Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bradikardi Belirtileri Nelerdir?

 Bradikardi, genel olarak dakikada 60 atıştan daha az sayıdadır, yavaş ya da düzensiz bir kalp ritmi olarak açıklanabilir. Yaş ve doğuştan kalp problemleri gibi bazı bradikardi risk etkenleri kontrol edilememektedir. Bradikardiyi engellemenin en etkili yöntemi ise kalp rahatsızlığını geliştirme riskini düşürmektir.

Bradikardi Neden Olur?

Bradikardi, düşük kalp atış hızı anlamı taşımaktadır. Hareket etmeden oturmuş olan bir bireyin olağan kalp atış hızı dakika içerisinde 60-100 oranındadır. Bradikardi probleminden bahsetmek için nabzın 60 seviyesinden az olması gerekmektedir. 
Bradikardinin neden olabileceği problemleri net bir biçimde anlamak için kalbin nasıl attığının anlaşılması gerekir. İnsan kalbinde, iki tanesi üst tarafta ikisi alt tarafta olacak şekilde dört tane oda bulunmaktadır. Sağ üstte olan oda içinde sinüs düğümü olarak adlandırılan bir yapı bulunmaktadır. Sinüs düğümünün işlevi kalbin atış sinyalinin üretilmesidir. Sinüs düğümü, kalbi tetiklemekte olan sinyali verdiği zaman kalp kasları bir defa kasılıp ardından kalp atar. Bu döngü devamlı şekilde tekrar etmektedir. Sinüs düğümü kalbin doğan pili şeklinde de nitelendirilebilir.
Bradikardi herhangi bir probleme veya yakınmaya yol açmaz. Ancak düşük nabız, kalpteki elektrik sisteminde olan bir problemden kaynaklanabilir olabileceğinden dolayı bir hekime başvurmak gerekebilir. Bu sebeple kalp, vücudun gereksinimi olan aşırı oksijen içeren kanı bedene göndermezse bazı problemlere yol açabilir.

Bradikardi Nasıl Geçer?

Bradikardi tedavisi, bu duruma sebep olan sağlık problemine göre değişmektedir. Örneğin düşük tiroit ile alakalı bir sağlık problemi yaşanıyorsa bu durumun tedavi edilmesi ile bradikardi problemi de son bulabilir. Kullanılan ilaçlardan dolayı bir problem olması durumunda bradikardiye yol açan ilacın seviyesinin düşürülmesi gerekebilir.

Bradikardi Tedavisinde Kalp Pili Kullanımı

Yapılmakta olan bu düzenlemelere rağmen bradikardi problemi hala sürerse ve sağlığa önemli zararlar vereceği düşüncesi gelişirse böyle durumlarda kalp pili takılması düşünülebilir. Kalp pili takıldığı sırada hastanın göğsünün sol kısmında ufak bir kesi açılmaktadır. Buradan derinin alt kısmına kalp pili konulur, Kalp pilinin kabloları ise kalbe konulur. Kalpte elektriksel bir problem yaşandığında kalp pil devreye girer, kalbin kasılmasını ve kalp ritminin düzelmesine neden olur

Bradikardi Teşhisi Nasıl Konulur?

Bradikardi teşhisi konulması bazı durumlarda güç olabilmektedir. Bunun sebebi ise bireyin nabzının her an düşük olmaması durumundandır. Uzman EKG yöntemini kullanarak kalbin atışı esnasında meydana gelen elektriksel durumu ölçümler. Ölçüm sırasında bradikardi izleri mevcut değilse ancak bradikardi belirtileri varsa bu durumda 1 gün kalbi incelemek için holter EKG cihazı takılır. Bu cihaz ile kalbin elektriksel aktivitesi 1 gün boyunca ölçümlenir. Holter EKG kayıtları ile semptomlar eşleşiyorsa bradikardi tanısı konulur.

Bradikardi Risk Faktörleri Nelerdir? 

Bradikardi kalp atış hızının yavaş olduğu durumlar olarak belirtilir. Dinlenme esnasındaki yetişkin bir kişinin kalbi genel olarak dakika içerisinde 60 ila 100 kez atmaktadır. Kalp hızının dakika içinde 60’tan az olması olarak nitelendirilir. Bu duruma yol açan problemler şu şekildedir;

 • Kalbin olağan kalp pili olarak isimlendirilen sinoatriyal düğümeki problemler 
 • Elektriksel uyaranların sağlıklı bir biçimde ilerleyişine müsaade etmeyen kalbin iletim yolunda yaşanan problemler 
 • Metabolik sorunlar
 • Bradikardiye yol açabilen bazı kalp ilaçları
 • Yaşlanma yüzünden ileti yollarının hasar görmesi
 • Bazı doğumsal kalp hastalıkları
 • Kalp kası iltihapları
 • Kalp ameliyatları sonrasında meydana gelebilecek komplikasyonlar
 • Kanda gelişen elektrolitlerin dengesiz olması
 • Uyku esnasında tekrar eden solunumun durması durmaları
 • Romatizmal ateşlenmeler
 • Sakinleştiren ilaçlar, kalp ritmi problemleri için alınan ilaçlar, hipertansiyon ilaçları ve ruhsal tedavide kullanılmakta olan bazı ilaçlar
Bradikardinin muhtemel ve en önemli komplikasyonları içinde devamlı bayılma, kalbin yeteri kadar kan pompalamaması veya kalbin birden durması, ani ölümlerdir.
Baş dönmesi, bitkinlik, baygınlık, nefes alıp vermede güçlük, göğüs ağrısı, hızlı yorulma, gözlerin kararması, bilinçte bulanıklık.
Tedavi uygulamasında ise ilaçlar ve elektriksel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra cerrahi tedavi de uygulanmaktadır. İlaç alınmadı zaman kateter ablasyonu ile ritim bozuklukları normal hale gelebilir.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 02 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,