Çocukluk Dönemi Baş Ağrıları

Çocukluk dönemi baş ağrısı çok sık rastlanan bir yakınmadır. Çocukluk dönemi baş ağrısı çocukluk döneminde genelde anne-babalarda kaygı yaratsa da bu baş ağrılarının çoğunluğu migren gibi tehlikeli olmayan hastalıklara bağlıdır. Yapılan çalışmalarda ilkokul çocuklarının yaklaşık yarıya yakınında zaman zaman baş ağrısı yakınması olduğu görülmüştür. Bu oran ergenlik döneminde daha da artmaktadır. Migren  tipi baş ağrıları ilkokul döneminde başlayabilir ve sıklığı ergenliğe doğru artar. Yapılan çalışmalarda ergenlerde migren sıklığının %20 civarı olduğu bulunmuştur.

 Çocukluk Dönemi Baş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Çocukluk dönemi baş ağrısı nedenlerinden en sık görülen sebep migrendir. Migren ağrıları çocuklarda genelde başın her iki tarafında olur ve çocuklar ağrının tam yerini göstermekte zorluk yaşar. Ağrı öncesinde aura denilen ve genelde görme ile ilgili yakınmalar olabilir. Çocukluk dönemi baş ağrısı genelde çocuklarda migren ağrıları erişkinlerden daha kısa sürer ve genelde dört saatten kısa sürelidir. Ağrı sırasında bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olma, çok idrara çıkma gibi belirtiler eşlik edebilir.  Gerilim tipi baş ağrısı da çocuklarda görülen bir ağrı nedenidir. Bu tip ağrı başın etrafını bant şeklinde sarma hissi yaratır. Stres ve sıkıntı ile tetiklenmesi tipiktir. Çocuklarda ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında baş ağrısı görülebilir. Böyle durumlarda burun akıntısı ve öksürük gibi belirtiler de baş ağrısına eşlik eder. Çocukluk dönemi baş ağrısı sebeplerinin en önemli olanı bunlardır.

 Bu Tip Baş Ağrıları Hastalık Habercisi Olabilir Mi?

Çocukluk dönemi baş ağrısı içerisinde en çok korkulan nedenleri beyin tümörleri ve menenjit gibi enfeksiyonlardır. Çocukluk dönemi baş ağrısında ağrı yeni başlamışsa, özellikle ense kısmında ve şiddetli ise, şiddeti giderek artıyorsa, hapşırma, öksürme ve ıkınma ile şiddeti artıyorsa, ağrıya şiddetli kusma ve ateş eşlik ediyorsa acil doktora başvurmak gerekir. Yine travma sonrası başlayan baş ağrıların acil doktora gitmek gerekir. Böyle durumlarda genellikle beyin görüntülemesi (tomografi veya MR) yapılır.

 Bu Baş Ağrılarının Tedavisi Var Mıdır?

Çocukluk dönemi baş ağrısı içerisinde görülen migren ve diğer baş ağrılarının tedavisi vardır. Baş ağrısının geçirilmesi ve ağrı atağının durdurulması için ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı her gün oluyorsa veya yaşam kalitesini engelleyecek sıklıktaysa günlük kullanılan atak önleyici ilaçlar tercih edilebilir. Ancak çocukluk çağı baş ağrılarında yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenme daha önemlidir. Özellikle migrenli çocuklarda uyku düzenine dikkat edilmelidir. Açık havada düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek, hazır gıdalardan kaçınmak da baş ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bazı çocuklarda baş ağrıları belirli gıdalarla tetiklenebilir. Bu tip gıdalar varsa kullanılmaması baş ağrısını durdurabilir. Stresle ilişkili baş ağrısı çeken çocuklarda psikolojik tedaviler, biyogeribildirim gibi gevşeme yöntemleri de alternatif tedaviler olarak kullanılabilir.

Çocukluk dönemi baş ağrısı, çocukluk döneminde oldukça sık görülen yakınmalardandır. Ağrının sık olması çocuğun hayat kalitesini etkileyebilir, ayrıca ders başarısında da düşmeler görülebilir. Çocukluk dönemi baş ağrısı, çocukluk çağı baş ağrılarında genelde biyolojik, psikolojik ve ailesel birçok faktör rol oynar. Bu nedenle sıklıkla farklı disiplinden uzmanların işbirliği gerekebilir. Yeni başlayan, şiddetli, ateş ve bulantı-kusmaların eşlik ettiği ağrılarda hemen doktora başvurulması gerekir. Baş ağrılarına karşı etkili ilaçlar bulunmasına karşın çocukların çoğunda egzersiz, beslenme ve uyku gibi faktörlere dikkat edilmesi ağrıları geçirir.

Sultan TARLACI
Nöroloji Uzmanı
Prof.Dr. Sultan TARLACI
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217