Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

DEHB hakkında merak edilen her şey konuşuldu

  Geçtiğimiz hafta NPİSTANBUL Hastanesi Çocuk Ergen Psikiyatristi Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Bahçeşehir Koleji’nin Ümraniye Kampüsünde velilerle biraraya geldi. Velilere, aşırı hareketlilik,  dikkat sorunları, düşündüğünü hemen yapma (dürtüsellik) belirtileriyle kendini gösteren ve psikiyatrik bir bozukluk olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu DEHB'i anlattı.

  DEHB'İN NEDENLERİ DE ANLATILDI

  DEHB nedeni, Dopamin, noradrenalin sisteminde bozukluk olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Hperaktivitede 3 farklı gelişim olduğunu,   Ergenlikte önemli düzelme olduğunu, %60-70 Belirtilerin devam ettiğini, %5-10 da daha ciddi problemler olduğunu açıkladı. Gökten, tedavi yöntemleri de anlattı...

  DEHB TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  - İlaç tedavisi
  - Aileyle çalışma
  - Eğitim sürecine ait uygulamalar
  - Bireysel terapi

  Erken çocukluk  döneminde başlayan, en sık ilkokul döneminde teşhis konulan ve yaşam boyu devam eden DEHB hastalığı ile ilgili bir sunum yapan Gökten, velilerden gelen soruları yanıtladı. Veliler ağırlıklı olarak DEHB hastalığının genetik yatkınlıkla ilişkisi, beslenme ve teknoloji kullanımı ile ilgili sorular sordular.

   

  Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217