Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Beynimiz Ve İşlevleri

Beynimiz ve işlevleri, a dan z ye bilinmesi alfabe gibi yavaş yavaş anlayarak öğrenilir bu yüzden beyin hakkında popüler bilim kitapları okumak gerekir.

20. YY ‘ ın başında olmamıza rağmen bilim konusunda çok büyük gelişmeler yoktur. Beynimizin a dan z ye bilinmesi birçok şeyinde a dan z ye bilinmesini gerektiriyor. Bu soru halk tarafından da sorulan erken bir sorudur. Beynimiz ve işlevleri, beynin a dan z ye bilinmesi alfabe gibi yavaş yavaş anlayarak öğrenilir bu yüzden beyin hakkında popüler bilim kitapları okumak gereklidir. Çünkü çok teknik ve bilimsel bir konudur.

Beynimiz ve işlevlerini anlamak için geçmişte de çeşitli araştırmalarda canlı kişilerin üstünde de beyni açıyorlardı, ölmüş olan insanların üzerinde de açıyorlardı ve bunlar beyin cerrahisinin ilk örnekleri sayılabilir.

Beynimiz ve işlevleri, bu pencereler çok düzgün pencerelerdi ve bu pencereler ilk insanlardan itibaren açılan pencerelerdi ayrıca bu teknik beyin cerrahisinde şimdide kullanılan burr hole denilen bir tekniktir. Bu yöntemin tarihi ilk insanlardan başlamaktadır.

Beyinimizin hala keşfedilemeyen bazı işlevleri elbette vardır bilimsel çalışmalar bu anlamda hızla devam etmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle de bu durum hız kazanabilmektedir.

Beyin Zamanla Büyür Mü?

Beynimiz ve işlevleri ,insan türünün beyninin ağırlığının artması milyon yıla yaklaşan bir süre içindedir 10 bin yılda olan bir şey değildir yüzyıllar sonunda olan bir şeydir. Ayrıca insan ne kadar öğrenirse o kadar beyni büyür diye bir şey yoktur .

Beynimiz ve işlevleri, değişiklikler yapmak beyinde yolaklar açar fakat beynin büyümesi ayrı bir olaydır. Her türün ortalama bir beyni ve bunun bir ortalaması vardır . Geçmiş yıllarda kadın beyninin erkek beynine kıyasla daha hafif gram olarak daha az olduğu ortaya konmuştur ve bunun üzerinden bir cinsiyet ayrımı doğmuştur fakat bu vücut ağırlığı ile ilgilidir yapılan araştırmalar sonucunda kadın vücut ağırlığının erkeklere kıyasla daha hafif olduğu bu yüzden beyinlerinin daha hafif olduğu açıklanmıştır.

Beynimiz ve işlevleri, vücut ağırlığı baz alınarak yapılan beyin ölçümleri doğrudur. Sadece beyne odaklanılırsa yanlış sonuçlar doğar.

Solaklık Bir Hastalık Mıdır?

Beynimiz ve işlevleri, bireyin solak ve sağlak olması bir eksiklik işareti değildir direk beyinle ilgilidir. Solaklık genetiktir daha doğrusu sağlaklık genetiktir her insanda fakat sağlaklığın baskın olduğu genin zayıf olduğu durumlarda solaklık meydana gelir. Zeka ve akılla ilgili değildir.

Beynimiz Neyi Sever?

Beyin değişik yollar denemeyi sever. Akla gelen seçenekleri bastırmayı sevmez o seçeneklerin üstünde durmayı sever, tek bir rengi sevmez bütün renkleri sever, yeni bilgiler öğrenmeyi sever çünkü her yeni bir bilgide beyin protein salgılar yani beynimizin DNA ‘ sını güçlenirmiş oluyoruz.

Beyin depresyonu sevmez.

Alzheimer in beynimize etkileri nelerdir ?

Beynimiz ve işlevleri, beyindeki değişikliklerin hastalık belirtilerinden çok daha önce ortaya çıktığını düşünüyoruz.Onun için beyindeki değişikliklerin ortaya çıkması ve birikmesi sonucu bu hastalık ortaya çıkar. Hastalığın belirtilerini teşhis ettiğimiz andan itibaren geriye doğru gidersek Alzheimer hastalığının en az 10 – 15 yıl önce beyinde başlamış olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsiyete göre hastalığa yakalanma oranı nedir ?

Beynimiz ve işlevleri, belirli bir anlamda hastalığın cinsiyeti yok. Ama kadınlar genel olarak erkeklere oranla daha çok yaşadığı için ve çeşitli nedenlerden dolayı kadınlarda daha fazla görülmesi söz konusudur.

Yaşam süresinin uzaması Alzheimer in görülme sıklığını arttırdı mı ?

Arttırır çünkü beyindeki normal yaşlanma, biyolojik yaşlanma giderek beyni zayıf hale kırılgan hale getirdikçe Alzheimer sıklığı artar. Örneğin 65 yaşlarında % 5 iken 80 yaşından itibaren % 40 a çıkar ve bu oran giderek artar.

Hastalığa yakalanmada yaşam şeklinin etkili olduğunu söyleyebilir miyiz ?

Sanıyorum söyleyebiliriz çünkü sosyal bireyle asosyal birey içinde depresyon faktörü önemlidir. Yapılan araştırmalar kronik depresyonu olan insanlarda aynı yaş grubuna göre Alzheimer hastalığının daha sık rastlandığını göstermektedir.

Alzheimer in geciktirilmesi mümkün müdür ?

Beynimiz ve işlevleri, şu ana kadar yapılan araştırmalarda geciktirmesi ile ilgili herkese uygun çalışmalar bulunmamaktadır. Ancak  dediğim gibi damar yoluyla korunma, şeker hastalığına ve tansiyona karşı korunma, kolesterole karşı korunma, sigaraya karşı korunma, obeziteye kadar korunma dolaylı bir gecikmeye yol açmaktadır.

Hastanemizdeki tedavi olanaklarından bahseder misiniz ?

Alzheimer hastalığında uygulanan tedavi dünya üzerinde uygulanan tedavinin paralelinde ve o çizgide olan bir tedavidir. Ama öncelikle Alzheimer hastalıklarının tanısı için uygulanan yöntemler birçok hastanede uygulanmayan yöntemlerdir. Burada Alzheimer hastalığının tanısı için  beyin check - up ı denilen ve farklı incelemelerden oluşan testler yapıyoruz ve dolayısı ile birçok hastalığın erken tanısını koyabiliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 16 Temmuz 2019

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sultan TARLACI
Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

Sultan TARLACI

Benzer Yazılar
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217