Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Beynimizi Nasıl Geliştiririz ?

Beynimizi nasıl geliştiririz, beyin bir kas gibi gelişen bir organ değildir, belirli kapasiteleri vardır. Beyni aktivite edecek şeyler yapılmalıdır.

Sadece sayısal işlemler çözerek değil. Şiir ,roman, sinemaya gidilse bunlarda beyni geliştiren aktivite haline gelecektir.
 

  Beynimizi nasıl geliştiririz, insanların eğitim koşulları , yaşama şartları , iletişim olanaklarının fazlalaşması , bilgi ile daha fazla temas ediyor olmaları ister istemez bir merak söz konusu oluşturmuştur.

  Beynimiz henüz tam olarak keşfedilememiştir. Kapasitesinin sadece çok ufak bir alanını kullanabiliyoruz. Zamanla gelişen teknoloji sayesinde bu konuda araştırmalar daha da sağlıklı yapılarak devam ettirilmektedir.
   

  Bilim dünyası beyin hakkında ne kadar bilgi sahibidir ?

  Beynimizi nasıl geliştiririz, insanların beyne olan ilgisi bilimin geldiği nokta ile ilgili değildir. Sadece beyni araştıran bir bilim dalı yoktur biyoloji ile ilgili olduğu  için tıp alanında hastalıklar üzerinden gelişmektedir. Bunun tıptaki bilim dalı ise nörolojidir. Beyin sadece bu alanla ilgili değildir. Beyin sanatla ilgilidir, müzikle ilgilidir, günlük yaşamla ilgilidir ama beynin felsefe ile ilgisi sanat ile ilgisi  bu konular tarafından araştırılmamaktadır.

  Beynimizi nasıl geliştiririz, insanlar birçok konuyu merak eder mesela hastalıkları merak eder ve araştırır ama doğru bilgi kadar yanlış bilgiye de ulaşılıyor bu yüzden etrafta çok fazla bilgi kirliliği mevcuttur.

  Beynimizin yüzde kaçını kullanırız?

  Beynimizi nasıl geliştiririz, eskiden beyinde işe yarar tarafın beyin kabuğu olduğu bu beyin kabuğunun içinde hücreler ve nöronlar olduğu bu bölümün beynin % 10 luk bir kısmını oluşturduğu fikri  çok eskiden beri süregelmiş bir bilgidir ama bilim bunun yanlış olduğunu kanıtlayacak bir çaba içerisinde değildir.

  İnsanların kafasındaki yanlışlıklar bilim tarafından düzeltilebilir ama bilim böyle bir çaba içerisinde değildir. Beynimizin tamamını kullanıyoruz.

  Beyin kişilere göre nasıl farklılaşır mı?

  Beynimizi nasıl geliştiririz, biyolojik anlamda hiç kimse birbirinin benzeri olarak doğmaz. Organları da birbirinin kopyası değildir. Tek yumurta ikizi dahil olsak beyinleri birbirinden farklıdır. Genetik bakımdan yakınlık bile farklılık konusunu örtmüyor. Yapı olarak, biyoloji olarak ve beyin farklı doğuyoruz.

  Beynimizi nasıl geliştiririz, genetik bakımdan biyolojiyi yönlendiren iki tane anahtar program vardır. Birisi hücre yenileyici program birisi de hücre yıpranması programıdır. Bunlar anne karnından itibaren devreye giren programlardır. Yaşam şartları bizim genetik yapımızın üzerine biniyor. Yaşam şartları ağır bile olsa genetik ve biyolojik yapısı sağlam olan bir beyine o kadar etkili olmuyor ve sorunlar çözülebiliyor.

  Beynimizi geliştirmek için rutini terketmeli miyiz?

  Beynimizi nasıl geliştiririz, rutinin dışına çıkmak güzeldir fakat hayatın temellerini oluşturuyor o yüzden rutinin dışına çıkmak zordur. Rutin dışına çıkmak kendine vakit ayırmak olabilir, spor yapmak olabilir ama bir süre sonra onu da devamlı yaparsak o da bizim rutinimiz haline gelir.

  Dijitalleşme ile birlikte sosyal medyanın beynimize etkisi nedir?

  Şu anda bu konu Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından bağımlılık adı altında bir konu olarak kabul edilmiştir. İnsanlar bu vakitlerini yabancılaştıkları için, rutinin içinde boğuldukları için bir kaçış olarak görmektedir.

  Beyin tembelliği sever mi ? Sürekli olarak glikoz salgıladığı için alışkanlıkları tercih ediyor beyin buna eğilimi var mı ?

  Beynimizi nasıl geliştiririz, beynin alışkanlıkları tercih etme eğilimi vardır. Sonuç olarak buna ihtiyacı da vardır. İnsanın ve beyninin böyle bir aktivitelere de ihtiyacı vardır. Örneğin sağlıklı uyku beyni dinlendirir, hafızamızı dinlendirir bunlar beynimiz için önemlidir.

  Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
  Yayınlama Tarihi: 16 Temmuz 2019

  Kategori: Nöroloji

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sultan TARLACI
  Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

  Sultan TARLACI

  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217