma olur ve derinin kendi rengine yakın tonlara dönüşür. Bu döneme de stria alba" adı verilmektedir.
İlk olarak ortaya çıkmaları durumunda çevre dokular üzerinde farklı değişiklikler oluşmaktadır. İlk evrede damarlarda genişleme ve lenf hücrelerinde artış görülmektedir. Sonraki aşamada ise kolajen liflerinde azalma görülmektedir.

Deri Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir

Deri çatlağı, dış görünüşü etkilemesi dışında farklı bir sağlık sorunu oluşturmaz. Bu nedenle tedavisinin yapılması şart değildir. Estetiğe ve dış görünüşe önem veren kişilerde kaygılara yol açabileceğinden tedavi edilmesi istenebilir. Çatlakların oluşumu gerçekleştikten sonra tedavisi yüzde yüz sonuç vermemektedir. Ancak görünüm bakımından iyileşme sağlanabilir. Önemli olan tedaviye erken başlamaktır. Çatlakların oluşması fark edildiğinde vakit kaybetmeden tedaviye başlanırsa sonuçlar da o kadar etkili olmaktadır. Uygulanan tedavide amaç, cildi eski rengine döndürmek ve derinliği azaltmaktır. Deri çatlağı tedavisi için uygulanan yöntemler şu şekildedir:

  • Franksiyonel lazer
  • Radyofrekans
  • Dermabrazyon
  • Dermaterapi
  • PRP
  • Mezoterapi
Hamilelik dönemlerinde, ergenlik dönemlerinde, çok fazla kilo alıp veren kişilerde, ağırlık sporuyla uğraşan kişilerde daha fazla görülür.
Kakao, zeytin ve badem yağı gibi farklı bitkisel yağlar ve deri çatlaklarını gidermede kullanılan alternatif yöntemler bulunmaktadır. Ancak bunlar bilimsel yönden yeterli sonuçlar göstermemektedir.
Bu çatlakların izleri kalıcıdır ve kendi kendine geçmemektedir. Görünüş bakımından iyileştirici tedavi yöntemleri bulunmaktadır
Vücudun farklı bölümlerinde görülen bu çatlak problemi genellikle; karın çevresi, göğüs bölgesi, sırt bölgesi, kollarda, kalça ve bacaklarda görülebilir.
Çatlakların oluşmaya başlaması fark edildiğinde zaman kaybetmeden tedavisine başlanmalıdır. Bu şekilde daha başarılı sonuçlar elde edilir.
Bu sorunun ortaya çıkmasını önlemek için deri altı kolajen ve elastin lifleri güçlendirilmelidir. Bu durum düzenli olarak nemlendirici kullanmak ile mümkün olabilir. Ayrıca çok fazla ve hızlı bir şekilde kilo alıp vermek çatlak durumuna neden olacağından bu duruma dikkat etmek önemlidir.
Genellikle ergenlik dönemlerinde, hormonal değişikliklerin; büyüme, boy uzaması, kas yapısının değişmesi ve kilo alma gibi nedenler çatlak oluşmasını etkiler.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 07 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,