Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) Nedir?

Blefarit, göz kapaklarının farklı sebeplerden kaynaklı olarak iltihaplanması sonucu meydana gelen bir göz hastalığıdır. Göz, kirpikler ve göz kapaklarında belirgin olarak gelişme gösterebilen göz kapağı iltihabı, sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Nedeni tam olarak bilinmese de birçok farklı hastalıkla veya durumla ilişkili olabilir. Erken teşhis ve erken tedavisinde iyileşme başarısı oldukça yüksek olup, gelişebilecek ciddi komplikasyonların da önüne geçilir.

Göz kapağı iltihabı kronik bir durum olarak gelişebilen ancak bulaşıcı olmayan bir sağlık sorunudur. Hastalık tedavi edilmediğinde ve ilerleme gösterdiğinde gözlerde ve göz kapaklarında kalıcı hasarlara yol açabilir. Semptomların görülmesi halinde göz hijyenine dikkat edilmeli ve takip edilmelidir. İyileşme görülmemesi durumunda vakit kaybetmeden göz doktoruna gidilmelidir.

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı iltihabı belirtileri çoğu vakada benzer şekilde görülse de enfeksiyonun yoğunluğuna ve belirtilerin şiddetine bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Blefarit belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Gözlerde sulanma ve yanma
 • Gözlerde kızarıklık ve kuruma
 • Göz kapaklarında şişlik veya yağlı göz kapakları
 • Işığa karşı aşırı hassasiyet
 • Kirpiklerde dökülme
 • Görüşte bulanıklaşma
 • Göz kırpma isteğinin artması ve sıklaşması
 • Göz kapaklarında aşırı çapaklanma

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) Neden Olur?

Blefarit nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Göz kapağı iltihabının gelişmesi birçok farklı etkenle bağlantılı olabilir. Göz kapağı iltihabına neden olabilecek durumlar ve rahatsızlıklar ise şu şekildedir:

 • Gözlerin uzun süre kir ve toza maruz kalması
 • Göz kuruluğu
 • Enfeksiyonlar
 • Gül hastalığı
 • Kontakt lens solüsyonlarına veya göz makyajına karşı alerji
 • Göz kapaklarındaki yağ bezlerinde tıkanıklıklar
 • Seboreik dermatit
 • Kirpik akarları veya bitleri

Göz kapaklarında gelişen iltihaplanma ve enfeksiyonlar, zamanında tedavi edilmediği durumlarda ciddi komplikasyonlara ve enfeksiyonun gözün farklı tabakalarına ilerlemesine yol açabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için göz hijyenine dikkat edilmeli ve tedavi geciktirilmemelidir. 

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) Nasıl Teşhis Edilir?

Göz kapağı iltihabı şikayeti sonucunda göz hastalıklarına başvuran hastaların uzman hekim tarafından ilk olarak; tıbbı öyküsü, kullandığı ilaçlar, şikayetlerin ne zaman başladığı ve kişinin sahip olduğu kronik hastalıklar hakkında detaylı bilgi alınır. Sonrasında ise hasta, ayrıntılı bir göz muayenesinden geçer. Muayene, uzman doktor tarafından özel cihazlar ve birtakım ekipmanlar kullanılarak yapılır.

Uzman doktor, daha detaylı bir göz muayenesi için hastaya anestezi uygulayabilir. Muayeneler özel olarak üretilen büyüteçler ile yapılır. Fiziki muayene sonrası uzman, hastalığın teşhisini netleştirmek için birtakım testler yapılmasını isteyebilir. 

Blefarit teşhisi için en sık yapılan test ise, göz kapağında gelişme gösteren yağ ya da kabuklanmalardan bir örnek alınması ve incelenmesidir. Laboratuvar ortamında yapılan incelemeler sonucunda göz kapağı iltihabına neden olan bakterinin türü ve ne miktarda olduğu da belirlenir.

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) Nasıl Geçer?

Blefarit tedavisi kişiden kişiye ve hastalığın durumuna bağlı olarak farklı uygulamalarla yapılabilir. Hafif iltihaplanmalarda uzmanların önerisi kişinin ev ortamından kendi kendine yapabileceği hijyen uygulamaları ve sıcak kompres işlemleridir. Ancak bu işlemlerin yeterli olmadığı vakalarda uzman doktorlar tarafından birtakım ilaç tedavileri uygulanabilir.

Uzman doktorlar tarafından önerilen bazı antibiyotikli krem ve merhemler göz kapağının iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Bunların yanında göz kapağının iç bölümünü temizlemesi ve iltihabın farklı tabakalara ilerlemesinin önlenmesi amacıyla antibiyotik, antifungal ya da antiviral içeren göz damlaları kullanılabilir.

Alerji ve enfeksiyon durumlarında ise steroid içerikli göz damlası ve semptomları ortadan kaldırmaya yönelik antiinflamatuar ilaçlar da önerilebilir. Uzman tarafından gerekli görülmesi durumunda tedaviye ek olarak hastalığın bazı türlerinde topikal siklosporin ilaçları da tercih edilebilir. Bu ilaçlar belirtilerin ve şikayetlerin azaltılmasında oldukça fayda sağlar. 

Gül hastalığı ve Seboreik dermatit gibi farklı hastalıklar sonucu gelişme gösteren iltihaplanmalarda, öncelikle bu durumlara yönelik bir tedavi planlanır. Sonrasında ise göz kapağı iltihabına yönetil tedaviler uygulanır. Vakaların bir bölümünde göz kuruluğu rahatsızlığı da gözlemlenmektedir. Bu durumda hastalara suni gözyaşı uygulamalarının düzenli olarak yapılması önerilir. 

Etkili bir tedavi uygulaması bu hastalığın iyileşmesini sağlayabilir. Ancak vakaların büyük bir bölümünde göz kapağı iltihabı kronik bir hal almıştır ve tedavi sonrası tekrarlayabilir. Bu gibi durumlarda kişiler göz hijyenine çok fazla dikkat etmelidir.

Hafif vakalarda göz hijyenine dikkat edilerek ve sıcak kompres uygulaması yaparak semptomlar ortadan kaldırılabilir. Ancak şiddetli vakalarda uzman doktorlar tarafından planlanan tedavi uygulamaları yapılmalıdır.
Göz kapağı iltihaplanması olarak bilinen ve genellikle kronik olan bir hastalıktır. Görme fonksiyonlarında kalıcı bir hasara yol açmasa da kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.
Tedavi edilmediği durumlarda iltihaplanma ve enfeksiyon göz tabakalarına ilerleyebilir. Kişinin kirpik diplerinde hasara neden olabilirken, kirpik dökülmeleri yaşanabilir.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,