Septum Deviasyonu (Burun İçi Eğriliği) Nedir?

Burun tam ortadan bir duvar ile ikiye bölünmüş bir tünele benzer. Burnun orta kısmında bulunan burun duvarının kayması sonucu septum deviasyonu oluşur ve kişide burun tıkanıklığına neden olur. Burun tıkanıklığı, deviasyonun en belirgin belirtileri arasında yer alır. Burnun dıştan görünümü ile bu problemin bir bağlantısı olabilir. Septum deviasyonu, genetik veya bir travma sonrası meydana gelebilir. Deviasyon tedavisi oldukça kolaydır. Septum deviasyonu ameliyatı sonrası burunda morarma ve ağrı oluşmaz.

Kulak Burun Boğaz Polikliniği

Burnumuzun ortasında sağ ve sol deliği birbirinde ayıran bir duvar bulunur. Bu duvar septum olarak adlandırılır. Septumun alt kısmında burun etinin diğer adı olan konka denilen yapı mevcuttur. Konkalar burun solunumu sırasında alınan havanın ısıtılıp nemlendirilmesine yardımcı olur. Burun ortasında bulunan duvar genetik, çocuklukta alınan darbeler, büyüme hormonları gibi çeşitli nedenlerle zedelenir ve burunun içine sığmaz ve yan tarafa doğru eğilmeler gözlemlenir. Kıkırdak ve kemikten oluşan bir parçadır. Bu duruma septum deviasyonu adı verilir. Hasta burun tıkanıklığı hisseder ve bir kulak burun boğaz uzmanına başvurur. Endoskopik şekilde muayene edilir ve burundaki kıkırdak eğriliği ve et büyümeleri tespit edilir.

Septum Deviasyonu Belirtileri Nelerdir?

Septum deviasyonunun en büyük belirtisi burun tıkanıklığıdır. Bu burun tıkanıklığı tespit edildikten sonra hastadan sinüs tomografisi istenir. Böylece burnun iç kısmında bulunan bütün kemikler, konkalar ve sinüsler görülür hale gelir. Septum deviasyon probleminin diğer belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kişinin ağzı açık uyuması 
  • Horlama ve boğazda kuruluk
  • Bitkin ve yorgun uyanma
  • Uçak ile yolculuk yapılırken hava kulaklarda basınç değişimi
  • Kulakta tıkanma ve ağrı
  • Yüz bölgesinde ağrı
  • Genizde akıntı
  • Yoğun burun kanaması

Septum deviasyonu yaşayanlar sürekli olarak gribal enfeksiyon geçirmezler. Fakat enfeksiyon esnasında ve belirli bir zaman boyunca enfeksiyonun ardından şikayetleri daha fazla olur.  Nazal muayene ve endoskopik kontrol birlikte yapılarak bu durumun nedeni belirli olabilir.

Septum Deviasyonu Tanısı Nasıl Konur?

Septum deviasyon tanısı oldukça kolaydır. Ameliyat edecek doktor, hasta olan kişinin medikal geçmişini iyi analiz edip, sağlıklı bir burun muayenesinden sonra tanıyı kolaylıkla koyabilir. 

Septum Deviasyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Septum deviasyon tedavi süreci oldukça önemlidir. Septoplasti denilen bir ameliyat yöntemiyle hastaya müdahale edilir. Burunda geniş ve rahat bir kanal açılabilmesi için deviasyonun submukozal konka rezeksiyonu ile birlikte yapılması daha uygundur. Böylece geniş rahat bir kanal açılmış olur. Burun ortasındaki kemik duvarının düzeltilmesi, etlerin küçültülmesi, alt kısımlarının yakılması ve tekrar edilmesinin engellenmesi sağlanır. Ancak muayenede ya da tomografi de sinüzit tespit edilirse bu ameliyat, sinüs ameliyatı ile birlikte yapılır. Bu ameliyata da endoskopik sinüs cerrahisi adı verilir. Endoskop ile burun içerisine girilir, sinüslerde buruna açılan delikler tespit edilip genişletilir ve sinüsler boşaltılır. Burun ameliyatı yapılmazsa hastanın burnu tıkalı kalır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genç yaşlarda bu durum çok büyük bir problem oluşturmazken ilerleyen yaşlarda kişi önemli sorunlar yaşayabilir. Hastanın ilerleyen yaşlarda diğer hastalıkları da mevcut ise (tansiyon, şeker, kalp hastalığı) bu gibi durumlarda bu ameliyatın gerçekleşmesi oldukça zor olabilir. Bu yüzden erken yaşta bu problemi yaşayan kişilere septum deviasyon ameliyatı önerilir. 
Septum deviasyon ameliyatı oldukça kolaydır. İyileşme süresi ameliyattan sonra 1 hafta olarak belirlenmiştir.  Kişinin burnunda tampon kullanılmaz. Hastanın burnunun içine silikonlar ile destek verilir. Daha sonra bu silikonlar uzman tarafından alınır. Böylece kişi burunda ağrı ve morarma yaşamadan nefes alan sağlıklı bir buruna kavuşmuş olur.

Deviasyon; burunun orta bölgesindeki septum yapısının sağa ya da sola doğru eğilmesi sonucu oluşan problemdir. Burunda Deviasyon Olduğu Nasıl Anlaşılır? • Ağız açık uyuma • Burun tıkanıklığı • Horlama ve boğazda kuruluk • Bitkin ve yorgun uyanma • Uçak ile yolculuk yapılırken hava kulaklarda basınç değişimi • Kulakta tıkanma ve ağrı • Yüz bölgesinde ağrı
Tedavi uygulanmadığı zaman, verimsiz uyku, düşük oksijen durumu, horlama, uyku sırasında nefes durması, uyku problemleri, boğazda kuruluk, burunda kanama sıklıkla yaşanmaktadır.
Muayenede ya da tomografi de sinüzit tespit edilirse bu ameliyat, sinüs ameliyatı ile birlikte yapılır. Bu ameliyata da endoskopik sinüs cerrahisi adı verilir. Endoskop ile burun içerisine girilir, sinüslerde buruna açılan delikler tespit edilip genişletilir ve sinüsler boşaltılır.
Ameliyat sonrasında yaşanacak komplikasyon sonrasında doktora başvurulması gerekir. Deviasyon ameliyatının zor olup olmadığı noktasında ise bu operasyonlar oldukça basittir.
Septum deviasyon ameliyatı ile burun estetiği ameliyatı aynı değildir. Deviasyon ameliyatı burnun içerisindeki tıkanıklığı, burun içi eğriliği gidermek için yapılmaktadır. Aynı anda burunda yapılan şekil değişikliği işlemine ise rinoplasti denir. Genellikle ilgili cerrahlar bu ameliyatı birlikte yaparlar. Buna da septorinoplasti adı verilir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217