Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bişektomi (Yanak Estetiği) Nedir?

Bişektomi, bilinen diğer adıyla yanak estetiği, yüz hatlarının daha kesin bir görüntüye ulaşmasını sağlamak için yanak yağlarının alınması ile yapılan bir estetik operasyonudur. Elmacık kemikleri ve çene arasındaki görünüme ters üçgen görüntüsü vermek amacı ile yapılan operasyonda yüz hatlarında altın oranı yakalama hedeflenir. Yüz germe operasyonlarına benzer bir şekilde bireyin yüzüne estetik, çekici ve genç bir görünüm sağlanır.

Hollywood yanağı ile bağlantılı olarak birbirlerinin yerine de kullanılabilen ifadeler olan bilinir. Hollywood yanak estetiği operasyonlarının da bir parçası olarak yer alır. Hollywood estetiğinde yüz hatlarını meydana getire farklı yapılara da müdahale edilir.

Bişektomi Kimler İçin Uygundur?

Her yaş ve cinsiyet grubu için uygun olarak görülse de operasyonlar için görülen alt yaş sınırı 25 olarak bildirilir. 25 yaşından küçük olan kişilerin yanak şeklinde ve yüz hatlarında değişiklikler olabileceğinden bu yaşın altındaki kişilere yapılması önerilmez. Ancak 25 yaşın üstünde kişilerin yüz hatları genellikle oturmuştur ve belirgin bir değişiklik görülmez.
Yanak estetiği operasyonlarında, yanak bölgesinde yağ oranı fazla olan, yüz hatları belli olmayan, yanakları dolgun görünümde olan ve bu nedenle kilolu gözüken, kalın yüz hatları olan kişilere uygulanabilir. 
Yüz hatları ve vücut tipi ile bağlantılı olmayan yanak tipleri bulunan bireylere yanak estetiği operasyonu ile estetik, belirgin ve üçgen bir görünüm kazandırılır. Altın oran amaçlanarak yapılan yanak estetiği ile yüz hatları belirginleşir.
Ayrıca sağlıklı olan kişilere, sağlıklı vücut ağırlığı olan kişilere, yuvarlak ve dolgun yanak ve surat yapısı olan kişilere, tütün kullanmayan kişilere yapılabilir.
Bu operasyonların uygun olmadığı kişiler ve durumlarda söz konusu olabilir. Farklı durumlarda kişiye bu operasyonlar önerilmez. Bu durumlar arasında yüz hatlarının kendiliğinden ince olduğu bireyler yer alır. Bu bireylerde yanak estetiği operasyonu ile yanak bölgesinde inceltme yapılması yaşlanmaya ve yanakta çökmeye yol açabilir.
Yaşlı bireylerde bu operasyonlar uygun olmayabilir. Çünkü, bu kişilerde yaşlanma ile beraber yanak yağ dokusunda azalma durumu olacağından ilerleyen dönemlerde gıdı çıkması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Yanakları incelterek elmacık kemiklerini ve çeneyi ön plana çıkarmayı hedefleyen yanak estetiği operasyonlarında kişiye ters üçgen görünümü sağlanır. Bireyin yüz hatlarının estetik bir görünüme ulaşması için yapılan operasyonlar öncesi bir muayene işlemi söz konusudur. Ayrıca kişi sormak istediği tüm soruları hekime sormalı ve cevabını almalıdır. 
Kişiye yapılan fizik muayene sırasında doktor, bireyin ağzını açıp kapatması isteyerek yanağı inceler. Nasıl bir görünüm sağlanması gerektiği kişi tarafından ifade edilir ve kişinin hali hazırda kullandığı ilaçlar hakkında bilgi vermesi gerekir. Varsa kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde bırakılmalıdır.
Operasyon öncesi bireyin açlık durumu önemlidir. Aç olması önerilen kişiye kan tahlilleri yapılı ve uygunluğu durumunda operasyon yapılır. Operasyonlarda lokal anestezi uygulanarak müdahale edilecek bölge uyuşturulur. 
Lokal anestezi verilerek, yanağın iç bölümüne yaklaşık 1 cm kesi açılır. Yanak içi yağ dokusuna ulaşılarak belirlenen kısım yanak dokusundan dışarıya çıkarılır. Sonrasında aynı prosedür diğer yanağa uygulanır. Bu noktada iki yanağında aynı görünümde olması çok önemlidir.
Elmacık kemiklerine sert ve keskin bir görüntü sağlamak için yağ dokusunun bir bölümü veya farklı dolgu maddeleri eklenebilir. Bukkal yağ dokusuna ağızdan veya yüzden ulaşılabilir. 
Yüzden alınması çoğunlukla yüz kaldırma işlemi sırasında yapılır. Cerrahi operasyon sonrası kesi işlemi yapılan bölgeler çözünebilir ve kendiliğinden eriyen malzemelerle dikilir ve kapatılır. 

Bişektomi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Bişektomi ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Kişi operasyon öncesi beklentilerini ve hedeflediği durumları doktorlara net bir şekilde anlatmalı ve ifade etmelidir. Herhangi bir rahatsızlığı ve kronik durumu olup olmadığı gibi kullandığı ilaçları ve takviyeleri de anlatmalıdır.
Alerjik reaksiyonlar ve öncesinde geçirilmiş operasyonlar, hastalık öyküsü, alkol veya tütün kullanımı gibi durumlarda da doktora bilgi verilmelidir. Tüm bilgilerin detaylı ve ayrıntılı olarak verilmesi doktorların muhtemel risklerin ve iyileşme sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair bir düşünceye sahip olmalarını sağlar. 
Ayrıca kişinin operasyon ve testler öncesi kullandığı ilaçları bırakması istenebilir. Ancak kişi bu kararı kendi başına değil doktorun gerekli gördüğü durumlarda uygulamalıdır.

Bişektomi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Bişektomi ameliyatı sonrası genellikle bireylerin hastanede yatışına gerek görülmez. Kısa süren bir dinlenme sonrasında hasta taburcu edilerek günlük yaşantısına dönebilir. Ameliyata bağlı olarak ağız içi kesinin iltihaplanmaması bakımından doktor antibiyotik önerebilir. 
İyileşme sürecinin hızlı olmasına yönelik ağız temizliği ve hijyene dikkat edilmelidir. Dişlerin düzünle olarak temizlenmesi, fırçalanması ve ağız gargarası yapılması enfeksiyon oluşmasına engel olurken, iyileşme sürecini de hızlandırır.
Bukkal yağ dokusuna yapılan operasyon sonrası doktorların gerekli gördüğü farklı uygulamalar iyileşme sürecine fayda sağlayabilir. Bu uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Post op yani ameliyat sonrası süreç için basınçlı bandaj uygulaması yapılır ve en az 2 saat kadar bu uygulamaya devam edilir
 • Ameliyat sonrası 3 gün boyunca gün içinde yaklaşık 4-5 saatte bir 10-15 dakika aralığında soğuk uygulama yapılmalıdır
 • Post op ilk 1 hafta süreyle ağız egzersizleri ve farklı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır

Bunların yanı sıra doktorun önerdiği süre zarfında yumuşak ve sıvı besinlerin tercih edilmesi, çiğnenme yoluyla tüketilen gıdalardan uzak durmak gerekir. 
Yanak estetiği operasyonu sonrası kesi uygulanan bölge 1 hafta içinde iyileşme gösterse de yüz ve yanak bölgelerinin iyileşmesi 2 ila 3 haftayı geçebilir. Bu operasyonlarda yara içi oluşmaz. Ayrıca bu 2-3 haftalık süreçte ödem ve şişkinlik olabileceğinden soğuk uygulamaları da önerilebilir.
Kişi iyileşme süresi boyunca alkolden ve sigaradan uzak durmalı, kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde doktorların önerdiği konulara dikkat edilmesi iyileşmeyi hızlandırır.

Bişektomi Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

Ameliyat yöntemiyle yapılan estetik operasyonu, kişiye görünüm bakımından pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu müdahale ile birlikte fazla kilolu olmayıp yanağında bulunan yağ dokularının fazla olması nedeniyle kilolu görünen kişilere avantaj sağlar. 
Bişektomi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kısa süren bir işlem olduğu için kişi aynı gün taburcu edilir
 • Genel anestezi yerine lokal anestezi uygulandığından mide bulantısı gibi sorunlar yaşanmaz
 • Tombul ve dolgun yüz hatlarına sahip olan bireylerin zayıf olmalarına rağmen kilolu görünme sorunları ortadan kalkar ve yüz hatları keskin bir görünüme ulaşır
 • Dolgu veya protez gibi uygulamalar olmadığından etkili ve pürüzsüz bir görüntü kazanılır
 • Yanak içinden alınan yağ dokuları sonrası bir kilo alma durumunda yüz hatlarının eski haline dönmesine neden olmaz
 • Yanak estetiği sonrası iyileşme süreci diğer operasyonlara oranla çok daha hızlı ve ağrısız ilerler.
 • Yanağın içinde bir kesi açıldığından herhangi bir estetik probleme yol açmaz.

Bişektomi Zararları ve Dezavantajları Nelerdir? 

Yanak estetiği ameliyatları genellikle güvenli olarak görülen işlemler ve operasyonlardır. Hep operasyonda bulunduğu gibi kanama veya enfeksiyon ihtimali olabilir. Bu nedenle nadir olarak görülse de yağ oranlarının değişikliğine bağlı olarak yanakların görünümünde farklılık olabilir. Bu gibi durumlar görünüm bakımından kötü olarak algılandığından dezavantaj ve zararlar bölümünde yer alabilir.
Bişektomi zararları ve dezavantajları maddeler halinde sıralanacak olursa şu şekilde sıralanabilir:

 • Yoğun kanamalar
 • Enfeksiyon ve iltihaplanma
 • Vücudun anesteziye reaksiyon göstermesi
 • Hematom riski
 • Ağzın açılmasında kısıtlanma
 • Deri altında su birikmesi
 • Tükürük bezinin zarar görmesi
 • Fasiyal sinir problemleri
Geçici değildir ve kalıcı operasyonlardır. Ayrıca kişinin ağız içinden alınan yağ dokusu ile yapılan operasyonlarda, sonrasında bireyin kilo alması ile yanak görünümü eski halini almaz.
Yüz sarkması yaşanmaz ve herhangi bir sarkma ya da kırışıklık durumu yaşanmaz. Kas yapısına müdahale edilmediğinden ve yalnızca yanak bölgesindeki yağ dokusu alındığından kemik yapısı aynı kalır.
Yanak estetiği operasyonlarında müdahale edilecek bölgeye lokal anestezi uygulanarak kişinin herhangi bir ağrı ve acı hissetmesinin önüne geçilir ve bir ağrı yaşanmaz.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 25 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Benzer Yazılar
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,